Zaznacz stronę

Zawsze, kiedy przychodzi nam kupić drogi sprzęt, a w dodatku na pierwszy rzut oka wybrane przez nas komputery niczym nie różnicą się, przychodzi na myśl pytanie: jakiej firmy urządzenie, a w tym konkretnym przypadku jaki laptop wybrać?

Jaki model laptopa wybrac

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej ani pełnej odpowiedzi. Na rynku mamy obecnie około 10 producentów laptopów, a każdy z nich oferuje produkty, które bardzo często działają na identycznych podzespołach, a w większości podzespołach firmy Intel oraz nVidia. Niestety ale firma AMD w widoczny sposób przysypia i coraz mniej jest ich widać na rynku, choć zdarzają się i to również na wyższej półce cenowej, że konfiguracje bazujące tylko na ich podzespołach.

Na podstawie komentarzy zamieszczanych na łamach negatywHD śmiało można powiedzieć, że najbardziej pozytywnie oceniane są produkty marki Lenovo, HP oraz Dell. W szczególności jeżeli mówimy tutaj o uniwersalnych, ale trochę droższych laptopach, czyli przedziale cenowym od 2500 złotych wzwyż. Natomiast ciężko, aż tak jednoznacznie wypowiedzieć się na temat innych producentów.

Nie da się ukryć, że dużą rolę odgrywa tutaj również innowacyjność i wprowadzanie na rynek produktów testowych, aby sprawdzić, jak bardzo i czy w ogóle się przyjmą. Bardzo często stają się one również wyznacznikiem jakości wszystkich produktów danego producenta i są potem z nimi utożsamiane. Co ciekawe, dotyczy to głównie takich producentów jak Lenovo oraz Sony, choć zaraz za nimi wymienić należy firmę Dell. Segment ten nie jest tani, ale z całą pewnością wzbudza bardzo duże zainteresowanie, jeżeli nie największe. Dlatego też poniżej wybraliśmy laptopy z tego segmentu wraz z najbardziej popularnymi w sklepach konfiguracjami i w skrócie opisujemy je.

 

Sony VAIO DUO SVD1121P2E

cena około 5500 złotych || Zobacz aktualną cenę i dostępność >>>

Sony VAIO DUO SVD1121P2E

Jest to bardzo nietypowo rozkładany laptop, choć tak właściwie wiele osób ze względu na jego małe rozmiary woli określać go mianem tabletu z rozsuwaną klawiaturą. Warto nadmienić, że mamy tutaj niewielki 11.6-calowy ekran pracujący w naprawdę sporej jak na jego rozmiary rozdzielczości FullHD (1920×1080), nie wiele póki co na rynku mamy takich urządzeń.

Ekran jest oczywiście dotykowy, tak, aby jak najlepiej współpracować z systemem operacyjnym Windows 8. Najbardziej popularna konfiguracja to ta z procesorem Core i3 3217U (zegar 1.8 GHz), dyskiem SSD o pojemności 128 GB, 4 GB RAM oraz kartą graficzną Intel HD Graphic 4000, całość waży zaledwie 1.3 kilograma.

 

Dell XPS Duo 12

Cena około 5500 złotych || Zobacz aktualną cenę i dostępność >>>

Dell XPS Duo 12

Firma Dell w swoim modelu XPS Duo 12 zaprezentowała zupełnie inne podejście do zamiany laptopa w tablet. 12.5-calowy ekran trzyma się na swojej ręce dwoma zawiasami, które pozwalają obrócić go, aby opadł na klawiaturę odwrotną stroną.

Co powoduje, że otrzymujemy 1.55 kilogramowy tablet pracujący w rozdzielczości 1920×1080, który w środku posiada procesor Core i5 3317U (zegar 1.7 GHz), 128 GB dysk typu SSD, 4 GB RAM oraz kartę graficzną Intel HD Graphic 4000. Całość jest zoptymalizowana pod kątem systemu operacyjnego Windows 8.

 

Lenovo ThinkPad Twist S230u

Cena około 4200 złotych || Zobacz aktualną cenę i dostępność >>>

Lenovo ThinkPad Twist S230u

W laptopie Lenovo ThinkPad Twist S230u podejście do zamiany komputera przenośnego w tablet jest jeszcze inne. Tutaj ekran obraca się na specjalnym zawiasie znajdującym się w miejscu normalnych. Rozdzielczość pracy ekranu jest tutaj znacznie mniejsza niż u konkurencji i wynosi 1366×768 dla matrycy o przekątnej 12.5 cala.

Jako jednostkę centralną zdecydowano się zastosować Core i5 3317U z zegarem 1.7 GHz. W opisywanej konfiguracji znajduje się dysk hybrydowy z 500 GB zwykłej pamięci oraz z 24 GB szybkiej pamięci SSD. Karta graficzna to tak samo jak u poprzedników Intel HD Graphic 4000, a ilość RAM wynosi 4 GB. Lenovo ThinkPad Twist S230u waży około 1.60 kilograma.

Jeżeli poszukujemy innowacyjnego sprzętu odpowiedź jest już prosta. Jeżeli czegoś klasycznego, ale nadal w wysokiej cenie, również bez problemu znajdziemy sprzęt dla siebie. Co jeżeli poszukujemy sprzętu do gier lub o zaledwie wyższych od standardowych parametrach? Wtedy najlepiej skupić swoją uwagę na takich producentach jak HP, Lenovo oraz Dell.

Pamiętać, że komputery przenośne dla graczy do domena firmy Dell (seria Alienware) oraz MSI (seria G).

Poniżej przedstawiamy warte uwagi linie produktów wybranych producentów dla osób poszukujących laptopów nieco wydajniejszych, odpowiednie dobrane konfiguracje tych modeli będą również idealne do wymagających gier i stosunkowo adekwatne cenowo do swojej wydajności.

Seria Inspiron r od firmy Dell

W serii tej znaleźć możemy modele Inspiron 15r oraz Inspiron 17r, czyli adekwatnie z 15- oraz 17-calowymi ekranami. Na tle konstrukcji innych producentów te charakteryzują się nowoczesnym designem oraz wysoką niezawodnością.

Jest to najdroższa spośród 3 prezentowanych serii produktów, jednak o prawdopodobnie najwyższej jakości wykonania.

Linki do przykładowych konfiguracji:

Nasze powiązane zasoby:

Seria Pavilion od Firmy HP

Pavilion dv7 oraz dv5 to laptopy o dość masywnej konstrukcji, jednak nie, aż tak jak w przypadku modeli firmy Dell. Co ciekawe, są one zazwyczaj tańsze od serii Inspirion Dell-a, a duża cześć z nas nie odczuje różnicy podczas pracy, przede wszystkim jeżeli mówimy o segmencie cenowym 2500-3000 złotych.

Linki do przykładowych konfiguracji:

Nasze powiązane zasoby:

Seria IdeaPad od firmy Lenovo

Na tle innych przedstawionych laptopów seria IdeaPad cechuje się zdecydowanie najbardziej biznesowym wyglądem, co jest zapewne w jakimś stopniu nawiązaniem do produktów firmy IBM, po której marka na przejęła linie produkcyjne.

Większość droższych modeli tej firmy cechuje wysoka jakość wykonania. Warto dotknąć i sprawdzić je na tle konkurencji w sklepie.

Linki do przykładowych konfiguracji:

Nasze powiązane zasoby:

Tak w skrócie prezentują się najciekawsze propozycje na laptop w cenie powyżej 2500 złotych, a poniżej? Tutaj można bez problemy kupić słabsze konfiguracje wymienionych wyżej serii. Kilka słów na ten temat napisaliśmy w artykule omawiającym laptopy do 2000 złotych.

foto: Lenovo, foto: Sony, foto: Dell