Nowe telewizory 4K zdominują sklepy RTV

Gdy do powszechnego użytku weszły telewizory i monitory o rozdzielczości Full HD, słychać było same zachwyty. Do wielkości ekranu 40 cali w telewizorach i około 27 cali w monitorach komputerowych, do dziś jest to dominująca rozdzielczość, która zapewnia wysoki komfort oglądania cyfrowego obrazu. Naturalną kolejnością rzeczy w rozwoju technologi jest ciągłe robienie kroków naprzód.


Gdy do powszechnego użytku weszły telewizory i monitory o rozdzielczości Full HD, słychać było same zachwyty. Do wielkości ekranu 40 cali w telewizorach i około 27 cali w monitorach komputerowych, do dziś jest to dominująca rozdzielczość, która zapewnia wysoki komfort oglądania cyfrowego obrazu. Naturalną kolejnością rzeczy w rozwoju technologi jest ciągłe robienie kroków naprzód. Standard 4K jest kolejnym krokiem do zapewnienia realistycznego obrazu, który cechuje się czterokrotnie większą liczbą pikseli. Już teraz poczwórna rozdzielczość Full HD posiada ponad 30% rynku telewizorów. A pionierem w produkcji matryc i urządzeń jest firma LG.

Budżetowe 4K dostępne w Polsce

Pomimo wysokiej pozycji dolara, która obija się na cenach sprzętu elektronicznego trzeba przyznać, że w końcu doczekaliśmy się budżetowych telewizorów w rozdzielczości 3840 × 2160. Za kwotę budżetową, czyli najniższą dostępną w sklepach RTV za ten rodzaj matrycy, uznaję 1999 złotych. Klasa energetyczna modelu, który opiszę to A+ a wielkość ekranu 43 cale. Istnieje także kilka modeli o klasie energetycznej A, które potrzebują 17 Wat mocy więcej do zasilenia i pobierają o ponad 25 kWh prądu więcej w skali rocznej. Na temat klasy energetycznej A++ i najwyższej przeczytacie później. Budżetowy telewizor 4K stosuje nieco leciwą, ale zmodyfikowaną przez LG technologię podświetlania Edge LED. Jej zdaniem jest zredukowanie grubości i wagi wyświetlacza. Nie zabrakło także technologii Natural Colour oraz Dynamic Clear White. Moim faworytem jest 24p Real Cinema. Zwrócą na nią uwagę gracze konsolowi i komputerowy przyzwyczajeni do wyższych ilości wyświetlanych klatek obrazu na sekundę. Jeżeli traficie na model SMART TV, otrzymacie znane z Androida aplikacje oraz LG Store i LG Cloud w przypadku telewizorów tej marki.

Za 3 lata OLED w każdym domu

Nikt nie ukrywa, że technologia OLED rozwija się dosyć słabo w dużych wyświetlaczach. Postępy, jakie poczynili producenci, są ogromne jednak do dzisiaj, nie powstał tani telewizor lub monitor podświetlany organicznymi diodami. Zauważyłem również, że producenci matryc stosują OLED w telewizorach nie mniejszych niż 55 cali. To wielkość, którą nie powstydziłoby się żadne kino domowe. Czy Organic Light-Emitting Diode jest wart kwot zaczynających się od 12 tysięcy złotych? Wrażenia z oglądania filmów czy grania są na takim telewizorze jeszcze bardziej immersyjne. Współczynnik kontrastu 100 tysięcy do 1 oraz jeszcze szersza paleta barw niż w zwykłym LED jest warta wysokiej ceny. Dzisiejsi potentaci w produkcji telewizorów OLED mówią, że w przeciągu 3 lat prawie każdy będzie korzystał z takiego urządzenia w swoim domu. Oby te słowa się sprawdziły, bo zalety tej technologii przyćmiewają wady, które za 2-3 lata uda się pewnie całkiem wyeliminować. Nie trudno się domyślić, że połączenie 4K i większej palety barw to przyszłość rozrywki multimedialnej.

Co oprócz wysokiej rozdzielczości?

Wysoka rozdzielczość nie jest jedynym kryterium wyboru telewizora. Młode osoby przyciąga przede wszystkim SMART TV. Możliwość oglądania filmików na portalu YouTube lub wideo rozmowy przez wbudowany komunikator Skype jest dla niektórych ważniejsza od oglądania filmów 3D. W szczególności warto dopłacić za optymalizację ruchu (częstotliwość odświeżania) na poziomie 1000 Hz. Filmy Blu-Ray potrzebują zwykle 120 Hz natomiast 3D 240 Hz. Poprawianie i wyostrzanie obrazu to drugorzędne dodatki, którymi bym się interesował. Bardzo ważne dla ekranów o rozdzielczości 4K jest dobre wykorzystanie funkcji Upscaler. Dzięki niej Full HD zostaje lepiej dopasowana do dużego wyświetlacza a piksele, nie rażą po oczach. Każdy z użytkowników nowej technologii 4K dojdzie do wniosku, że oglądanie programów czy filmów, wymaga odpowiedniej odległości od wyświetlacza. Skalowanie obrazu z niższych rozdzielczości jest ważne, ale jako priorytet powinniście wziąć odległość od telewizora. Przy 55 calach 4K jest to 1,2 metra. Natomiast 1080p dla tej samej wielkości ekranu, wymaga 2 metrów.

Jakiej firmy oraz jaki model laptopa wybrać – parę subiektywnych uwag o rynku

Prezentujemy artykuł, w którym szukamy odpowiedzi na to jakiej firmy laptop powinniśmy wybrać. Oczywiście nie ma na to pytanie jednoznacznej i prawidłowej odpowiedzi, jednak i tak warto próbować ją znaleźć.

Zawsze, kiedy przychodzi nam kupić drogi sprzęt, a w dodatku na pierwszy rzut oka wybrane przez nas komputery niczym nie różnicą się, przychodzi na myśl pytanie: jakiej firmy urządzenie, a w tym konkretnym przypadku jaki laptop wybrać?

Jaki model laptopa wybrac

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej ani pełnej odpowiedzi. Na rynku mamy obecnie około 10 producentów laptopów, a każdy z nich oferuje produkty, które bardzo często działają na identycznych podzespołach, a w większości podzespołach firmy Intel oraz nVidia. Niestety ale firma AMD w widoczny sposób przysypia i coraz mniej jest ich widać na rynku, choć zdarzają się i to również na wyższej półce cenowej, że konfiguracje bazujące tylko na ich podzespołach.

Na podstawie komentarzy zamieszczanych na łamach negatywHD śmiało można powiedzieć, że najbardziej pozytywnie oceniane są produkty marki Lenovo, HP oraz Dell. W szczególności jeżeli mówimy tutaj o uniwersalnych, ale trochę droższych laptopach, czyli przedziale cenowym od 2500 złotych wzwyż. Natomiast ciężko, aż tak jednoznacznie wypowiedzieć się na temat innych producentów.

Nie da się ukryć, że dużą rolę odgrywa tutaj również innowacyjność i wprowadzanie na rynek produktów testowych, aby sprawdzić, jak bardzo i czy w ogóle się przyjmą. Bardzo często stają się one również wyznacznikiem jakości wszystkich produktów danego producenta i są potem z nimi utożsamiane. Co ciekawe, dotyczy to głównie takich producentów jak Lenovo oraz Sony, choć zaraz za nimi wymienić należy firmę Dell. Segment ten nie jest tani, ale z całą pewnością wzbudza bardzo duże zainteresowanie, jeżeli nie największe. Dlatego też poniżej wybraliśmy laptopy z tego segmentu wraz z najbardziej popularnymi w sklepach konfiguracjami i w skrócie opisujemy je.

 

Sony VAIO DUO SVD1121P2E

cena około 5500 złotych || Zobacz aktualną cenę i dostępność >>>

Sony VAIO DUO SVD1121P2E

Jest to bardzo nietypowo rozkładany laptop, choć tak właściwie wiele osób ze względu na jego małe rozmiary woli określać go mianem tabletu z rozsuwaną klawiaturą. Warto nadmienić, że mamy tutaj niewielki 11.6-calowy ekran pracujący w naprawdę sporej jak na jego rozmiary rozdzielczości FullHD (1920×1080), nie wiele póki co na rynku mamy takich urządzeń.

Ekran jest oczywiście dotykowy, tak, aby jak najlepiej współpracować z systemem operacyjnym Windows 8. Najbardziej popularna konfiguracja to ta z procesorem Core i3 3217U (zegar 1.8 GHz), dyskiem SSD o pojemności 128 GB, 4 GB RAM oraz kartą graficzną Intel HD Graphic 4000, całość waży zaledwie 1.3 kilograma.

 

Dell XPS Duo 12

Cena około 5500 złotych || Zobacz aktualną cenę i dostępność >>>

Dell XPS Duo 12

Firma Dell w swoim modelu XPS Duo 12 zaprezentowała zupełnie inne podejście do zamiany laptopa w tablet. 12.5-calowy ekran trzyma się na swojej ręce dwoma zawiasami, które pozwalają obrócić go, aby opadł na klawiaturę odwrotną stroną.

Co powoduje, że otrzymujemy 1.55 kilogramowy tablet pracujący w rozdzielczości 1920×1080, który w środku posiada procesor Core i5 3317U (zegar 1.7 GHz), 128 GB dysk typu SSD, 4 GB RAM oraz kartę graficzną Intel HD Graphic 4000. Całość jest zoptymalizowana pod kątem systemu operacyjnego Windows 8.

 

Lenovo ThinkPad Twist S230u

Cena około 4200 złotych || Zobacz aktualną cenę i dostępność >>>

Lenovo ThinkPad Twist S230u

W laptopie Lenovo ThinkPad Twist S230u podejście do zamiany komputera przenośnego w tablet jest jeszcze inne. Tutaj ekran obraca się na specjalnym zawiasie znajdującym się w miejscu normalnych. Rozdzielczość pracy ekranu jest tutaj znacznie mniejsza niż u konkurencji i wynosi 1366×768 dla matrycy o przekątnej 12.5 cala.

Jako jednostkę centralną zdecydowano się zastosować Core i5 3317U z zegarem 1.7 GHz. W opisywanej konfiguracji znajduje się dysk hybrydowy z 500 GB zwykłej pamięci oraz z 24 GB szybkiej pamięci SSD. Karta graficzna to tak samo jak u poprzedników Intel HD Graphic 4000, a ilość RAM wynosi 4 GB. Lenovo ThinkPad Twist S230u waży około 1.60 kilograma.

Jeżeli poszukujemy innowacyjnego sprzętu odpowiedź jest już prosta. Jeżeli czegoś klasycznego, ale nadal w wysokiej cenie, również bez problemu znajdziemy sprzęt dla siebie. Co jeżeli poszukujemy sprzętu do gier lub o zaledwie wyższych od standardowych parametrach? Wtedy najlepiej skupić swoją uwagę na takich producentach jak HP, Lenovo oraz Dell.

Pamiętać, że komputery przenośne dla graczy do domena firmy Dell (seria Alienware) oraz MSI (seria G).

Poniżej przedstawiamy warte uwagi linie produktów wybranych producentów dla osób poszukujących laptopów nieco wydajniejszych, odpowiednie dobrane konfiguracje tych modeli będą również idealne do wymagających gier i stosunkowo adekwatne cenowo do swojej wydajności.

[one_half]

Seria Inspiron r od firmy Dell

W serii tej znaleźć możemy modele Inspiron 15r oraz Inspiron 17r, czyli adekwatnie z 15- oraz 17-calowymi ekranami. Na tle konstrukcji innych producentów te charakteryzują się nowoczesnym designem oraz wysoką niezawodnością.

Jest to najdroższa spośród 3 prezentowanych serii produktów, jednak o prawdopodobnie najwyższej jakości wykonania.

[/one_half][one_half_last]

Linki do przykładowych konfiguracji:

Nasze powiązane zasoby:

[/one_half_last] [one_half]

Seria Pavilion od Firmy HP

Pavilion dv7 oraz dv5 to laptopy o dość masywnej konstrukcji, jednak nie, aż tak jak w przypadku modeli firmy Dell. Co ciekawe, są one zazwyczaj tańsze od serii Inspirion Dell-a, a duża cześć z nas nie odczuje różnicy podczas pracy, przede wszystkim jeżeli mówimy o segmencie cenowym 2500-3000 złotych.

[/one_half][one_half_last]

Linki do przykładowych konfiguracji:

Nasze powiązane zasoby:

[/one_half_last]

Seria IdeaPad od firmy Lenovo

[one_half]

Na tle innych przedstawionych laptopów seria IdeaPad cechuje się zdecydowanie najbardziej biznesowym wyglądem, co jest zapewne w jakimś stopniu nawiązaniem do produktów firmy IBM, po której marka na przejęła linie produkcyjne.

Większość droższych modeli tej firmy cechuje wysoka jakość wykonania. Warto dotknąć i sprawdzić je na tle konkurencji w sklepie.

[/one_half][one_half_last]

Linki do przykładowych konfiguracji:

Nasze powiązane zasoby:

[/one_half_last]

Tak w skrócie prezentują się najciekawsze propozycje na laptop w cenie powyżej 2500 złotych, a poniżej? Tutaj można bez problemy kupić słabsze konfiguracje wymienionych wyżej serii. Kilka słów na ten temat napisaliśmy w artykule omawiającym laptopy do 2000 złotych.

foto: Lenovo, foto: Sony, foto: Dell

Kolejne tapety na tablet i laptopa od nas

Prezentujemy nowy zestaw tapet w formie grafik i w tym wydaniu jednego zdjęcia przygotowanych specjalnie dla naszych użytkowników.

Wiosna powoli, ale wkracza w naszą codzienność. Dlatego też przygotowaliśmy kolejny pakiet grafik dla wszystkich, którzy chcą z tej okazji zmienić tło na swoim pulpicie.

Tym razem przygotowaliśmy dla was jeden autorski rysunek w dwóch wersjach kolorystycznych, zdjęcie stokrotki oraz jak zwykle grafiki. Tapety te można dowolnie wykorzystywać.

Pośród gotowych rozdzielczości przygotowaliśmy te na tablety. Tak więc bez problemu każdy powinien dobrać odpowiednią rozdzielczość. Jeżeli nadal jakieś brakuje zapraszam do pozostawienia informacji w komentarzach na ten temat.

6 miniaturka

Pobierz w rozdzielczości: 1920×1080 || 1600×900 || 1280×720 || 1136×640

[divider]

11 miniaturka

Pobierz w rozdzielczości: 1920×1080 || 1600×900 || 1280×720 || 1136×640

[divider]

10 miniaturka

Pobierz w rozdzielczości: 1920×1080 || 1600×900 || 1280×720 || 1136×640

[divider]

9 miniaturka

Pobierz w rozdzielczości: 1920×1080 || 1600×900 || 1280×720 || 1136×640

[divider]

8 miniaturka

 Pobierz w rozdzielczości: 1920×1080 || 1600×900 || 1280×720 || 1136×640

[divider] 7 miniaturka

  Pobierz w rozdzielczości: 1920×1080 || 1600×900 || 1280×720 || 1136×640

Blender tutorial modelowanie – tworzymy prosty domek cz2

Przedstawiamy drugą część naszego poradnika dotyczącego tworzenia prostego domku w popularnym i darmowym programie jakim jest blender.

Oto druga część poradnika, w którym pokazujemy, jak stworzyć prosty domek w popularnym programie do grafiki trójwymiarowej.

Jeżeli nie widziałeś pierwszej części, to zapraszamy do tego artykułu – znajduje się w nim pierwsza część poradnika.

[divider] [box_info]Skróty klawiaturowe, które warto zapamiętać:

 • NUM 1 – FRONT VIEW (widok „z przodu”)
 • NUM 3 – RIGHT VIEW (widok „z prawej”)
 • NUM 7 – TOP VIEW (widok „z góry”)
 • NUM 5 – ORTOGRAPHIC/ PERSPECTIV VIEW (widok ortograficzy / perspektywiczny)
 • S – SCALE (skalowanie)
 • R – ROTATE (obrót)
 • G – GRAB (przesuwanie)
 • E – EXTRUDE (ciężko wytłumaczyć, najlepiej samemu znaleźć na to własne określenie)
 • SHIFT + A – LINKED DUPLICATEZ – WIREFRAME (przełącza pomiędzy widokiem ścian, a widokiem tylko na krawędzie)
 • P – SEPARATE (odłączenie zaznaczenia od obiektu)
 • TAB – EDIT MODE / OBJECT MODE (edytowanie obiektu)A – zaznacz / odznacz wszystko
[/box_info] [divider]

Teraz z takim zaznaczeniem wciskamy P i wybieramy opcje SELECTION.

Bledner 23

[divider] [one_half]

Dzięki temu oddzieliliśmy zaznaczone punkty tworząc nową figurę. Możemy zobaczyć to w OUTLINER menu:Zmieńmy nazwe nowego obiektu na „drzwi”.Mając drzwi na zaznaczeniu wejdźmy w EDIT MODE (TAB). Teraz wciśnijmy E, następnie Y i ustawmy wartość -0.3 .Teraz wróćmy do OBJECT MODE i lekko przesuńmy drzwi do środka (klawisz G, oś Y), by wyglądało to mniej więcej tak.

[/one_half][one_half_last]

Bledner 24

[/one_half_last]

[divider]Bledner 25

Teraz mając na zaznaczeniu „drzwi” wybierzmy opcje ORIGIN (w lewym panelu) a następnie ORIGIN TO GEOMETRY. To samo powtórzmy z obiektem „ściany”.

Bledner 26

Dzięki temu środek naszego obiektu będzie w jego środku geometrycznym. Następnie chcemy wymodelować okno. Zacznijmy od ukrycia obiektów, które już są, po to żeby nam nie przeszkadzały. Robimy to naciskając na ikonkę oka w OUTLINER MENU.

Bledner 27

Teraz w menu otwieranym klawiszem N (które bardzo możliwe że już jest otwarte) odnajdujemy zakładkę kursor 3D i ustawiamy jego pozycje na 0,0,0. Naciskamy SHIFT + A i wybieramy MESH → PLANE. Obracamy go względem osi X o 90 stopni. Przechodzimy do FRONT VIEW (NUM 1).

Bledner 28

Wchodzimy w EDIT MODE (TAB) i dzielimy nasze pole przyciskiem SUBDIVIDE klikając na niego 4 razy. Nasz obiekt powinien wyglądać tak:

Bledner 29

Wybieramy teraz 3 rzędy punktów od lewej 3 środkowe rzędy i 3 od prawej, 3 od dołu, 3 od góry i 3 środkowe od boku, tak jak na obrazku poniżej:

Bledner 30

I robimy EXTRUDE (E) względem osi Y o -0.2 . Następnie zaznaczamy tylko dwa dolne paski krawędzi i naciskamy S (SCALE) wzdłuż osi X o wartość 1.2 . Dół naszego okna powinien wyglądać tak:

Bledner 31

Odznaczamy wszystko i przechodzimy do widoku z prawej (NUM 3). Zaznaczamy 2 boki z lewej od dołu:

Bledner 32

i przesuwamy je (G) wzdłuż osi Y o -0.2 .

Bledner 33

Teraz przejdźmy w OBJECT MODE (TAB), wybieramy opcje ORIGIN → ORIGIN TO GEOMETRY. Następnie nazywamy nasz obiekt „okno” i obracamy kamerę w dowolny sposób, by zobaczyć, co wyszło z naszej pracy. Powinno ono wygłądać mniej więcej tak:

Bledner 34

Następnie włączmy widok wszystkich obiektów (klikając na ikonke oka w OUTLINER menu) i przesuńmy nasze okno,  aby znajdowało się mniej więcej w tym miejscu. Oczywiście musimy jeszcze przeskalować je do odpowiednich rozmiarów (za pomocą S i ruchów myszką).

Bledner 35

Wreszcie przyszedł czas na dach. By go stworzyć najpierw wstawiamy pole (SHIFT+A → MESH → PLANE) i nazywamy je „dach”. Następnie przechodzimy w RIGHT VIEW (NUM 3), wciskamy raz NUM 8 (by lepiej widzieć obiekt) i skalujemy nasze pole (S) wzdłuż osi Y o 13.

Bledner 36

Teraz włączamy TOP VIEW (NUM 7) i znów skalujemy nasze pole, ale tym razem wzdłuż osi X o 10. Przechodzimy w FRONT VIEW (NUM 1) i obracamy pole (R) wdłuż osi Y o -45 stopni.

Bledner 37

Teraz przesuwamy je wzdłuż osi X tak by prawa krawędź znalazła się na środku. A następnie wzdłuż osi Z tak by lewa strona dachu była lekko nad lewym górnym rogiem domu.

Bledner 38

Bedąć w TOP VIEW (NUM 1) naciskamy NUM 4 sześć razy, tak by mieć ładny widok z lewej strony. Z zaznaczonym dachem przechodzimy w EDIT MODE.

Bledner 39

W pasku u dołu wybieramy tryb EDGE SELECT, a następnie zaznaczamy dolną i górną krawędź.

Bledner 40

Z zaznaczonymi tymi dwoma krawędziami klikamy na przycisk SUBDIVIDE i w polu NUMBER OF CUTS wpisujemy 13. Odznaczamy wszystko (A). Otrzymujemy dach o takim wyglądzie:

Bledner 41

Teraz zaznaczamy co drugą krawędź i przesuwamy je wzdłuż osi Z o 0.3. Odznaczamy wszystko (A), przechodzimy w OBJECT MODE (TAB) i naciskamy Z. Przesuwamy kamerę, aby zobaczyć, jak wygląda nasz dach. Powinien prezentować się mniej więcej tak:

Bledner 42

Zaznaczamy dach i wciskamy SHIFT+D (skopiuje to obiekt) i klikamy. Jeśli nie ruszyliśmy kursorem to skopiowany dach będzie w tym samym miejscu co poprzedni. Teraz obracamy go (R) wzdłuż osi Z o 180 stopni.

Bledner 43

[divider] [one_half]

Następnie wchodzimy w FRONT VIEW (NUM 1) i przesuwamy tą połowę dachu tak, by górne krawędzie spotkały się mniej więcej w jednym punkcie. Następnie zaznaczamy obie połowy dachu i klikamy na przycisk JOIN w lewym panelu. Dzięki temu połączyliśmy je w jeden dach.

[/one_half][one_half_last]

Bledner 44

[/one_half_last] [divider]

Teraz odznaczamy wszystko i znów zaznaczamy obiekt „dach”. Klikając na ikonkę oka w OUTLINER menu ukrywamy „sciany”, „okno” i „drzwi”. Przechodzimy w EDIT MODE (TAB) i wciskamy Z. Wchodzimy w RIGHT VIEW (NUM 3) i zaznaczamy punkty tak jak na obrazku (używając B).

Bledner 45

Wciskamy F. To stworzy FACE (ściane) pomiędzy zaznaczonymi punktami. Jeśli przejdziemy we FRONT VIEW (NUM 1), to będziemy mogli to zaobserwować. Tę samą czynność powtarzamy mając na zaznaczeniu punkty pokazane na obrazku niżej.

Bledner 47

Wracamy do EDIT MODE (TAB), włączamy widok wszystkich obiektów. Dla ładniejszego efektu nadajmy oknu SMOOTH SHADING. Zaznaczmy je i kliknijmy na przycisk SMOOTH.

Bledner 48

Nasz domek po przejściu w PERSPECTIV VIEW (NUM 5) powinien wyglądać tak:

Bledner last

I to już koniec podstaw modelowania. Potrafisz już wstawiać, budować i edytować obiekty, oczywiście w pewnym zakresie.

Nasz plik wynikowy (kliknij, żeby pobrać): model tutorial

[divider]

strona domowa programu: blender.org

Jaką kamerę HD wybrać? – czyli poradnik od podstaw

Prezentujemy pierwszy artykuł z całej serii dotyczących wyboru odpowiedniej kamery dla siebie.

Szukasz kamery do hobbistycznego kamerowania czy może do tworzenia profesjonalnych klipów wideo? Z tym poradnikiem z pewnością łatwiej znajdziesz najlepszą dla siebie.

Obecnie rynek kamer jest ogromną gałęzią przemysłu elektroniki użytkowej. Firmy zajmujące się ich produkcją wydają zarówno małe modele kieszonkowe jak i profesjonalne urządzenia, których ceny osiągają niebagatelne wartości. W tej niewielkiej serii artykułów podsumowujemy różne rodzaje obecnych na rynku kamer oraz ich zastosowanie.

Front_HDR-CX550V

W dzisiejszych czasach wiele osób używa wielofunkcyjnych urządzeń takich jak telefon, przez który możemy rozmawiać, robić zdjęcia oraz kręcić firmy. Przez to kamery częściowo tracą na swojej wartości i unikalności. Jednak nie wszystkim wystarcza zwykły telefon z prostą wbudowaną kamerą, tak samo jak nie wszystkim wystarczy zwykła kamera konsumencka. Postanowiliśmy opisać różne segmenty kamer cyfrowych, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć odpowiednio dobraną do swoich potrzeb. Jako pierwsze przybliżymy kamery kieszonkowe. Są one niewielkie i wygodne w transporcie. Zapewniają nam podstawowe funkcje, jednak nie możemy od nich zbyt wiele wymagać. Wyposażone są w obiektywy, które nie idzie obsłużyć w żaden sposób manulanie i zazwyczaj małą ilość pamięci wewnętrznej, którą nadrabiają tak samo jak inne modele przy pomocy kart pamięci.

Kamerami o standardowej rozdzielczości oznacza się SD. Na początek trzeba powiedzieć, że są one wypierane przez te o rozdzielczości FullHD (1920×1080). Jednak obecnie jeszcze część społeczeństwa posiada stare telewizory, a jeżeli chcemy odtwarzać filmy na nich, to lepiej wybrać kamerę SD (ale najlepiej kupić nowy telewizor). Nie da się ukryć, że takie modele są tanie, ale posiadają tak samo rozbudowaną funkcjonalność, więc są przeznaczone dla osób z ograniczonym budżetem.

Doskonałym rozwiązaniem są konsumenckie kamery HD (FullHD). Są one droższe od poprzednich, jednak nie kosztują fortuny. A do tego posiadają wiele możliwości ustawień różnych parametrów. Ekran LCD pozwala na wygodne kadrowanie zdjęć oraz zmianę wartości przysłony albo czułości ISO. Dodatkowo spora część droższych modeli posiada gorącą stopkę, która pozwala nam na podłączenie dodatkowych akcesoriów takich jak mikrofon, czy ręczny wyzwalacz migawki (tyczy się to już nieco droższych modeli).
Kamery bardziej zaawansowane są przeznaczone dla doświadczonych użytkowników, którzy będą już potrafili skorzystać z możliwości jakie dają. W tych modelach to my przejmujemy całkowicie ster nad urządzeniem. Sam ustawia parametry i dobiera odpowiednie funkcje. Są one o wiele większe i cięższe, co pozwala na stabilne utrzymanie ich. Dodatkowo posiadają elektryczny wizjer, który pozwala stale kontrolować nagrywany materiał oraz dodatkowo podtrzymuje kamerę.

Ceny przykładowych modeli kamer z wybranych segmentów

[one_third]kamera kieszonkowa[/one_third][one_third]Samsung W350[/one_third][one_third_last]600 zł[/one_third_last] [one_third]kamera o rozdzielczości SD[/one_third][one_third]Panasonic HDC-SD40[/one_third][one_third_last]900 zł[/one_third_last] [one_third]kamera Full HD[/one_third][one_third]JVC GZ-VX700[/one_third][one_third_last]1700 zł[/one_third_last] [one_third]kamera prosumer[/one_third][one_third]Sony HDR-CX550VE[/one_third][one_third_last]3900 zł[/one_third_last] [one_third]kamera profesjonalna[/one_third][one_third]Sony HVR-S270E[/one_third][one_third_last]32000 zł[/one_third_last]

*linki poszczególnych modeli prowadzą do ich przeglądów na naszej stronie

Nowością na rynku są kamery 3D, które pojawiły się na rynku w roku 2010-2011. Cechą charakterystyczną tego rodzaju kamer jest to, że posiadają one dwa obiektywy (pierwszą taką kamerę wydała firma Sony). Mogą one być wbudowane albo wymienne w zależności od producenta. Jak na razie na rynku nie ma zbyt dużego wyboru w tej kategorii, ale z pewnością branżowe firmy już nam tym pracują.

Samsung-HMX-Q10

Na zdjęciu Samsung-HMX-Q10 – czyli tania kamera Full HD, którą mieliśmy przyjemność testować

A na koniec zostały profesjonalne kamery. Są to największe i najdroższe modele pośród wszystkich dostępnych na rynku. Oferują doskonałą jakość obrazu oraz dźwięku. Do dyspozycji dostajemy ogromną ilość funkcji, które komfortowo możemy zmieniać w czasie nagrywania, czego nie zrobimy w kamerze konsumenckiej ponieważ tam w 90% przypadków do zmiany ustawień służy dotykowy ekran, który jest bardzo niewygodny. Jednak są one bardzo drogie i przeznaczone dla osób, które potrafią zrobić z nich pożytek.
Jak widać, rodzai kamer na rynku jest wiele. Znajdziemy sprzęt dla zwykłych ludzi oraz taki przeznaczony tylko dla profesjonalistów, zwykłemu obywatelowi kamera za 20 tys. nie jest przecież do niczego potrzebna. Dzięki temu każdy z nas niezależnie od stanu portfela może nakręcić film. W zależności od potrzeb wybieramy inne modele kamer. Ostatnio dużą się mówi o technologii 3D, jednak jest ono jeszcze bardzo młoda, przez co również niedopracowana. Dlatego też najlepiej celować w kamery z roku 2011 lub 2012 pracujące w rozdzielczości FullHD (1920×1080) z średniej półki cenowej. Na rynku pojawiły się również aparaty cyfrowe, które w tej samej cenie są w stanie nakręcić znacznie lepszy obraz niż kamera, jednak nie dotyczy to każdej sytuacji, więcej na temat w stosownym artykule. Linki do wszystkich poniżej.,

Kliknij na tytuł, aby przejść do artykułu

[one_half]

Kamery kieszonkowe

Czyli niewielkie kamery o ograniczonych możliwościach.

[/one_half][one_half_last]

Kamery o standardowej rozdzielczości

Kamery, które modne były przed pojawianiem się tych pracujących w rozdzielczości Full HD.

[/one_half_last] [divider] [one_half]

Kamery Full HD

Najpopularniejszych i najciekawszy segment rynku.

[/one_half][one_half_last]

Kamery Prosumer

Dla wszystkich potrzebujących więcej manualnych ustawień.

[/one_half_last] [divider] [one_half]

Filmujemy aparatem

Czyli w czym aparat jest lepszy, a w czym gorszy od kamery.

[/one_half][one_half_last]

Profesjonalne kamery

Segment dla osób powiązanych z filmem.

[/one_half_last] [divider] [one_half]

Kamery 3D

Czyli kilka słów o technologii, które nie znalazła fanów.

[/one_half][one_half_last]

Kliknij na nazwę, aby przejść do interesującego Ciebie wpisu.

[/one_half_last]

Kamery kieszonkowe – dla kogo i do czego?

Czy warto wybrać kamerę kieszonkową? Czy warto ją kupić i czy ostatecznie będziemy z niej zadowoleni? Na te i inne pytania staramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Lubisz chodzić po mieście, blogować i nie chcesz nosić przy sobie dużego sprzętu. Kiedy natomiast jedziesz na weekendową wyprawę poza miasto, to przecież najlepszym rozwiązaniem jest mały sprzęt, który zawsze może mieć przy sobie.

Samsung HMX-U10

Nikt na spacer nie zabiera profesjonalnej kamery, żeby nagrać jak jego dziecko karmi łabędzie. Kieszonkowy sprzęt jest więc idealny dla ludzi, które szukają tanich i wygodnych rozwiązań. Do tego wystarczy dodatkowa karta pamięci w plecaku czy torebce i możemy nagrywać prawie dowolne sceny. Dodatkowo bez problemy podłączymy taką kamerę do komputera i prześlemy swoje dzieła na swoje konta na stronach dla młodych artystów, do rodziny czy na portale społeczne.

Większość kamer kieszonkowych używa kodeku MPEG-4/H.264. Dodatkowo spora część modeli z tego segmentu posiada wtyczkę do gniazda USB, które można bezpośrednio podłączyć do innych urządzeń z takim samym gniazdem. Przedstawiane kamery są nieznacznie grubsze i wyższe od smartfonów, ale za to o wiele tańsze. Jednak trzeba powiedzieć, że nie można od nich zbyt wiele oczekiwać.

[youtube]https:/www.youtube.com/watch?v=XkE01Bv8Y2A[/youtube]

Posiadają małe obiektywy, które nie można manualnie kontrolować, oraz niewielkie pokładowe mikrofony, które dają o wiele gorszą jakość dźwięku przy porównaniu ich z droższymi kamerami. Przed zakupem takich modeli należy pamiętać o sprawdzeniu wielkości pamięci wewnętrznej oraz możliwości korzystania z wymiennych kart.

Jeżeli chodzi o ten segment kamer to najwięcej swoich produktów ma tutaj firma Samsung oraz Sony. Samsung wprowadził kilka kamer kieszonkowych o większej odporności od standardowych (możliwość zanurzenie w wodzie itp.) jest to np. model HMX-W300, natomiast firma Sony posiada w tej linii takie modele jak Sony MHS-FS1, Sony MHS-FS2 oraz Sony MHS-TS20.

Stabilizacja w takich modelach jest bardzo słaba, a dodatkowo nie da się ich wygodnie trzymać się przez dłuższy czas w ręce. Dlatego odradzamy ich zakup i polecamy skupić się na kamerach w  nagrywających obraz w rozdzielczości HD (1280×720) lub Full HD (1920×1080) z typowych dla konsumentów linii, które są nieco większe, ale oferują o wiele lepszą jakość obrazu i komfort filmowania.

 

[button link=”http://negatywhd.pl/Kamera-detail/jaka-kamere-hd-wybrac-czyli-poradnik-od-podstaw/” variation=”slate” ]Zobacz wpis główny serii poradników o kamerach oraz wszystkie inne[/button]

Kamery o standardowej rozdzielczości (SD) – warto czy nie?

Prezentujemy kolejną część naszego poradnika dotycząca wyboru idealnej kamery dla siebie. W tym konkretnym poradniku opisujemy kamery typu SD, czyli te o standardowej rozdzielczości, które obecnie znikają z rynku.

Obecnie modne są kamery o wysokiej rozdzielczości – HD. Jednak nie każdy model posiada takie parametry. Za standardową wartość rozdzielczości uznaje się tą oznaczaną SD.

Sony DCR-SX21E

powyżej niezłe kamera o standardowej rozdzielczości, czyli Sony DCR-SX21E

Wiele osób zastanawia się nad kupnem urządzenia z SD, ale ma pewne wątpliwości. Czy są słuszne? Jeżeli potrzebujesz taniego modelu, ale z wieloma funkcjami, to może być to odpowiedni wybór. Jednak należy pamiętać, że rozdzielczość tych kamer jest bardzo mała, a ich ceny są obecnie prawie takie same jak kamer HD (lub FullHD).

Nie da się więc ukryć faktu, że SD powoli wychodzą z rynku. Jednak są to dobze urządzenia dla osób, które nie chcą wiele wydawać, ale chcą mieć możliwość kręcenia filmów, ponieważ obecnie ich cena znacznie spadła. Dużym plusem jest to, że są one o połowę tańsze w porównaniu do kamer HD z podobną funkcjonalność oraz więcej używanych modeli dostępnych jest na aukcjach internetowych.

[youtube]https:/www.youtube.com/watch?v=8uy92aL5KsQ[/youtube]

Warto również wspomnieć, że rodzaj kamery trzeba również współgrać z rodzajem telewizora. W wielu domach nadal korzysta się jeszcze ze standardowych modeli telewizorów, a technologia HD jest dla niektórych zupełnie obca. Jeżeli kupujemy kamerę HD to inwestujemy pieniądze w wyższą rozdzielczość naszych nagrań. A jeżeli dodatkowo posiada telewizor w takiej samej rozdzielczości, to obraz wygląda znacznie lepiej niż ten z kamer SD.

[youtube]https:/www.youtube.com/watch?v=GB7HwVmMKC8[/youtube]

Jednak, kiedy używamy standardowego telewizora, to pod znakiem zapytania można postawić sens zakupu kamery HD (bądź Full HD), chyba że zaprzemy się i nie kupimy nowego telewizora. Tak właściwie nie ma obecnie innej drogi jak kamera nagrywająca obraz w wysokiej rozdzielczości ponieważ na rynku nie ma już telewizorów o małych rozdzielczościach, a my przyzwyczailiśmy się już do wyższych rozdzielczości.
Kolejny minus to fakt, że za lat 2 kiedy technologia zrobi kolejny krok nasze nagrania w formacie SD będą wyglądać po prostu bardzo słabo, dlatego też najlepiej wybrać już teraz kamerę, którą nakręcimy obraz w rozdzielczości FullHD (1920×1080) i nie inwestować swoich pieniędzy w starą technologię.

 

[button link=”http://negatywhd.pl/Kamera-detail/jaka-kamere-hd-wybrac-czyli-poradnik-od-podstaw/” variation=”slate” ]Zobacz wpis główny serii poradników o kamerach oraz wszystkie inne[/button]

Kręcenie filmów aparatem cyfrowym, warto je brać?

Staramy się w tym artykule odpowiedzieć na pytanie czy warto filmować aparatem oraz jaki do tego wybrać. Opisaliśmy również podstawowe różnice dotyczące tych dwóch urządzeń.

Bardzo modny ostatnio temat. Czy warto kręcić filmy aparatem cyfrowym oraz co dzięki temu zyskujemy, a co tracimy?

Olympus E-PL5 - PEN lite

Należy zaznaczyć, że nie każdy aparat nadaje się do kręcenia filmów. Najlepiej w tym celu zakupić odpowiednią lustrzankę lub system z wymiennymi obiektywami, a z daleka omijać aparaty takie jak ultrazoom czy zwykłe kompakty.

Kręcenie filmów aparatem nie jest dla każdego. Musimy pamiętać, że film ma długość do około 30 minut, co jednak w większości przypadków nie jest problemem, ale sama forma korzystania z niego to już zupełnie co innego. Nie da się ukryć, że kamerę trzyma się wygodniej. Łatwiej korzystać z jej opcji, a w dodatku ręka nie męczy się tak bardzo jak w przypadku aparatów cyfrowych.

Z drugiej jednak strony z aparatu uzyskamy (teoretycznie) lepszej jakości film, a do tego znacznie łatwiej manipulować obrazem podczas filmowania. Oczywiście będziemy do tego celu potrzebowali dodatkowych akcesoriów, jednak efekt będzie w większości przypadków lepszy od tego uzyskanego z kamer.
Przykładowo w cenie 2000 złotych dostaniemy dobrą kamerę, ale możemy kupić również aparat z wymiennymi obiektywami. Zapewne będzie również posiadał możliwość kręcenia filmów w rozdzielczości 1920×1080, a dodatkowo posiada większą matrycę, do której dociera więcej światła, więc obraz jest (teoretycznie) bardziej wyraźny oraz posiada mniejszą ilość szumów.

[vimeo width=”620″ height=”340″]https:/vimeo.com/38144636[/vimeo]

Dodatkowo znacznie łatwiej stosować akcesoria dodatkowe, ponieważ jest ich więcej, a do tego mamy możliwość wymiany obiektywów. Ceny kamer, którym możemy zmieniać obiektywy, zaczynają się od około 7 tys., więc różnica jest spora.
[pullquote_right]Z kamery jest znacznie lepiej (…)[/pullquote_right]Niestety kręcenie aparatem ma również swoje wady, a największa z nich to wspominany komfort użytkowania. Z kamery jest znacznie lepiej korzystać podczas nagrywania filmu na przyjęciu, komunii czy wycieczce. Stabilizacja obrazu oraz wszelkie tryby automatycznie są dopracowane pod kątem filmowania, a dodatkowo można dłużej z niej korzystać (łatwiej dokupić pojemniejszy akumulator).

 

Wybrane zasoby o bezlusterkowcach: Samsung NX210 || Mikro Cztery trzecie od firmy Olympus model E-PL3 || TOP 10 bezlusterkowców

 

Droższe kamery posiadają wizjer, który ułatwia kadrowanie w słoneczne dni lub pozwala po prostu zaoszczędzić energię. Z drugiej strony niektóre kadry są poza zasięgiem kamer z segmentu konsumenckiego. Do aparatu dokupimy obiektyw makro, założymy odpowiednią soczewkę i bez problemu będziemy mogli nakręcić z bliska biegnącą biedronkę. Nigdy adekwatnego efektu nie uzyskamy przy pomocy kamery konsumenckiej z tego samego przedziału cenowego.

Na koniec warto wspomnieć, że ilość dostępnych obiektywów, lustrzanek czy aparatów z wymiennymi obiektywami (bezlusterkowców) jest naprawdę duża i jeżeli zamierzasz zająć się filmem, to masz z czego wybierać.

 

[button link=”http://negatywhd.pl/Kamera-detail/jaka-kamere-hd-wybrac-czyli-poradnik-od-podstaw/” variation=”slate” ]Zobacz wpis główny serii poradników o kamerach oraz wszystkie inne[/button]

Profesjonalne kamery cyfrowe – przedział dla ekspertów

Prezentujemy niewielki artykuł dotyczący profesjonalnych kamer cyfrowych, który jest kolejnym wpisem z serii wyboru najlepszej dla siebie.

We wcześniejszych artykułach opisywaliśmy mniej albo bardziej zaawansowane kamery, których przez nasze ręce przetoczyło się sporo. W tym krótkim artykule piszemy parę słów o kamerach profesjonalnych, do których co nie da się ukryć dostęp jest dość ograniczony.

NEX-VG900E

Są one przeznaczone dla ludzi, którzy pracują w studiach, swoich lub firmowych. Są to bardzo drogie kamery, a dodatkowo potrzebne jest wiele akcesoriów, które również do najtańszych nie należą. W zamian za to dostajesz najwyższej jakości wnętrze kamery, w tym również możliwość wymiany obiektywów czego w kamerach konsumenckich nie doświadczymy. Wszystko to przekłada się oczywiście na wysokiej jakości film.

Dzięki temu możemy dostosować sprzęt do pracy w określonych warunkach. Na przykład zastosować szerokokątny obiektyw do pracy w małych pomieszczeniach (choć takie nakładki są dostępne również na amatorskie kamery). Profesjonalne kamery są największe ze wszystkich dostępnych na rynku. Dzięki temu posiadamy szeroką gamę programowanych przycisków, przełączniki, które pozwalają dostosować parametry do wymagań właściciela. Tak naprawdę zwykły człowiek nie wiedział by do czego je wykorzystać.

Mimo wszystko niezmiernie ważna jest budowa i rozmieszczenie konkretnych przycisków czy pokręteł. Są one tak umiejscowione, że w każdej chwili kamerzysta posiada wygodny dostęp do nich i może swobodnie nimi pracować, niektóre z nich są dodatkowo programowalne, aby każdy mógł dopasować je do swoich potrzeb.

[youtube]https:/www.youtube.com/watch?v=AIFx9ybH1t8[/youtube]

Na naszym portalu nie opisujemy niestety kamer profesjonalnych, które są ściśle powiązane z branżą. Każdy kto zastanawia się nad zakupem takiej kamery na pewno posiada odpowiednie doświadczenie poparte wieloletnią pracą z filmem. Mimo wszystko warto zerknąć na nie w sklepie jeżeli będziemy mieli okazję, naprawdę ilość funkcji dostępnych na obudowanie przyprawia o osłupienie.

 

[button link=”http://negatywhd.pl/Kamera-detail/jaka-kamere-hd-wybrac-czyli-poradnik-od-podstaw/” variation=”slate” ]Zobacz wpis główny serii poradników o kamerach oraz wszystkie inne[/button]

Kamery 3D czyli o technologii, która się nie przyjeła

Prezentujemy krótki wpis omawiający kamery 3D. Jeżeli natomiast chodzi o kamery 3D to odradzamy ich zakupu, głównie ze względu na cenę.

O kamerach 3D zrobiło się dość głośno kilka lat temu, a potem temat kamer 3D jak i całej tej technologii ucichł. Niedawno na rynek weszły kamery oraz aparaty, które pozwalają na kręcenie filmów i wykonywanie zdjęć w trzech wymiarach.

kamery 3D

Trzeba od razu powiedzieć, że jest to dość droga technologia, więc w tym momencie na pewno nie każdego z nas będzie na nią stać, ale pewnie z czasem stanie powszechna i jej cena spadnie. Już w tym momencie cena aparatów kompaktowych z wyższej i średniej półki wykonujących zdjęcia 3D niczym nie różni się od tych, które tych zdjęć nie robią.

Kamery, które pozwalają na uzyskanie efektu 3D posiadają dwa obiektywy (np. kamera 3D od Sony model HDR-TD20VE), co jest ich cechą charakterystyczną. Oczywiście producenci sprzętów już podsuwają nam inne rozwiązania. Można mieć dwie wbudowane soczewki albo odpinane obiektywy 3D (np. firma Panasonic wprowadziła takie rozwiązanie).

Taki efekt brzmi kusząc, jednak przed zakupem takiej kamery trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze trzeba na czymś odtwarzać nasze zdjęcia oraz filmy, więc musimy mieć albo telewizor 3D albo możliwość odtwarzania takich materiałów na komputerze. Kolejną ważną rzeczą jest podłączenie kamery pod telewizor. Do tego jest potrzebne złącze HDMI. A jeśli chcemy dodatkowo edytować nasze firmy, to musimy kupić specjalne oprogramowanie.

[youtube width=”640″ height=”360″]http://www.youtube.com/watch?v=CMe0oGDgJC0[/youtube]

Dla kogo jest przeznaczona taka kamera? Dla ludzi ciekawych, którzy lubią bawić się nową technologią i oczywiście, tych których na nią stać. Jeżeli masz chęci i zapał możesz stać się rodzinnym pionierem w tej branży. Masz małą konkurencję, ponieważ jest to bardzo nowa technologia, która szczególnie się nie przyjęła. A jeżeli znudzi Ci się kręcenie w 3D, to bez problemu możesz przejść z powrotem na 2D, ponieważ wszystkie kamery nagrywające obraz w 3D posiadają taką możliwość.

Mimo wszystko technologia ta jest bardzo droga, a sens jej stosowania pod znakiem zapytania. Nie każdy lubi oglądać obraz 3D, nie da się na niego patrzeć zbyt długo, a dodatkowo technologia jest młoda i według nas niedopracowana. Polecamy dwa razy zastanowić się przed zakupem takiej kamery, w tej cenie można mieć naprawdę dobry model kamery kręcącej obraz normalnie.

 

[button link=”http://negatywhd.pl/Kamera-detail/jaka-kamere-hd-wybrac-czyli-poradnik-od-podstaw/” variation=”slate” ]Zobacz wpis główny serii poradników o kamerach oraz wszystkie inne[/button]

Kamery Prosumer dla osób chcących więcej

W tym wpisie prezentujemy informacje dotyczące segmentu kamer prosumer. Czyli modeli przeznaczonych dla zdecydowanie bardziej zaawansowanych użytkowników oczekujących jeszcze więcej od swojego sprzętu.

Ten artykuł z serii poradników „w poszukiwaniu idealnej kamery dla siebie” dotyczy kamer o zdecydowanie większych możliwościach w porównaniu do tych, które omawiane są w innych częściach poradnikach.

HDR-PJ650

Na początek trzeba wyjaśnić pojęcie prosumer, ponieważ jest to pojęcia nie do końca oczywiste. Od razu należy zaznaczyć, że nie da się tego jednoznacznie wyjaśnić. Podstawowe założenie to takie, że konsument nie jest bierny, zaczyna on działać sam. Sam ustawia parametry, więc przejmuje kontrolę nad kamerą. A więc jeśli używałeś już konsumenckich kamer, nauczyłeś się podstaw kręcenia filmów i jesteś gotowy do podjęcia się bardziej profesjonalnego kamerowania, to są kamery dla Ciebie (określenie prosumera na podstawie wikipedii).

Tego typu kamery posiadają więcej zalet w porównaniu do typowo konsumenckich modeli z średniej półki cenowej. Po pierwsze są zbudowane z lepszych komponentów, głównie chodzi tutaj o matrycę, obiektyw oraz procesor obrazu. Dodatkowo posiadają rozbudowane sterowanie manualne (których w kamerach konsumenckich brak lub odbywa się poprzez panel dotykowy co znaczącą utrudnia operowanie ustawieniami podczas kręcenia) oraz wiele trybów fotografowania, które pozwalają na bardziej kreatywne korzystanie z kamery. Do tego pozwalają na podłączenie szerokiej gamy akcesoriów, co jest również typowe dla drogich kamer typowo konsumenckich. Na tym obszarze granice tych dwóch segmentów się lekko zacierają, a niektóre modele kamer są wręcz wspólne dla poszczególnych kategorii.

[youtube width=”640″ height=”360″]https:/www.youtube.com/watch?v=wSYzoY3IJlw[/youtube]

Kamery prosumer zapewniają lepszą jakość dźwięku oraz większą ilość opcji, które możemy sami ustawiać. W typowych kamerach zazwyczaj dźwięk jest niższej klasy, natomiast doświadczeni użytkownicy lubią czyste i wyraziste brzmienie oraz bogaty w szczegóły materiał video. Podczas tworzenia filmu bardzo ważne są detale. Czasami dźwięki są delikatne, ale muszą być zarejestrowane przez kamerę. I do tego stworzony został ten segment rynku. Niektóre kamery tego typu nagrywają dźwięk w kanale 5.1 oraz wyposażone zostały w mikrofon kierunkowy.

Warto również zwrócić uwagę na rozmiar i wagę urządzenia, te parametry różnią je od tańszych modeli. Są one większe i cięższe. A dlaczego? Dobrze wyważoną kamerę jest łatwiej ustabilizować, dzięki czemu obraz jest stały, drgania są prawie nie widoczne.

Nie da się ukryć, że dla profesjonalistów bardziej wygodny jest elektroniczny wizjer niż ekran LCD. O wiele prościej jest zarządzać kamerą i śledzić kadr, który nagrywamy, nawet w słoneczny dzień, dodatkowo kamera taka zużywa mniej energii kiedy nie musi wyświetlać ciągle obrazu na dużym ekranie.

Do kamer typu prosumer można zaliczyć: Sony HDR-PJ650, Sony HDR-CX550VE, Sony HDR-CX700V, Panasonic HDC-HS900 oraz Canon HF S21.

Niestety kamery, które posiadają manualne pokrętła do zmiany wybranych parametrów obrazu, a dodatkowo wizjer elektroniczny są bardzo drogie (kilka tanich modeli znalazło się w naszym zestawieniu TOP 10 kamer nagrywających obraz w Full HD oraz w zestawieniu najlepszych kamer HD). Zazwyczaj ich cena zaczyna się od 3000 złotych i niekiedy sięga do 5000-6000 złotych. Warto więc zastanowić się czy nie lepszym pomysłem okazał by się zakup systemu wymiennych obiektywów (jak np. NEX od Sony) który pozwolił by na jeszcze więcej, ale pamiętać należy, że mimo wszystko imprezy kręci się trochę gorzej aparatem niż kamerą. Kamerę po prostu wygodniej się trzyma, a jej akumulator zazwyczaj starcza na więcej. Z kamery z tego segmentu najwięcej pożytku wyniosą osoby lubiące filmować i posiadające już wiedzę na ten temat. Łatwiej będzie im wykrzesać z obrazu jeszcze więcej niż osobom stawiającym swoje pierwsze kroki w tym temacie.

 

[button link=”http://negatywhd.pl/Kamera-detail/jaka-kamere-hd-wybrac-czyli-poradnik-od-podstaw/” variation=”slate” ]Zobacz wpis główny serii poradników o kamerach oraz wszystkie inne[/button]

Konsumenckie kamery HD, dlaczego warto wybrać akurat je?

Prezentujemy kolejny artykuł z serii poradników dotyczących kamer cyfrowych. W tym artykule skupiamy się na kamerach HD (Full HD), które są obecnie najpopularniejszymi modelami na rynku i najchętniej polecanymi.

Chcesz mieć dobrej jakości sprzęt z rozdzielczością HD? Przenośny, niedrogi i łatwy w użyciu? W taki razie tradycyjna konsumencka kamera HD (FullHD) jest najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

Sony HDR-CX260VE

kamera Sony HDR-CX260VE

Kamera taka posiada wiele zalet, które pozwalają na komfortowe korzystanie z niej oraz nagrywanie dobrej jakości materiału bez (prawie) jakiejkolwiek wiedzy na temat filmowania.

Co prawda są one większe od kamer kieszonkowych, które kiedyś opisywaliśmy, jednak jeżeli mamy duże kieszenie w spodniach, to damy rade i te modele do nich schować. Ogólnie można powiedzieć, że kamery HD nie tylko dają lepszej jakości filmy, ale również więcej możliwości i wygodną kontrolę (w porównaniu do kamer kieszonkowych). Możemy modyfikować wybrane ustawienia, co pozwala na lepsze dobranie parametrów do sytuacji, które chcemy kamerować. Dodatkowo kręcenie nimi dłuższych stron jest o wiele wygodniejsze niż w gdybyśmy mieli użyć kamer kieszonkowych czy aparatów fotograficznych.

[youtube]https:/www.youtube.com/watch?v=m4-CIo0Pn1Q[/youtube]

Większość konsumenckich kamer o rozdzielczości HD używa kodeka AVCHD, który wymaga mocnego komputera (min. 2 rdzenie, 4 GB RAM oraz sporo miejsca na dysku twardym). Jednak dzięki temu nagrany materiał zachowuje większą gamę barw oraz wyrazistość oryginalnego obrazu. W porównaniu do kamer kieszonkowych dostajemy więcej pamięci, lepsze obiektywy i nieco większą matrycę szczytującą obraz, większą ostrość i przestronny panel LCD, który w 90% modeli jest obecnie dotykowy (co niestety utrudnia wybieranie z niego opcji podczas filmowania).

 

Poniżej linków do naszych wybranych zasobów dotyczących kamer HD (Full HD):

JVC GZ VX700 || Ranking kamer Panasonic TOP 10 || Ranking kamer JVC || Ranking kamer cyfrowych

 

W trochę droższych kamerach można spotkać gniazda mikrofonowe, gorące stopki, do których można podłączyć różne akcesoria na przykład: światło, mikrofon kierunkowy czy lampę błyskową. Tak właściwie jest to już wtedy segment prosumer, który omawiamy w oddzielnym wpisie.

Jest jedna cecha, która całkowicie została wyparta w przejściu na kamery z ekranem LCD. Chodzi tutaj oczywiście o wizjer elektroniczny. Ekrany są teraz ostre i posiadają żywe kolory, jednak wielu użytkowników woli modele z wizjerem. Dlaczego? Ponieważ przez niego można odpowiednio ustawić wszystkie parametry nawet w słoneczny dzień oraz zaoszczędzić baterię, którą nie trzeba karmić dużego, bo zazwyczaj 3 calowego ekranu, tego typu kadrowanie pochłania więcej energii, a więc akumulator starcza nam na mniej zdjęć.

Jeżeli więc przyjdzie Ci kupować kamerę to najlepiej wybrać tą o rozdzielczości Full HD (1920×1080) o zrównoważonym zoomie optycznym (maks. 12 krotnym) oraz jak największą matrycą w środku. Warto poczytać o niej w sieci przed zakupem oraz sprawdzić w sklepie jak leży w ręce.

*poprzez określenie kamery HD mamy na myśli również te pracujące w rozdzielczości Full HD

 [button type=”link” link=”http://negatywhd.pl/Kamera-detail/jaka-kamere-hd-wybrac-czyli-poradnik-od-podstaw/” variation=”btn-info” block=”btn-block”]Zobacz wpis główny serii poradników o kamerach oraz wszystkie inne[/button]

Magazynowanie zdjęć oraz filmów – jaką metodę wybrać?

Prezentujemy podstawowe informacje dotyczące magazynowania danych. Czy wykorzystać chmurę czy może zewnętrzny dysk twardy? Na to wszystko odpowiadamy w tym, krótkim poradniku.

Każdy właściciel kamery czy aparatu prędzej czy później zauważa, że zdjęć oraz filmów przybywa, natomiast miejsca na dysku jest coraz mniej.

magazynowanie danych

Powstaje wtedy pytanie, co zrobić z tak dużą ilością zdjęć i filmów oraz gdzie je magazynować. Pytanie to jest o tyle problematyczne, że często oprócz zdjęć oraz filmów musimy również przechowywać ważne dokumenty oraz inne pliki. W tym artykule staramy się odpowiedzieć na pytanie jak zorganizować swoje działania, aby dane były jak najbardziej bezpieczne oraz jak magazynować swoje dane.

Najważniejsze pliki

Z najważniejszymi plikami trzeba obchodzić się ostrożnie oraz na wszelki wypadek przechowywać je w innym miejscu niż dysk. Nagrywanie na płytę wszystkiego nie miałoby sensu, dlatego też najlepszym wyjściem jest spakowanie ich i wysłanie w chmurę. Obecnym użytkownikom Ubuntu polecić można UbuntuOne oraz Dropboxa tak samo jak użytkownikom innych systemów (np. Windows). Dzięki temu mamy pewność, że nasze pliki są bezpieczne nawet w sytuacji awarii dysku komputera.

[box_info]Obecnie przechowywanie danych w chmurze jest stosunkowo tanie i dla większości z nas darmowe konto jest wystarczające.[/box_info]

Gdzie przechowywać fotografie oraz filmy?

Co zrobić, gdy do przechowania mamy nie 1 GB danych a 100 GB? Wtedy najlepiej zaopatrzyć się w dodatkowy dysk twardy, najlepiej przenośny. Zastosowanie dysku przenośnego ma więcej zalet od dokładania do swojego komputera stacjonarnego nowego dysku, a użytkownicy laptopów są na dyski zewnętrze niejako skazani. Po pierwsze dysk taki powinien posłużyć nam dłużej jako magazyn na zdjęcia oraz filmy w porównaniu do dysku stacjonarnego, ponieważ podczas codziennej pracy nie dodajemy mu roboczogodzin, które coraz bardziej skracają czas jego pracy. Po nagraniu na niego danych wystarczy go odłączyć od komputera i schować w bezpieczne miejsce.

[box_light]

3 tanie dyski zewnętrzne od firmy Seagate

L. p. Nazwa Cena średnia Cena minimalna Cena maksymalna
1 Seagate Expansion STBV2000 380.00 zł 298.80 zł 460.00 zł
2 Seagate Expansion STBX1000
310.00 zł 259.04 zł 367.99 zł
3 Seagate BackUp Plus 
354.00 zł 275.66 zł 410.00 zł
[/box_light]

Oprócz tego rozwiązanie takie jest stosunkowo tanie, a na pewno o wiele tańsze od próby magazynowania swoich danych na pamięciach typu flash. Zastosowanie tego sposobu archiwizacji danych polecamy osobom, które mają zamiar zabezpieczyć od 5 do 500 GB danych.

[box_tip]Duże dyski montowane w laptopach nie są ani bezpieczne, ani szybkie. Dlatego też nie ma potrzeby zakupu komputera przenośnego z pamięcią większą jak 500 GB. Bardzo często awaryjność rośnie wraz z maksymalną pamięcią.[/box_tip]

Bardzo duża ilość danych, co wtedy?

Jeżeli wiesz, że czeka Cię archiwizowanie ilości danych wynoszącej ponad 2000 GB i wartość ta ma dodatkowo wzrastać, a Ty chciałbyś współdzielić dane z innymi komputerami w sieci. Warto zainteresować się macierzami dyskowymi podłączeniami do sieci LAN. Macierze takie można rozbudowywać poprzez dodawanie do nich kolejnych dysków twardych, a możliwość ich obsługi przez sieć LAN lub WiFi jest bardzo wygodna. Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie droższe od zakupu dysków zewnętrznych, jednak znacznie bardziej profesjonalne oraz z możliwością rozwoju.

Laptopy z dotykowym ekranem – przegląd modeli

Prezentujemy ranking najpopularniejszych modeli laptopów z dotykowym ekranem oraz w skrócie przedstawiamy wybrane flagowce wybranych producentów. Nie da się ukryć, że poszczególne wizje są bardzo ciekawe, jednak niekiedy również bardzo drogie.

Dotykowe ekrany już na stałe przyjęły się w naszym codziennym życiu. Korzystamy z nich w tabletach oraz telefonach komórkowych, ostatnio coraz częściej również w laptopach.

Samsung 7 ultra

Dla wszystkich tych, którzy właśnie takiego sprzętu poszukują, przygotowaliśmy to zestawienie. Wybraliśmy do niego po jednym dotykowym laptopie od każdego producenta oraz dodatkowo ułożyliśmy TOP 10 najpopularniejszych obecnie konfiguracji tych urządzeń.

Od tabletu dotykowy laptop z całą pewnością różni się mocą obliczeniową. Praca jest szybsza, a obecność klawiatury powoduje, że jest również zdecydowanie bardziej wydajna. Ciężko znaleźć kogoś, kto szczególnie bardzo upodobał sobie wysyłanie poczty za pomocą tabletu. Normalna klawiatura jest po prostu znacznie bardziej komfortowa. Tyczy się to również wielkości ekranu. Popularna przekątna dla tabletów to około 7 cali, niektóre posiadają większe matryce do około 10-11 cali maksymalnie. Tymczasem dla laptopów z dotykowym ekranem najmniejsza przekątna zaczyna się od 11.6 cali, a niektóre posiadają ekrany o przekątnej 13.3 cali (jak np. produkt firmy Acer).

Obecnie w dużej mierze jest to sprzęt dla biznesu, takie wrażenie można odnieść kiedy przeanalizujemy ceny poszczególnych urządzeń oraz ich najpopularniejsze konfiguracje. Cierpliwości, droga laptopów z dotykowym ekranem będzie podobna jak ulrabooków i z całą pewnością stanieją na tyle, aby każdy mógł sobie na nie pozwolić.

 

Laptopy z dotykowym ekranem – top 10 najpopularniejszych

L. p. Nazwa Cena średnia Cena minimalna Cena maksymalna
1 Sony VAIO DUO SVD1121P2E 5870.00 5458.00 6422.57
2 Samsung NP540U3C-A01PL 3680.00 3287.79 4248.00
3 Acer Aspire S7-391-73514G25  6850.00 6758.01 7068.11
4 Sony VAIO SVT1312M1E  2980.00 2724.00 3224.99
5 Dell XPS Duo 12  5780.00 5299.00 6248.00
6 Lenovo IdeaPad Yoga 13  4750.00 4397.00 5048.00
7 Asus X202E-CT009H  2640.00 2189.00 2848.00
8 Asus X202E-CT011H 2100.00 1739.00 2448.00
9 Lenovo ThinkPad Twist S230u  4570.00 4169.00 5052.00
10 Samsung NP740U3E-S01PL 4520.00 4298.99 4948.00

 

Poniżej prezentujemy flagowce poszczególnych producentów, których w rankingu popularności jest najwięcej, a już niedługo poszukamy bardziej budżetowego komputera przenośnego z dotykowym ekranem, tym bardziej, że są one również obecne i w tym rankingu.

 

1. Sony VAIO DUO SVD1121P2E

cena opisywanej konfiguracji: około 5500 złotych || zobacz w sklepach>>>

Sony VAIO DUO SVD1121P2E

Sony to producent, który najczęściej zaskakuje nas designem oraz nietypowymi rozwiązaniami. Tak było w przypadku tabletów z serii S, która odbiegała wyglądem od urządzeń proponowanych przez innych producentów. Tak samo jest i tym razem, ich laptop z dotykowym ekranem składa się w tablet, a ekran jest unoszony w bardzo nietypowy sposób.
Ten model został wyposażony w niewielki 11.6-calowy ekran pracują w wysokiej rozdzielczości FullHD (1920×1080). Wewnątrz znajdziemy procesor Core i3 3217U z zegarem 1.8 GHz, 4 GB RAM oraz dysk twardy typu SSD o pojemności 128 GB, karta graficzna to Intel HD Graphic 4000. Natomiast waga komputera nie przekracza 1.3 kilograma. Całość działa oczywiście pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 8.

 

2.Samsung NP540U3C-A01PL

cena opisywanej konfiguracji: około 3300 złotych || zobacz w sklepach>>>

Samsung NP540U3C

Ten model laptopa (a tak naprawdę ultrabooka) z dotykowym ekranem prawie niczym nie różni się od zwykłego komputera przenośnego. Ekran posiada przekątną 13.3 cala i pracuje w rozdzielczości 1366×768. Co ciekawe, wewnątrz opisywanej konfiguracji znalazł sie dysk hybrydowym, mamy w nim 24 GB szybkiej pamięci SSD oraz 500 GB typowej pamięci HDD. Ilość pamięci RAM wynosi 4 GB, co jest obecnie standardem, a karta graficzna to tak samo jak w przypadku komputera Sony Intel HD Graphics 4000, system operacyjny to Windows 8. Całość waży około 1.70 kilograma.

 

3. Dell XPS Duo 12

cena opisywanej konfiguracji: około 5400 złotych || zobacz w sklepach>>>

Dell XPS Duo 12

Dell XPS Duo 12 to kolejne nowatorskie podejście do tematu. Tak właściwie jest to laptop, który dzięki obracanemu ekranowi składa się w tablet. Warto zwrócić uwagę, że tak samo jak w przypadku produktu Sony mamy bardzo dużą rozdzielczość ekranu FullHD (1920×1080) na stosunkowo małej powierzchni wynoszącej 12.5 cala. Jednostka centralna tego modelu to Core i5 3317U z zegarem 1.7 Ghz, jest to 2-rdzeniowy i 4-wątkowy procesor.

Na nasze dane przewidziano 128 GB szybkiej pamięci SSD, a ilość pamięci operacyjnej równa się 4 GB, czyli identycznie jak w modelach opisywanych powyżej. Również karta graficzna (Intel HD Graphics 4000) oraz system operacyjny (Windows 8) jest wspólną cechą wszystkich przedstawionych komputerów przenośnych. Waga Dell XPS Duo 12 wynosi około 1.55 kilograma.

[divider]

4. Lenovo ThinkPad Twist S230u

cena opisywanej konfiguracji: około 5400 złotych || zobacz w sklepach>>>

Lenovo ThinkPad

Kolejna wizja zamiany laptopa w tablet, tym razem od firmy Lenovo. ThinkPad Twist S230U został wyposażony w ekran, który możemy obrócić oraz położyć odwrotnie na klawiaturze, dzięki temu otrzymujemy dość spory gabarytami tablet, choć tyczy się to tak właściwie większości z prezentowanych modeli. Ten komputer posiada ekran o przekątnej 12.5 cala, który pracuje w rozdzielczości 1366×768.

Procesor, który znalazł się na wyposażeniu, to Core i5 3317U z zegarem 1.7 GHz. Do naszej dyspozycji oddano również 4 GB RAM oraz dysk twardy HDD o pojemności 500 GB. Za wyświetlanie obrazu odpowiedzialna jest karta graficzna Intel HD Graphic 4000, a całość działa pod kontrolą systemu Windows 8 Professional i waży około 1.60 kilograma.

Blender tutorial modelowanie – tworzymy prosty domek cz1

Prezentujemy niewielki poradnik do Blendera, w którym tworzymy prosty domek z wykorzystaniem tego właśnie programu.

Bledner to prawdopodobnie najbardziej rozbudowany darmowy program do tworzenia grafiki trójwymiarowej. Korzystają z niego zarówno profesjonaliści jak i amatorzy, a on sam posiada setki zwolenników na całym świecie.

blender

Poradników o podstawach nie brakuje. My, zamiast omawiać po raz kolejny te same podstawy, postanowiliśmy opisać, jak zrobić w bardzo prosty sposób domek z wykorzystaniem programu Blender i jego najnowszej wersji (2.65).

[box_info]Skróty klawiaturowe, które warto zapamiętać:

 • NUM 1 – FRONT VIEW (widok „z przodu”)
 • NUM 3 – RIGHT VIEW (widok „z prawej”)
 • NUM 7 – TOP VIEW (widok „z góry”)
 • NUM 5 – ORTOGRAPHIC/ PERSPECTIV VIEW (widok ortograficzy / perspektywiczny)
 • S – SCALE (skalowanie)
 • R – ROTATE (obrót)
 • G – GRAB (przesuwanie)
 • E – EXTRUDE (ciężko wytłumaczyć, najlepiej samemu znaleźć na to własne określenie)
 • SHIFT + A – LINKED DUPLICATEZ – WIREFRAME (przełącza pomiędzy widokiem ścian, a widokiem tylko na krawędzie)
 • P – SEPARATE (odłączenie zaznaczenia od obiektu)
 • TAB – EDIT MODE / OBJECT MODE (edytowanie obiektu)A – zaznacz / odznacz wszystko
[/box_info] [divider]

Warto jeszcze wspomnieć, że Bledner jest dostępny zarówno na platformę Linux jak i Windows. W tym miejscu zakładamy, że nie masz zbyt wielkiego pojęcia o działaniu programu oraz o jego interfejsie. Tak więc na początku nasz ekran powinien wyglądać mniej więcej tak:

Bledner start

Najpierw upewnijmy się że pracujemy w ORTOGRAPHIC MODE a nie w PERSPECTIV MODE. Pomiędzy tymi trybami przełączamy się wciskając klawisz 5 na klawiaturze numerycznej lub w zakładce VIEW u dołu ekranu. Informacja, w jakim trybie działamy, jest wyświetlana w lewym górnym rogu widoku.

bledner 1

A więc zaczynajmy. Przejdźmy do widoku frontalnego wciskając NUM 1. Teraz będziemy chcieli powiększyć nasz obiekt wzdłuż osi X. Aby to zrobić zaznaczamy nasz obiekt, tak aby jego krawędzie podświetliły się na pomarańczowo. Teraz naciskamy S, następnie wciskamy X i wybieramy wartość skalowania, niech u nas  będzie to 10. Potwierdzamy ENTERem.

Bledner 3

Następnie przejdźmy do widoku „z góry” naciskając NUM 7 i zeskalujmy nasz obiekt wzdłuż osi Y także o 10. Teraz powinno wyglądać to tak:

Bledner4

Wróćmy do FRONT VIEW ( NUM 1 ) i naciśnijmy Z, aby ukryć ściany. Teraz należy upewnić się że na zaznaczeniu mamy tylko nasz obiekt. Jeśli tak to przechodzimy do EDIT MODE (Wybierany u dołu ekranu lub skrótem TAB [TAB – przełączanie pomiędzy OBIECT MODE a EDIT MODE]).

Bledner 5

Ustawiamy kursor lekko na prawo i lekko nad punktami z prawej strony i naciskamy B. Zaznaczamy prawe krawędzie w taki  sposób,

Bledner 7

by po puszczeniu klawisza myszki wyglądało to mniej więcej tak:

Bledner 8

Teraz rozciągniemy je, tak żeby dać podstawe bocznej ścianie, a więc zaznaczonymi krawędziami (tak jak powyżej) naciskamy E (EXTRUDE) , następnie X, żeby wybrać oś i wartość (niech będzie to 2).

Bledner 9

Następnie odznaczmy je wciskając klawisz A (A – zaznacz wszystko/odznacz wszystko). Tak samo postępujemy z punktami z lewej strony. Jednak należy tutaj pamiętać, że żeby dobudować kawałek w lewo musimy wpisać wartość -2 (słownie minus dwa), gdyż jeśli wpiszemy 2 to zbuduje się on w prawo (różnica może wydawać się niewielka, ale ma znaczenie.). Należy także pamiętać, aby zaznaczać używając klawisza B, ponieważ zaznaczając ręcznie nie zaznaczymy punktów, które są ukryte za widocznymi.

Bledner 10

Odznaczamy wszystko ( A ). Nasz obiekt wygląda teraz tak:

Bledner 11

Przechodzimy do widoku z prawej ( NUM 3 ). W ten sam sposób dobudujmy teboki, które są teraz widoczne po dwóch stronach figury. Uwaga – teraz robimy to wzdłuż osi Y, a nie X.

Bledner 12

Obróćmy sobie trochę kamerę (wciskając rolkę i ruszając myszką), aby zobaczyć, jak to wygląda. Powinno wyglądać tak jak to:

Blender 13

Kiedy już się napatrzymy, przechodzimy do widoku FRONT ( NUM 1) i zaznaczamy wszystkie górne punkty:

Bledner 15

Po takim zaznaczeniu budujemy ściany, a więc naciskamy E (EXTRUDE). Następnie wybieramy oś Z (naciskając Z) i wartość 12.

Bledner 14

Odznaczamy wszystko, przechodzimy w OBJECT MODE (TAB). Zaznaczamy nasz obiekt i w panelu z prawej strony przechodzimy w zakładkę OBJECT. Tam odnajdujemy zaznaczone poniżej pole i zmieniamy nazwę obiektu na „Sciana”.

Bledner 17

[box_tip]Nazwanie obiektów jest bardzo przydatne szczególnie, wtedy kiedy mamy ich wiele. Pomaga to w nawigacji i ułatwia prace.[/box_tip]

Kiedy mamy już podstawę, weźmiemy się za detale. Postaramy się zrobić drzwi. Zaczynamy od wrócenia do EDIT MODE ( TAB ). Tam przechodzimy we FRONT VIEW ( NUM 1) i wybieramy opcje zaznaczania ścian ( FACE SELECT).

Bledner 18

Teraz musimy zaznaczyć frontową ścianę (tylko tą jedną!). Aby to zrobić obróćmy kamerę lekko w boki (by mieć pewność, że zaznaczamy to, o co nam chodzi) i kliknijmy na kwadracik na środku tej ściany.

Bledner 19

Będziemy ją dzielić, aby uzyskać punkty z których wymodelujemy drzwi. By to zrobić, z tak zaznaczoną ścianą klikamy na przycisk SUBDIVIDE w lewym panelu. Jednak pojedynczy podział to za mało, dlatego w panelu na dole zmieńmy ilość cięć (number of cuts) z 1 do 5.

 Bledner 20

Teraz odznaczmy wszystko, a zaznaczmy tylko 8 ścian pokazanych na obrazku:

Bledner 21

Wróćmy do zaznaczania punktów ( VERTEX SELECT).

Bledner22

[divider]

[button link=” http://negatywhd.pl/projektowanie/blender-tutorial-modelowanie-tworzymy-prosty-domek-cz2″ variation=”sky” size=”large”]Druga część poradnika[/button]

[divider]

strona domowa programu: blender.org

Wywiad z sklepem sportkamery.pl o tym, co w segmencie sportowych kamer słychać

Postanowiliśmy sprawdzić co słychać w segmencie kamer sportowych w tym celu udaliśmy się po wiedzę do sklepu internetowego kamerysportowe.pl i zadaliśmy mu kilka pytań.

Ostatnio dużo mówi się na temat kamer sportowych. Wielkie firmy nagle wypuściły własne modele, a te mniejsze wzmożony swoją aktywność, a tak właściwie jesteśmy w środku sezonu narciarskiego, więc postanowiliśmy sprawdzić, co w tym segmencie piszczy.

Zapukaliśmy do internetowego sklepu SPORTKAMERY.pl, żeby sprawdzić, co obecnie dzieje się w tym segmencie. Oprócz tego dowiemy się, czym charakteryzują się kamery sportowe oraz co na tym rynku od nie dawna robią firmy Sony i JVC. Zapraszamy.

kamery sportowe wywiad

negatywHD: Bardzo mi miło, że zechciał Pan poświęcić nam czas. Na wstępie proszę powiedzieć parę słów o sobie i oczywiście o swoim sklepie. Co Państwo sprzedają? Jak długo sklep działa na rynku? Gdzie można zaleźć Państwa w sieci?

sportkamery: Witam! Sklep prowadzimy już od 2 lat. Wcześniej był on znany jako kamerywyczynowe.pl. Aktualnie nastąpiła zmiana i od stycznia sklep zmienił się w sportkamery.pl. W Naszej ofercie znajdują się wszystkie liczące się kamery do sportów oraz akcesoria do ich montażu m.in. takich producentów jak GoPro, Contour i Drift Innovation.

negatywHD: Czym charakteryzują się takie kamery sportowe?

sportkamery: Te kamery są niewielkich rozmiarów, ponieważ montuje się je na ogół na sobie – czyli na kasku, głowie, klatce piersiowej. Są bardzo odporne na wstrząsy, kurz, deszcz oraz błoto. Dzięki dodatkowym obudowom można z nimi nurkować do głębokości 60m. No i posiadają mnóstwo akcesoriów do montażu – na kask, rower, motocykl, samochód, narty, deski surfingowe… Można by tak długo wymieniać.

Sport kamery

negatywHD: Czy uważa Pan, że obecnie jest duże zainteresowanie takim sprzętem?

sportkamery: Świadomość klientów, że tego typu kamery istnieją i co za ich pomocą można robić, jest coraz większa – to jest pewne. Często pokazujemy, co można dzięki takiej kamerze osiągnąć – proszę poszukać np. na portalu youtube, co są w stanie nagrać użytkownicy dzięki nim – to przechodzi ludzkie pojęcie! Dobry pomysł, montaż i takie filmy na prawdę robią ogromne wrażenie.

negatywHD: Co skłoniło Pana do wyboru tej nisz?

sportkamery: Sami jesteśmy pasjonatami sportów. Poszukiwaliśmy kamery, którą można było by nagrać fajne wideo w samochodzie – tak trafiliśmy na tego typu kamery. Więc połączyliśmy hobby z biznesem i staramy się robić to jak najlepiej.

negatywHD:  Najbardziej klasyczne pytanie, ale najbardziej potrzebne. Czym kierować się w wyborze kamery sportowej? Jak wybrać sprzęt, żeby być z niego zadowolonym?

sportkamery: Najważniejsze jest pytanie: do jakich sportów chce się wykorzystywać daną kamerke? O ile parametry kamer są zbliżone do siebie, tak ich łatwość użytkowania, funkcje i mnogość akcesoriów do montażu jest różna. Jeśli głównie nurkujemy, to lepsza będzie inna kamerka, niż jeśli jeździmy na nartach. Warto wtedy skontaktować się z Nami – będziemy wstanie doradzić, co zakupić. Nie jest sztuką zakupić najdroższą kamerę, a potem wydać drugie tyle na dodatkowe akcesoria do jej montażu. Lepiej od razu kupić kamerę dopasowaną funkcjonalnością i akcesoriami do naszych zainteresowań. Wiem, że to zabrzmi jak slogan reklamowy, ale zawsze staramy się doradzić klientom, to co jest dla nich najlepsze, a nie to co jest najdroższe.

negatywHD: Czy myśli Pan, że preferencje konsumentów uległy zmianie w obliczu ostatnich premier nowych kamer sportowych firmy GoPro, JVC?

sportkamery: Nowe modele zawsze wprowadzają nowe interesujące dodatki, które stają się szybko standardem. W ostatnich miesiącach taką nowością był wbudowany moduł WiFi, dzięki któremu można sterować kamerami za pomocą smartfonów lub tabletów. Możemy zmienić ustawienia kamery jak i mieć z niej podgląd na żywo na wyświetlaczu naszego telefonu. Aktualnie to już standard. Tym samym klienci chcą mieć co raz więcej dodatkowych funkcji w tej samej cenie i coraz cześciej zwracają uwagę na ten fakt.

negatywHD: Czy zdradzi nam Pan najchętniej wybieranego producenta kamer?

sportkamery: Najpopularniejszym producentem sprzętu jest oczywiście GoPro. Jednak jeśli ta marka jest Mercedesem wśród kamer sportowych, to odpowiednikiem BMW i Audi są w naszej branży Contour i Drift Innovation. Co nie znaczy (tak jak i w branży samochodowej), że to jedyny słuszny wybór. Klienci mogą być pewni, że to, co posiadamy w naszej ofercie, jest sprawdzone i można na ten sprzęt liczyć. Ostatnio pojawiło się na rynku kilka „tanich” marek.

Nie oferujemy ich z prostego powodu – to nie są kamery do sportów ekstremalnych. Sprzęt musi reprezentować dobrą jakość! Klient nie oszczędzi wydając na kamerę 300zł. On straci te 300zł! Taka kamera nie reprezentuje ani dobrej jakości nagrania wideo ani solidnego mocowania, które nie jest w stanie wytrzymać jazdy rowerem po lesie a co dopiero innych sportów.

negatywHD: Jak ocenia Pan poczynania producentów i wejście na rynek kamer sportowych takich firm jak Sony czy JVC? Czy są to pełnoprawne kamery sportowe, czy zaledwie kolejna kamera dla rodzinnych zastosowań? Czy kupią/kupują je tylko wytrawni zaprawieni w bojach sportowcy?

sportkamery: Wydaje Nam się, że jest to sondowanie rynku. Duże firmy chcą sprawdzić, jak klienci na nie zareagują. Zobaczymy, jak to się rozwinie dalej. Jednak firmy, które są już dostępne na tym rynku, mają większe doświadczenie, a to jest bardzo ważne. O sukcesie decyduje jakość sprzętu i mnogość mocowań. Napewno w tym drugim aspekcie Sony i JVC jeszcze wiele brakuje.

negatywHD: Pytają oni o sprzęt sportowy firmy Sony, Samsung, JVC? Czy kamery sportowe od tych producentów to nadal egzotyka?

sportkamery: Na razie jeszcze trochę egzotyka. Klienci wolą wybrać sprawdzoną markę, a Sony, JVC, Samsung na tym rynku do tej pory nie były obecne, więc i klienci podchodzą z rezerwą.

negatywHD: Zakładając, że szukamy modelu dla osoby lubiącej ekstremalną jazdę po lesie, co Pan poleci? Jako pewniaka w jakości i w cenie, która nie przeraża?

sportkamery: Trochę mało szczegółów Pan podał, ale mogę zdecydowanie polecić kamerę Drift Ghost w cenie 1549zł. Jest bardzo uniwersalna jeśli chodzi o montaż (zarówno na kask jak i np. rurek rowerowych), posiada wbudowany kolorowy wyświetlacz oraz nagrywa w rewelacyjnej jakości.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CE-iIhJ2zkw[/youtube]

Snowboard at Kawaba JAPAN (Drift Ghost)

[divider]

negatywHD: Czy może Pan przytoczyć jakąś ciekawą sytuację z życia sklepu lub niecodzienne uwagi odnośnie towaru?

sportkamery: Jednym z ciekawszych zastosowań, jakie usłyszeliśmy od klienta, była chęć ustawienia kamery tak, aby robiła zdjęcie co określony interwał czasowy (5 sekund), a on w tym czasie będzie rzeźbił figurę o wysokości 2m! Proszę pomyśleć jak interesujący powstałby z tego materiał po połączeniu tych zdjęć w film!

negatywHD: Czy Pan również posiada model kamery sportowej?

sportkamery: Oczywiście! Tak jak wspomniałem sami jesteśmy fanami sportów! Ja akurat jestem fanem sportów samochodowych, więc często nagrywam filmy z kamery umieszczonej wewnątrz jak i na zewnątrz samochodu. Oczywiście to typowe hobby – żadne profesjonalne filmy z pod mojej ręki nie wyszły, tym samym nie spodziewam się w najbliższym czasie nominacji do Oskara w kategorii „Zdjęcia”.

negatywHD: Bardzo dziękuję za poświęcony czas i życzę sukcesów.

sportkamery: Bardzo dziękuję!

[divider] [one_half]

SPORTKAMERY.pl to sklep, w którym znajdziemy najpopularniejszych producentów segmentu kamer sportowych, czyli firmy GoPro, Contour, Drift Innovation oraz ION. W ofercie znajduje się również szereg dodatkowych akcesoriów.

[/one_half][one_half_last]

 

sportkamery logo

[/one_half_last]

Profesjonalna praca z programem Thunderbird – program pocztowy dla zawodowców

Prezentujemy najciekawsze wtyczki wspomagające w działaniu i poprawiające komfort korzystania z programu pocztowego Thunderbird.

Dużo ostatnio mówi się o darmowych rozwiązaniach. W dobie kryzysu i oszczędności warto zainteresować się tym tematem. Nie tylko ze względu na koszty, ale głownie możliwości. W tym artykule prezentujemy wybrane dodatki do świetnego klienta poczty jakim jest program Thunderbird.

Thunderbird to program pocztowy z dość długim stażem, jego pierwsze wydanie miało miejsce w 1998 roku. Obecnie program dostępny jest na wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne: Linux (wszystkie dystrybucje), Windows oraz na Mac OS X. Ostatnie najnowsze wydanie miało miejsce 8 stycznia 2012 roku.

Program cechuje się nie tylko prostotą użytkowania, wbudowanymi funkcjami, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo oraz komfort pracy, ale również mnogością dodatków. Dzisiaj prezentujemy wybrane z nich, które pozwolą jeszcze bardziej zwiększyć funkcjonalność programu.

[divider]

Bamboo Feed Reader

Czyli integralny i wygodny w użyciu addon pozwalający dodać nam czytnik naszych ulubionych kanałów RSS do poczty. Addon pozwala na grupowanie kanałów, czytanie ich z poziomu programu pocztowego, filtrować wiadomości oraz je zapisywać. Konieczna pozycja, jeżeli chcemy śledzić kilkanaście blogów jednocześnie.

[divider]

 Lightning 1.9

Bardzo rozbudowany i przyjazny w użytkowaniu program do planowania swojego czasu. Oferuje on proste dodawanie nowych spotkań i zadań do kalendarza z podziałem nie tylko na dni, ale również godziny i minuty. Program na dużych ekranach wyświetla dodatkowo po boku pasek, który na bieżąco informuje nas o naszych zadaniach do wykonania. Tych trwających jak i tych na nas czekających. Addon znacznie ułatwia zarządzanie czasem, warto go przetestować.

[divider]

GMail Conversation View

Addon, który zmienia wygląd wiadomości na ten znane z Gmail-a. Trzeba przyznać, że znacznie ułatwia to pracę, w momencie kiedy prowadzimy długie i niekończące się dyskusje z wybranymi osobami. Wtyczkę zdecydowanie należy ocenić pozytywnie. Po chwili potrzebnej na zapoznanie się z nią dalsze korzystanie z programu jest przyjemne.

[box_info]

Jak dodać nowy addon? Jeżeli chcesz dodać nową wtyczkę do programu Thunderbird wystarczy z górnego menu wybrać Narzędzia >> Dodatki, a w nowej zakładce Pobierz Dodatki. Właściciele Ubuntu zobaczą tam już dużą ich ilość. Są to dodatki związane z integracją programu Thunderbird z systemem operacyjnym.

[/box_info]

Tapety na tablet i komputer od negatywhd

Prezentujemy na nowo tapety, które dotąd publikowane były w naszym serwisie oraz nowe, które dopiero co zostały wykonane dla naszych użytkowników.

Kiedyś na naszej stronie istniał całkiem duży dział tapet, niestety został on uszkodzony. Jednak ostatnio udało nam się odzyskać wiele materiałów.

Systematycznie będziemy powiększać ilość dostępnych tapet oraz ich tematykę. Obecnie odkopujemy poprzednio publikowane tapety i dodatkowo udostępniamy je w kilku wielkościach, w tym również w rozdzielczości na tablety.

[divider]

1 miniaturka 800na450

Pobierz w rozdzielczości: 1920×1080 || 1600×900 || 1280×720 || 1136×640

[divider]

2 miniaturka 800na450

Pobierz w rozdzielczości: 1920×1080 || 1600×900 || 1280×720 || 1136×640

[divider]

4 miniaturka

Pobierz w rozdzielczości: 1920×1080 || 1600×900 || 1280×720 || 1136×640

[divider]

5 miniaturka

Pobierz w rozdzielczości: 1920×1080 || 1600×900 || 1280×720 || 1136×640

 

Podstawy bezpieczeństwa pracy z notebookiem

Prezentujmy parę podstawowych informacji dotyczących bezpiecznej pracy z notebookiem. Jak się zabezpieczyć i co zrobić, aby być bezpiecznym.

Obecnie dość ciężko przychodzi nam zadbanie o bezpieczeństwo pracy z naszym komputerem. Liczba ataków rośnie, liczba zagrożeń również. Warto się zabezpieczyć i zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. W tym niewielkim poradniku postaramy się omówić najbardziej podstawowe z nich z punktu widzenia użytkownika systemu Windows.

Ostatnio dużo mówi się o bezpieczeństwie w sieci. Liczba ataków rośnie, a o skuteczne zabezpieczenia coraz trudniej. Wiele błędów popełniamy również my użytkownicy.  Używanie tych samych krótkich haseł, brak odpowiednia oprogramowania czy po prostu instalacja wszystkiego, co się da (głównie mowa tutaj o wszelkiej maści toolbarach do przeglądarki). Przygotowaliśmy 4 kluczowe punkty bezpieczeństwa systemu.

[divider]

System Operacyjny

Jak się okazuje, każdy system operacyjny ma wiele najróżniejszych luk, które można wykorzystać. Producenci z czasem pozbywają się ich. Więc jeżeli mamy możliwość aktualizacji naszego systemu operacyjnego powinniśmy to zrobić bez wahania. Tak naprawdę należy założyć, że zaktualizowane systemy są znacznie bardziej bezpieczne i tego należy się trzymać.

[divider]

Antywirus

Najbardziej podstawowa kwestia, na którą należy zwrócić szczególną uwagę. Od razu trzeba wspomnieć, że nie ma najlepszego antywirusa. Nie ma najlepszego programu, który uchroni nas przed szkodliwych oprogramowaniem. Niekiedy jedne programy radzą sobie lepiej, a inne zdecydowanie gorzej z danym rodzajem ataków ze strony złośliwego oprogramowania.

Jednym z najbardziej powszechnych programów i najbardziej rozpoznawalnych jest Avast. Jest to darmowy antywirus, który w swojej wolnej wersji zapewnia nam wszystko to, czego potrzebujemy. Powoduje to, że do użytku domowego dostajemy dobry program, który łatwo skonfigurujemy i który nie będzie nam się uprzykrzać.

[box_download]Kliknij tutaj >>> i pobierz antywirus AVAST[/box_download] [divider]

Zapora (Firewall)

Firewall to oprogramowanie, którego zadaniem jest kontrolować ruch do naszego komputera. Oprogramowanie to jest bardzo ważne dla stanu bezpieczeństwa naszego systemu. Jeszcze kilka lat temu firewall-e były ciężkie w konfiguracji i wymagały odpowiedniej wiedzy. Obecnie

 

Firewalle są proste, a ich konfiguracja to jedynie ustawienie paru podstawowych parametrów i sukcesywne odpowiadanie na pytania w sprawie podejrzenia o zagrożenia. Najlepiej w tym celu skorzystać z Comodo Firewall, który jest nie tylko prosty w obsłudze, ale również zapewnia bardzo dobrą ochroną.

[box_download]Kliknij tutaj >>> i pobierz antywirus Comodo Firewall[/box_download] [divider]

Dodatkowe oprogramowanie

Punkt, z którego nie każdy zdaje sobie sprawę. Należy pamiętać, że każde dodatkowe oprogramowanie, które komunikuje się z internetem, jest potencjalnym niebezpieczeństwem. Szczególnie uważać trzeba na wszelkie dodatkowe oprogramowanie instalujące się podczas instalacji podstawowego programu, mowa tutaj oczywiście o wszystkich toolbarach, które dostaniemy w gratisie. Bardzo często łączą się one z przeglądarką, podmieniają jej podstawowe funkcje, a dodatkowo mogą zbierać informacje na nasz temat. Należy wystrzegać się wszystkich dodatkowych programów i wtyczek nie wiadomego pochodzenia.

Tanie słuchawki z allegro – osteteczny werdykt na temat ich jakości

Prezentujemy artykuł dotyczących tanich modeli słuchawek, które zakupiliśmy na allegro. Niestety niewiele można napisać na ten temat, słuchawki grają źle i na dodatek są niestarannie wykonane.

Czasem jest tak i spotyka to każdego, że nie ma się pieniędzy w portfelu i zaczynamy kombinować jak tanim kosztem zrobić zakupy. W tym artykule tłumaczymy dlaczego zakupy tanich słuchawek na popularnym portalu aukcyjnym allegro nie ma większego sensu i jest jedynie wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Oczywiście zasada ta tyczy się nie tylko allegro, ale również każdego innego sklepu, który oferuje słuchawki w oszałamiająco niskich cenach. Specjalnie do tego wpisu wyposażyliśmy się w 5 modeli (super) tanich słuchawek zakupionych na allegro, średnia cena jednej sztuki wynosi około 5 zł. Jak widać na przedstawionych poniżej zdjęciach słuchawki nie wyglądają (choć jedynie na pierwszy rzut oka) szczególnie źle. Wybrane przez nas modele to: słuchawki dokanałowe w dwóch wersjach oraz 3 sztuki tego samego modelu słuchawek dousznych. Na wstępie zaznaczyć należy, że efekt jest taki jakiego można było się spodziewać. W słuchawkach nie da się wytrzymać nawet jednej, najbardziej ulubionej piosenki.

[divider]

Tanie słuchawki dokanałowe

Pośród słuchawek, które zakupiliśmy znaleźć można dwa modele słuchawek dousznych. Jedne z nich to model o charakterystycznym wyglądzie klocka lego, a drugi to normalnie wyglądające słuchawki dokanałowe w nienormalnie niskiej cenie. Nie jest żadnym odkryciem, że słuchawki grają, źle. Choć tak naprawdę jest to mało powiedziane. Słuchawki charczą, bez względu na głośność oraz rodzaj puszczonej muzyki. Grają nie równo, nawet nie można powiedzieć, że to stereo (dotyczy słuchawek z elementami wyglądającymi jak klocki lego).

dokanalowe-z-allegro_2

dokanalowe-z-allegro_6

dokanalowe-z-allegro_4

Kabel modelu z klockiem lego ma długość około 87 centymetrów jest bardzo cienki, a kabel dzieli się na dwa, aż dojdzie do jacka (3.5mm), który w obu modelach wygląda identycznie i nie działa prawidłowo, trzeba było się nieźle namęczyć, aby uzyskać głos z obu słuchawek jednocześnie (a warto dodać, że testowane było to na 3 różnych urządzeniach). Drugie mają przewód o długości około 88 centymetrów (czyli z słuchawką 90 cm) wykonane są identycznie, adekwatnie do swojej ceny. W zestawie nie znajdziemy jakiegokolwiek opakowania na nie ani dodatkowych gumek. Dane techniczne również pozostają zagadką.

[divider]

 Tanie słuchawki douszne

Tanich słuchawek dousznych zamówiliśmy 3 sztuki identycznego typu. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają one nie najgorzej to tak samo jak w przypadku słuchawek dokanałowych są tandetnie wykonane, a ciężko opisać nawet dźwięk, który się z nich wydobywa. Jest bardzo złej jakości, szumi, charczy i  na dodatek również były problemy z dopasowaniem ich do gniazda i ustawieniem wtyku tak, aby uzyskać głos z obu jednocześnie. Tak samo jak w przypadku słuchawek dousznych kabel możemy dzielić na pół, aż do samego mini jacka.

douszne-z-allegro_1

douszne-z-allegro_5

Opisywane problemy dotyczą wszystkich trzech sztuk zakupionych słuchawek. Nie da się w żadnych z nich wytrzymać dłużej jak kilka minut, po prostu zaczynają drażnić.

Podsumowanie

W ramach podsumowania warto polecić wszystkim czytelnikom omijanie tych słuchawek z daleka. Niestety, ale nie nadają się do niczego, chyba, że na prezent dla kogoś kogo naprawdę nie lubimy. Nie da się w nich słuchać muzyki, głosu, ani nawet podłączyć do telefonu po prostu wtyki nie łapią. Już niedługo sprawdzimy najtańsze modele słuchawek, które znaleźć można na porównywarce skapiec (tam niektóre są po 2 zł). Ponieważ ciężko było znaleźć zastosowanie dla nich postanowiliśmy sprawdzić co kryje się w środku nich. Zdjęcia z z sekcji poniżej.

psujemy_11

psujemy_6

psujemy_9

Co słychać na korporacyjnych kanałach video? cz. 1 – Samsung

Jesteś ciekawe co znajduje się na kanałach youtube wielkich korporacji? Sprawdziliśmy to i jesteśmy w lekkim szoku.

Nowości gonią nowości, a ostatnio doczekaliśmy się ich naprawdę dużo. Postanowiliśmy sprawdzić, co słychać na kanale firmowym Samsunga.

W skrócie można powiedzieć, że jesteśmy zaskoczeni. Na jednych playlistach zobaczymy całkiem nieźle przygotowane poradniki, a na drugich… niedoszłe niedźwiedzie pożerające markowe aparaty i szaleńców tnących kable pod napięciem. Pierwszy film, jaki przyjdzie nam obejrzeć, promuje Samsung Galaxy Note II.

Następnie wybieramy interesującą nas playlistę filmów, a jest z czego wybierać, ponieważ całość została podzielona na 10 kategorii, wśród których znajdziemy sprzęt RTV, sprzęt AGD, playlistę recenzji urządzeń oraz playlistę zatytułowaną „Poradnik użytkownika”.

Samsung Galaxy Note II – Spot TV

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QLgQpBcU3SY[/youtube]

[box_light]playlista Sprzęt RTV Samsung[/box_light]

W tej playliście znajdziemy cały komplet filmów dotyczących Smart TV (jest ich 8). Poruszają one takie tematy, jak podłączenie telewizora do internetu, uruchomienie telewizora, jego montaż oraz dowiemy się jak rozpocząć swoją przygodę z technologią 3D.

Smart TV #4 – Podłączenie telewizora Samsung Smart TV do Internetu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TXCbBa4Dm38[/youtube]

Oprócz tego firma Samsung omawia najnowsze funkcje swoich modeli i instruuje, jak z nich korzystać. Oglądając filmy dowiemy się, jak używać funkcji sterowania gestami, jak podłączyć telewizor Smart TV do internetu oraz jak sterować telewizorem za pomocą głosu.

Smart TV – Konfiguracja sterowania głosem

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ztkiuXuOZlU[/youtube]

[box_light]playlista Kamery i aparaty Samsung[/box_light]

Tutaj znajdziemy kilkanaście dziwnych filmów dotyczących poszczególnych funkcji urządzeń firmy Samsung. Takich jak możliwość bezprzewodowego wysyłania plików czy sprzęgania różnych urządzeń do pracy ze sobą. Niektóre filmy to po prostu „alternatywna” forma promocji swoich produktów.

Kamery Samsung – Samsung Q10 – Gotowanie

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gYGY9GszU5w[/youtube]

Niektóre z nich są naprawdę oryginalne i ciężko określić, jakie mają nieść przesłanie. Jako przykład publikujemy film z kanału pod tytułem „Spotkanie z niedźwiedziem „.

Aparaty Samsung – Spotkanie z niedźwiedziem

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=urXmpwkOTqI[/youtube]

[box_light]playlista Sprzęt komputerowy i drukarki Samsung[/box_light]

Na wstępie będziemy mogli dowiedzieć się wiele na temat nowej linii komputerów przenośnych – Samsung Serii 9. Trochę o ich budowanie, trochę o sposobie ich działania oraz oczywiście tego wszystkiego co w nich najlepsze.

Notebooki Samsung – seria 9

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xvdgUerN0Ik[/youtube]

 [box_light]playlista Poradnik użytkownika[/box_light]

Tutaj natomiast znajdziemy wiele najróżniejszych porad, przeznaczonych zarówno dla właścicieli telefonów komórkowych marki Samsung jak i drukarek oraz notebooków. Pani opowie nam np. jak podłączyć drukarkę do sieci bezprzewodowej Wi-Fi oraz jak przypisać drukarce statyczne IP.

Samsung Galaxy Note – Aparat

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=q1t47xwO_RM[/youtube]

 

Już niedługo będziemy sprawdzać, co słychać na kanałach innych korporacji. Zapraszamy do subskrybowania naszego kanału RSS oraz pozostawienia śladu po sobie w formie komentarza. Niedługo opublikujemy również najnowsze promocje i postaramy się wybrać najciekawsze modele urządzeń na prezent.

Parę słów o dystrybucjach Ubuntu i samym systemie

W wpisie umieściliśmy linki do poszczególnych projektów odmian systemu Ubuntu

System Ubuntu to jedna z najpopularniejszych dystrybucji systemu Linuxowego. Swoją popularność zawdzięcza naprawdę wielu pozytywnym cechom oraz odrobiny otwartości ze strony użytkowników innych systemów Linux jak również użytkowników systemu Windows.

Dystrybucja Ubuntu stworzona została głównie z myślą o osobach, które nie miały dotąd styczności z systemami Linuxowymi. Jego obsługa jest prosta, a on sam stabilny w działaniu. Wszelkie instalacje wykonujemy tutaj za pomocą jednego kliknięcia, a dla wszystkich lubiących dopasować system pod każdym względem do swoich predyspozycji stoją wręcz nie ograniczone możliwości modyfikacji. Samo Ubuntu doczekało się kilku swoich odmian, z których każda charakteryzuje się innym zastosowaniem lub innymi specjalizacjami. Oczywiście większość (jeżeli nie wszystkie) operacje wykonamy również na zwykłym Ubuntu.

[one_half]

Ubuntu

[divider]

link do strony projektu

Główny projekt Ubuntu, wspierany przez firmę Canonical. Stabilna i ciągle rozwijana wersja linuxa, która obecnie doczekała się wydania numer 12.10. Jest ono jeszcze bardziej przyjazne zwykłemu użytkownikowi.

[/one_half][one_half_last]

kubuntu

[divider]

link do strony projektu

Jest to dystrybucja stworzona z myślą o użytkownikach lubiących środowisko KDE, na miejscu którego w Ubuntu znajdziemy GNOME.

[/one_half_last] [one_half]

xubuntu

[divider]

link do strony projektu

Dystrybucja, której głównym celem było stworzenie systemu operacyjnego dla osób posiadających słabsze komputery. Xubuntu nie posiada 64-bitowej dystrybucji.
[/one_half][one_half_last]

edubuntu

[divider]

link do strony projektu

Dystrybucja zawiera w pakiecie wiele programów edukacyjnych. Została stworzona z przeznaczeniem dla szkół i innych placówek edukacyjnych.

[/one_half_last]

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, która dystrybucja będzie dla Ciebie najwłaściwsza, zainstaluj zwykłe Ubuntu. Oprócz samego systemu dostaniesz w swoje ręce darmowy pakiet biurowy oraz inne wszelkie narzędzie potrzebne w codziennej pracy instalowane za pomocą jednego kliknięcia z centrum oprogramowania Ubuntu.

[one_half] [box_info]Ubuntu jest uniwersalnym systemem.  Odtworzysz na nim wszystkie swoje dokumenty zapisane w formatach charakterystycznych dla systemu Windows.[/box_info]

Polskie strony o Ubuntu

[pluslist]
 • ubucentrum.net
 • ubuntu.pl
 • ubuntucentrum.pl
[/pluslist] [/one_half][one_half_last]

Zdaniem negatywHD

System Ubuntu to co prawda inne środowisko niż Windows, jednak jego stabilność i (co najważniejsze) dbałość o bezpieczeństwo użytkownika stoi na najwyższym poziomie. Jest to świetna alternatywa dla systemu Windows. Darmowa i o wiele wygodniejsza w pracy. Środowisko jest bardziej uniwersalne, a możliwości jego dopasowania do własnych potrzeb nieograniczone. Miejmy nadzieję, że niedługo za sprawą Valve Ubuntu będzie systemem, który w pełni będzie wspierał również najnowsze tytuły gier komputerowych.

[/one_half_last]

źródła: wikipedia.pl, linux.pl, edubuntu.org, ubuntu.pl

Najpopularniejsze gry video na tablet

Przedstawiamy ranking najpopularniejszych gier na tablety. Wśród nich nie brakuje tytułów, które z całą pewnością znamy wszyscy.

Można było przewidzieć, iż wraz ze wzrostem dostępności tabletów na rynku, przemysł produkujący gry video zaproponuje nam nowe produkty dla naszych coraz bardziej mobilnych dłoni.

Jedna z najbardziej popularnych firm zajmujących się grami komputerowymi, PlayStation, która dostarczyła nam już klasycznych gier w postaci: “Final Fantasy”, “Theme Hospital”, “Crash Bandicoot”, “Street Fighter” czy “Tomb Raider”, przygotowała swoje gry w wersji Sony Tablet S. Wystarczy tylko zainstalować elektroniczny PlayStation na tablet, by mieć natychmiastowy dostęp do najnowszych gier video na rynku, takich jak:

Battlefield 3

Pozostając w zgodzie z tematem serii, gracze „Battlefield” będą mogli stać się komandosami U.S. Marines, wyruszyć na samotne misje, a także mieć możliwość uczestnictwa w akcji grupowej.
„Battlefield” na tablet zapewnia wspaniałą jakość obrazu i niezwykle realistyczną animację, dopełnioną dynamiczną muzyką. Niektóre osoby mogą czerpać przyjemność z poczucia dokonania ogromnych zniszczeń, co może im dać odczucie uczestniczenia w wydarzeniach na wielką skalę.

Call of Duty ELITE

Najlepiej sprzedająca się seria gier tzw. “first-person”, będzie wkrótce dostępna w elektronicznym sklepie PlayStation, zawierając: “Black Ops” oraz “Modern Warfare”. Gracze mogą liczyć na jeszcze lepszą jakość wizualną, nowe przygody oraz tę samą, wysoką jakość do jakiej się przyzwyczaili przy grze “Call of Duty”.

Gran Turismo 5

Wróciła także gra wyścigowa. Tym razem z 1000 samochodów najlepszych światowych producentów, 20 rożnymi torami i możliwością ścigania się w sieci PS. Projektanci poprawili także efekty zderzeniowe – teraz, gdy gracz wjedzie swoim Lamborghini w budynek, będzie widział dokładnie każde zadrapanie na karoserii lub każdą rysę.

Batman: Arkham City

Batman powraca (z Arkham Asylum) i w nowej grze pojawiają się postaci znane już nam z dawnych historii, a wśród nich złoczyńcy, których gracze uwielbiają nienawidzić. Wrażenie ich realności pogłębia się, gdy zainstalujemy grę na komputerze tablet.

InFAMOUS: Festival of Blood

Wyprodukowana przez firmę Sucker Punch Productions, dobrze znaną z serii gier „Sly”. Gra “inFAMOUS” przedstawia dawnego bohatera Cole MacGrath , który testuje swoje nadzwyczajne umiejętności superbohatera na nowe i nieco tajemnicze sposoby.