Zaznacz stronę

Szukasz kamery do hobbistycznego kamerowania czy może do tworzenia profesjonalnych klipów wideo? Z tym poradnikiem z pewnością łatwiej znajdziesz najlepszą dla siebie.

Obecnie rynek kamer jest ogromną gałęzią przemysłu elektroniki użytkowej. Firmy zajmujące się ich produkcją wydają zarówno małe modele kieszonkowe jak i profesjonalne urządzenia, których ceny osiągają niebagatelne wartości. W tej niewielkiej serii artykułów podsumowujemy różne rodzaje obecnych na rynku kamer oraz ich zastosowanie.

Front_HDR-CX550V

W dzisiejszych czasach wiele osób używa wielofunkcyjnych urządzeń takich jak telefon, przez który możemy rozmawiać, robić zdjęcia oraz kręcić firmy. Przez to kamery częściowo tracą na swojej wartości i unikalności. Jednak nie wszystkim wystarcza zwykły telefon z prostą wbudowaną kamerą, tak samo jak nie wszystkim wystarczy zwykła kamera konsumencka. Postanowiliśmy opisać różne segmenty kamer cyfrowych, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć odpowiednio dobraną do swoich potrzeb. Jako pierwsze przybliżymy kamery kieszonkowe. Są one niewielkie i wygodne w transporcie. Zapewniają nam podstawowe funkcje, jednak nie możemy od nich zbyt wiele wymagać. Wyposażone są w obiektywy, które nie idzie obsłużyć w żaden sposób manulanie i zazwyczaj małą ilość pamięci wewnętrznej, którą nadrabiają tak samo jak inne modele przy pomocy kart pamięci.

Kamerami o standardowej rozdzielczości oznacza się SD. Na początek trzeba powiedzieć, że są one wypierane przez te o rozdzielczości FullHD (1920×1080). Jednak obecnie jeszcze część społeczeństwa posiada stare telewizory, a jeżeli chcemy odtwarzać filmy na nich, to lepiej wybrać kamerę SD (ale najlepiej kupić nowy telewizor). Nie da się ukryć, że takie modele są tanie, ale posiadają tak samo rozbudowaną funkcjonalność, więc są przeznaczone dla osób z ograniczonym budżetem.

Doskonałym rozwiązaniem są konsumenckie kamery HD (FullHD). Są one droższe od poprzednich, jednak nie kosztują fortuny. A do tego posiadają wiele możliwości ustawień różnych parametrów. Ekran LCD pozwala na wygodne kadrowanie zdjęć oraz zmianę wartości przysłony albo czułości ISO. Dodatkowo spora część droższych modeli posiada gorącą stopkę, która pozwala nam na podłączenie dodatkowych akcesoriów takich jak mikrofon, czy ręczny wyzwalacz migawki (tyczy się to już nieco droższych modeli).
Kamery bardziej zaawansowane są przeznaczone dla doświadczonych użytkowników, którzy będą już potrafili skorzystać z możliwości jakie dają. W tych modelach to my przejmujemy całkowicie ster nad urządzeniem. Sam ustawia parametry i dobiera odpowiednie funkcje. Są one o wiele większe i cięższe, co pozwala na stabilne utrzymanie ich. Dodatkowo posiadają elektryczny wizjer, który pozwala stale kontrolować nagrywany materiał oraz dodatkowo podtrzymuje kamerę.

Ceny przykładowych modeli kamer z wybranych segmentów

kamera kieszonkowa
600 zł
kamera o rozdzielczości SD
900 zł
kamera Full HD
1700 zł
kamera prosumer
3900 zł
kamera profesjonalna
Sony HVR-S270E
32000 zł

*linki poszczególnych modeli prowadzą do ich przeglądów na naszej stronie

Nowością na rynku są kamery 3D, które pojawiły się na rynku w roku 2010-2011. Cechą charakterystyczną tego rodzaju kamer jest to, że posiadają one dwa obiektywy (pierwszą taką kamerę wydała firma Sony). Mogą one być wbudowane albo wymienne w zależności od producenta. Jak na razie na rynku nie ma zbyt dużego wyboru w tej kategorii, ale z pewnością branżowe firmy już nam tym pracują.

Samsung-HMX-Q10

Na zdjęciu Samsung-HMX-Q10 – czyli tania kamera Full HD, którą mieliśmy przyjemność testować

A na koniec zostały profesjonalne kamery. Są to największe i najdroższe modele pośród wszystkich dostępnych na rynku. Oferują doskonałą jakość obrazu oraz dźwięku. Do dyspozycji dostajemy ogromną ilość funkcji, które komfortowo możemy zmieniać w czasie nagrywania, czego nie zrobimy w kamerze konsumenckiej ponieważ tam w 90% przypadków do zmiany ustawień służy dotykowy ekran, który jest bardzo niewygodny. Jednak są one bardzo drogie i przeznaczone dla osób, które potrafią zrobić z nich pożytek.
Jak widać, rodzai kamer na rynku jest wiele. Znajdziemy sprzęt dla zwykłych ludzi oraz taki przeznaczony tylko dla profesjonalistów, zwykłemu obywatelowi kamera za 20 tys. nie jest przecież do niczego potrzebna. Dzięki temu każdy z nas niezależnie od stanu portfela może nakręcić film. W zależności od potrzeb wybieramy inne modele kamer. Ostatnio dużą się mówi o technologii 3D, jednak jest ono jeszcze bardzo młoda, przez co również niedopracowana. Dlatego też najlepiej celować w kamery z roku 2011 lub 2012 pracujące w rozdzielczości FullHD (1920×1080) z średniej półki cenowej. Na rynku pojawiły się również aparaty cyfrowe, które w tej samej cenie są w stanie nakręcić znacznie lepszy obraz niż kamera, jednak nie dotyczy to każdej sytuacji, więcej na temat w stosownym artykule. Linki do wszystkich poniżej.,

Kliknij na tytuł, aby przejść do artykułu

Kamery kieszonkowe

Czyli niewielkie kamery o ograniczonych możliwościach.

Kamery o standardowej rozdzielczości

Kamery, które modne były przed pojawianiem się tych pracujących w rozdzielczości Full HD.

[divider]

Kamery Full HD

Najpopularniejszych i najciekawszy segment rynku.

Kamery Prosumer

Dla wszystkich potrzebujących więcej manualnych ustawień.

[divider]

Filmujemy aparatem

Czyli w czym aparat jest lepszy, a w czym gorszy od kamery.

Profesjonalne kamery

Segment dla osób powiązanych z filmem.

[divider]

Kamery 3D

Czyli kilka słów o technologii, które nie znalazła fanów.

Kliknij na nazwę, aby przejść do interesującego Ciebie wpisu.