Zaznacz stronę

Nie tak dawno trafiła w moje ręce bardzo lekka i poręczna kamera Samsung HMX-Q10. Kamerę charakteryzuje możliwość przestawienia korpusu tak, aby mogły z niej w pełni komfortowo korzystać również osoby leworęczne. Nie ma póki co drugiego producenta, który oferował by podobny produkt w swojej ofercie.

 

Po tym jak weźmiemy model MHX-Q10 do ręki pierwsze, co zaskoczy nas to jej lekkość, kamera waży zaledwie około 160 gram. Zaleta wagi to nie męczące się ręce oraz mobilność urządzenia. Minus to natomiast mniejsza stabilność ręki podczas filmowania. Nie wszyscy mają z tym oczywiście problem, jednak oczywistą rzeczą jest, że odpowiednia waga kamery pozwala utrzymać ją znacznie bardziej stabilnie. Jednak w tej kamerze znalazła się podwójna stabilizacja obrazu OIS Duo. (czyli mamy tutaj optyczną stabilizację obrazu). Podczas testów i filmowania pikniku działała ona bez zarzutu, więc waga nie jest problemem, a atutem.

Fotografie z kamery HMX-Q10

Kamera posiada tryb foto. Zdjęcia zapisywane są w formacie JPEG w maksymalnej rozdzielczości 2944×1656. Zdjęcia nie są najwyższych lotów, jednak te robione z odległości około 1-2 metrów wychodzą całkiem znośnie. Nie ma możliwości robienia ich podczas kręcenia filmów. Poniżej zamieszczam przykładowe zdjęcia wykonane przez siebie. Zdjęcia czwarte (pt. HMX-Q10 zdjecia max zoom) wykonane jest na maksymalnym wykorzystaniu zoomu optycznego.

Filmy z kamery HMX-Q10

Sedno sprawy, czyli filmy. Kamerą kręci się dobrze, jest wygodna, nie przesuwa się w ręce, można ją bez problemu objąć i wygodnie trzymać. Pasek posiada regulację długości i pewnie trzyma kamerę. Kwestia zoomowania jest tutaj dość nietypowo rozwiązana. Wielu z nas na pewno przyzwyczaiło się do przycisku zoomu umieszczonego u góry korpusu. Tutaj znajduje się on z tyłu kamery. Zoom działa płynnie i nie ma szczególnych przeskoków. Bez problemu każdy wyczuje jego prędkość.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RdxFj747Uro[/youtube]

Co jest ważne, nie słychać działania zoomu podczas odtwarzania video. To co zaskoczy nas, kiedy będziemy chcieli nakręcić swój pierwszy film, to osłona obiektywu, musimy ją ręcznie otwierać przy pomocy specjalnego przełącznika umieszczonego na przodzie obudowy (7 zdjęcie pod tytułem HMQ-Q10 osłona obiektywu). Działa on lekko i wygodnie, a podczas każdego uruchamiania kamera krzyczy na nas, aby sprawdzić osłonę obiektywu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bFfoiAA0juA[/youtube]

Niekiedy w momencie, gdy rozpoczynamy kręcenie, kamera gubi ostrość. Jednak trwa to dosłownie sekundkę, po czym uzyskujemy dobry i ostry obraz. Kamera jak większość z segmentu konsumpcyjnego nie nadaje się do kręcenia w nocy (był jeden wyjątek kamera BenQ S21, ale ona jest do tego dostosowana). W nocy ilość szumów na obrazie jest naprawdę bardzo wysoka. Dodatkowo kamera posiada tryb „Sztuka Filmowania„, w którym to możemy ustawić takie efekty jak wygaszacz, który spowoduje powolne wygaszanie filmu na jego końcu. Nagrywanie poklatkowe (0.5, 1, 3, 5 sekund). Możemy również ustawić któryś z cyfrowych efektów takich jak Czerń/biel,  Sepia, Negatyw, Efekt Art, Noir,  Western, Blask, Zjawa. Tryby te działają dobrze i fajnie się nimi bawi.

 

Podsumowanie

Kamera HMX-Q10 to lekka i poręczna kamera, która daje możliwość komfortowe kręcenia filmów również osobom leworęcznym. Obraz z kamery jest dobry, nie zauważyłem na nim żadnych zniekształceń czy innych błędów.

parametry kamery:

Producent/Model Samsung HMX-Q10
Przetwornik obrazu 1/4,9″ BSI CMOS
Całkowita liczba pikseli 1.5 Mpx
Ekran LCD 2.7 „
Zoom Optyczny 10x
Interfejs HDMI TAK
Format nagrywania VIDEO H.264
Format zdjęć JPEG
Nagrywanie poklatkowe
TAK
Złącze AV TAK

 

Zoom działa płynnie, a bateria starczyła na nakręcenie całego rodzinnego, majowego pikniku. Koszt kamery to około 650 złotych w większości sklepów internetowych (lista sklepów). Wśród opinii, które znalazłem w sieci, z zalet wymieniana jest poręczność kamery oraz ilość opcji. Wśród wad natomiast użytkownicy sieci wymieniają również jakość zdjęć oraz brak pamięci wewnętrznej.