Zaznacz stronę

Potrzebujesz nowych słuchawek i zastanawiasz się, czy warto zapłacić za nie te 200-300 złotych, skoro w markecie widziałeś podobne za 50 zł? Lepiej wybrać modne obecnie kolorowe „nauszniki” czy dyskretne słuchawki wewnętrzne? Niniejszy poradnik pomoże Ci znaleźć odpowiedzi na te pytania.

poradnik sluchawki

Menu artykułu

Co, gdzie i w jakim celu? – pytania podstawowe

Pierwsze pytanie, na jakie musisz sobie odpowiedzieć brzmi „w jakim celu i w jakich okolicznościach zamierzam używać słuchawek?”. Jest to pytanie podstawowe, ponieważ inny sprzęt sprawdza się podczas uprawiania joggingu czy jazdy na rowerze, inny w codziennym, domowym użytku a jeszcze inny będzie się sprawdzał, jeśli chcesz zająć się tworzeniem muzyki i potrzebujesz ich do odsłuchu nagrań. Na jednych lepiej będzie się słuchało gitarowych riffów, na drugich utworów fortepianowych.

[pullquote_right]Istnieją jeszcze słuchawki bezprzewodowe (…) [/pullquote_right]Jeśli zaś chodzi o rodzaje, można przeprowadzić podstawowy podział typów słuchawek na takie, które umieszczamy w uchu bądź kanale słuchowym (douszne, dokanałowe) oraz na nauszne. Istnieją jeszcze słuchawki bezprzewodowe, które są zazwyczaj słuchawkami nausznymi a różnią się tym, że sygnał jest przesyłany nie przy pomocy kabla, a przy pomocy sygnału radiowego lub technologii bluetooth.
Inny podział można przeprowadzić względem budowy głośnika słuchawki na otwarte, półotwarte i zamknięte. Ważne jest również to, do jakiego sprzętu zamierzamy podłączyć nasze słuchawki: czy będzie to telefon, odtwarzacz MP3, laptop, czy profesjonalny sprzęt audio. Warto również uwzględnić tak prozaiczny, mogłoby się wydawać czynnik, jak to, czy nosimy okulary – w tym wypadku słuchawki z klipsem zachodzącym za ucho nie będą dobrym pomysłem.

Rodzaje słuchawek: ucho i słuchawka

Klasyczne słuchawki douszne (earbuds) osadza się bezpośrednio w uchu. Obok nie najlepszej jakości dźwięku, jaką oferują, ich podstawową wadą jest skłonność do wypadania, dlatego nie najlepiej będą się sprawdzać podczas ćwiczeń. Nie izolują też dobrze od otoczenia. Użytkowników słuchawek dousznych łatwo rozpoznać w środkach komunikacji miejskiej – jedynym sposobem na zagłuszenie warkotu silnika jest podkręcenie głośności do maksimum, dzięki czemu wraz z takim melomanem muzyki słucha cały autobus. Jeżeli zależy Ci na jakości dźwięku i nie chcesz nadwyrężać sobie bębenków, raczej odpuść sobie taki egzemplarz – choć dobrze jest mieć jedną parę gdzieś pod ręką jako słuchawki awaryjne. Ich plusem jest stosunkowo niska cena.

[pullquote_left]Dzięki temu są one o wiele bardziej stabilne (…)[/pullquote_left]Słuchawki dokanałowe (canalbuds) z kolei posiadają charakterystyczną gumkę, za pomocą której słuchawka zostaje osadzona w kanale słuchowym. Dzięki temu są one o wiele bardziej stabilne i lepiej nadają się do użytkowania np. podczas porannego joggingu, choć nadal mogą wypadać. O wiele lepiej izolują od otoczenia, więc możemy ściszyć muzykę o kilka tonów, żeby słyszeć ją dobrze. Jakość dźwięku jest również lepsza, niż w przypadku zwykłych słuchawek dousznych.

Słuchawki dokanałowe (in-ear-canal) mają te zaletę, że całkowicie izolują od otoczenia dzięki specjalnym gumkom oraz umieszczeniu ich głęboko w kanale słuchowym. Niestety dla wielu użytkowników są one mało komfortowe zarówno ze względu na ich „zatyczkowy” charakter, jak i poczucie, że muzyka gra „wewnątrz naszej głowy”. Nie najlepiej sprawdzają się podczas uprawiania sportu, ale gwarantują dobrą jakość dźwięku.

sluchawki dokanaloweNiektóre słuchawki zostały tak zaprojektowane, że najwygodniej kabel prowadzić jest wokół uszu, przykładem takiego modelu jest recenzowany już u nas Brainwavz S1

[pullquote_left]Oferują za to dość dobrą jakość dźwięku (…) [/pullquote_left]Słuchawki nauszne możemy podzielić na trzy podtypy: lightwieght, full-size oraz noise-canceling. Pierwsze z nich leżą dość luźno na uchu, przez co jeśli nie są dobrze dopasowane do wymiarów głowy użytkownika, mogą się zsuwać doprowadzając go do szewskiej pasji. Oferują za to dość dobrą jakość dźwięku, choć nie izolują najlepiej od dźwięków otoczenia.

Słuchawki full-size również oferują bardzo dobrą jakość dźwięku, choć aby pokazać swoje możliwości potrzebują zazwyczaj mocniejszego sprzętu niż odtwarzacz MP3. Jeśli przykrywają całe ucho, izolacja jest dość dobra. Zazwyczaj są dość wygodne w użyciu ze względu na miękkie poduszki chroniące małżowinę. Zaś słuchawki typu noise-canceling posiadają dodatkowe zasilanie, które ma na celu wytłumienie odgłosów z otoczenia. Są jednak nieco większe od słuchawek full-size, a przez to bardziej nieporęczne – wbrew obietnicom nie zawsze izolacja jest całkowita.

Rodzaje słuchawek: membrana słuchawki a ucho

W słuchawkach otwartych tylna strona (czyli ta, która dotyka ucha) jak nazwa wskazuje jest „otwarta” – najczęściej pokryta drobną, przepuszczającą powietrze siateczką, dzięki której membrana słuchawki drga swobodnie. Zapewnia to z jednej strony dobrą jakość dźwięku, z drugiej zaś komfort użytkowania, gdyż umożliwia wentylację ucha.

Niestety to właśnie słuchawki otwarte są odpowiedzialne za „efekt melomana z autobusu”, dopuszczają też dźwięki z zewnątrz, czego nie robią słuchawki zamknięte, które nie posiadają otworów wentylacyjnych. W przypadku tych drugich izolacja jest dość dobra, choć dźwięk może ulegać pewnym zniekształceniom.

sluchawki nauszne

Te słuchawki charakteryzuje dość dobra linia basowa i duża dynamika dźwięku. Niestety brak wentylacji może prowadzić do przegrzewania ucha i po dłuższym czasie użytkowania może stać się źródłem dyskomfortu. Słuchawki półotwarte z kolei różnią się od dwóch pozostałych tym, że otwory wentylacyjne są bardzo wąskie i dyskretne – zarówno izolują od dźwięków pochodzących z zewnątrz, jak i zapewniają odpowiednią wentylację dla ucha. Należą one do jednych z droższych modeli, co akurat nie powinno nikogo dziwić.

Brzmienie

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest brzmienie, jakie nas interesuje. Niektóre słuchawki są bowiem tak sprofilowane, aby lepiej odtwarzać któryś z trzech rejestrów: dół (bass), średnicę (midrange) oraz górę (treble). Powinniśmy również potrafić określić czy interesuje nas brzmienie „ciepłe” czy „zimne”, „jasne” czy „ciemne”, „jałowe” czy „soczyste”. Określenia te nie są oczywiście określeniami profesjonalnymi, ale są na tyle powszechne w audiofilskim żargonie, że bez problemu zostaniemy zrozumiani, jeśli poprosimy o poradę w wyborze słuchawek „ciepłych” i „ciemnych”.

 

Nasze zasoby powiązane z słuchawkami

Charakter brzmienia jest uzależniony od wypadkowej wszystkich trzech rejestrów dźwięku, ale warto pamiętać, że temperatura odnosi się do basów, kolor do trebli, zaś nasycenie do średnicy. Jest jeszcze jeden rejestr, który zwyczajowo określa się mianem „sceny” (soundstage); ma na nią wpływ wiele składowych. Dzieli się ją na głęboką i płytką oraz dużą i małą – chodzi tu głównie o przestrzenność dźwięku i jego „umiejscowienie” względem kanałów słuchawki lewej i prawej.

Warto upewnić się wcześniej, na jakim brzmieniu nam zależy, ponieważ poszczególne gatunki muzyczne i ich instrumentarium lepiej grają w odpowiednich dla siebie rejestrach.