Zaznacz stronę

Nikt nie ma chyba wątpliwości, że zima jest wyjątkową porą roku. Nie tylko ze względu na święta, śnieg i mróz, ale głównie ze względu na możliwości jakie daje.

To co najbardziej wyróżnia fotografie zimowe to ich wysoka i łatwa w uzyskaniu estetyka.(Oczywiście nie mówię tutaj o przypadkach, gdy ktoś fotografuje lub filmuje błoto pośniegowe.) Śnieg jest biały, przejrzysty i dodatkowo przykrywa wszystkie inne niedoskonałości otoczenia, tworząc miłą i spokojną dla oka aurę, którą wystarczy już tylko odpowiednio sfotografować lub sfilmować.

Łatwiej jest nam skupić uwagę widzę na fotografowanym obiekcie. Nie ma tła, które by rozpraszało uwagę, a ładnie ujęte sople w promieniach słońca zawsze znajdą uznanie. Tak samo jak zielone igły sosny i przebijające się przez nie słońce. Nie będę ukrywał, że kadry trochę oklepane, ale warto mieć je w swojej bibliotece. Im więcej wymyślicie własnych, bardziej twórczych wizji tym lepiej.

Warto pamiętać o paru rzeczach. Zdjęcie lub film będzie lepiej wyglądać, jeżeli w tle ujmiemy przestrzeń, a nie obiekty. Kadr jest wtedy najlepszy. Obiekt lub osoba w kadrze przykuwa wtedy w pełni uwagę widza. Jednak jeżeli chcemy zrobić z tego galerię rodzinną lub kręcimy film, nie zapominajmy o okolicy, aby oddać widzom miejsce akcji. Można spróbować złapać promienie słońca odbijające się od kryształków lodu i np. bawiące się dziecko w tle lub z boku im kadr bardziej kreatywny tym lepiej.

Najważniejsze to oddać klimat całej sytuacji,  ciepłe promienie słońca, mroźne szczypanie w nos, chrupczący śnieg pod nogami, odbijające się promienie słońca i zasypany krajobraz, oraz wiele, wiele innych na które wyczula wasza własna wrażliwość artystyczna.

zdjęcie z naszej biblioteki w serwisie Picasa

To materiał filmowy, niestety, ze względu na negatywną aurę (brak słońca) materiał wymaga jeszcze dopracowania.

Wariacje z sikorką :

Więcej materiału znajdziecie na naszym koncie na youtube.