Nie tak dawno trafiła w moje ręce bardzo lekka i poręczna kamera Samsung HMX-Q10. Kamerę charakteryzuje możliwość przestawienia korpusu tak, aby mogły z niej w pełni komfortowo korzystać również osoby leworęczne. Nie ma póki co drugiego producenta, który oferował by podobny produkt w swojej ofercie.
Po tym jak weźmiemy model MHX-Q10 do ręki pierwsze, co zaskoczy nas to jej lekkość, kamera waży zaledwie około 160 gram. Zaleta wagi to nie męczące się ręce oraz mobilność urządzenia. Minus to natomiast mniejsza stabilność ręki podczas filmowania. Nie wszyscy mają z tym oczywiście problem, jednak oczywistą rzeczą jest, że odpowiednia waga kamery pozwala utrzymać ją znacznie bardziej stabilnie. Jednak w tej kamerze znalazła się podwójna stabilizacja obrazu OIS Duo. (czyli mamy tutaj optyczną stabilizację obrazu). Podczas testów i filmowania pikniku działała ona bez zarzutu, więc waga nie jest problemem, a atutem.
Fotografie z kamery HMX-Q10
Kamera posiada tryb foto. Zdjęcia zapisywane są w formacie JPEG w maksymalnej rozdzielczości 2944×1656. Zdjęcia nie są najwyższych lotów, jednak te robione z odległości około 1-2 metrów wychodzą całkiem znośnie. Nie ma możliwości robienia ich podczas kręcenia filmów. Poniżej zamieszczam przykładowe zdjęcia wykonane przez siebie. Zdjęcia czwarte (pt. HMX-Q10 zdjecia max zoom) wykonane jest na maksymalnym wykorzystaniu zoomu optycznego.
Filmy z kamery HMX-Q10
Sedno sprawy, czyli filmy. Kamerą kręci się dobrze, jest wygodna, nie przesuwa się w ręce, można ją bez problemu objąć i wygodnie trzymać. Pasek posiada regulację długości i pewnie trzyma kamerę. Kwestia zoomowania jest tutaj dość nietypowo rozwiązana. Wielu z nas na pewno przyzwyczaiło się do przycisku zoomu umieszczonego u góry korpusu. Tutaj znajduje się on z tyłu kamery. Zoom działa płynnie i nie ma szczególnych przeskoków. Bez problemu każdy wyczuje jego prędkość.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RdxFj747Uro[/youtube]
Co jest ważne, nie słychać działania zoomu podczas odtwarzania video. To co zaskoczy nas, kiedy będziemy chcieli nakręcić swój pierwszy film, to osłona obiektywu, musimy ją ręcznie otwierać przy pomocy specjalnego przełącznika umieszczonego na przodzie obudowy (7 zdjęcie pod tytułem HMQ-Q10 osłona obiektywu). Działa on lekko i wygodnie, a podczas każdego uruchamiania kamera krzyczy na nas, aby sprawdzić osłonę obiektywu.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bFfoiAA0juA[/youtube]
Niekiedy w momencie, gdy rozpoczynamy kręcenie, kamera gubi ostrość. Jednak trwa to dosłownie sekundkę, po czym uzyskujemy dobry i ostry obraz. Kamera jak większość z segmentu konsumpcyjnego nie nadaje się do kręcenia w nocy (był jeden wyjątek kamera BenQ S21, ale ona jest do tego dostosowana). W nocy ilość szumów na obrazie jest naprawdę bardzo wysoka. Dodatkowo kamera posiada tryb „Sztuka Filmowania„, w którym to możemy ustawić takie efekty jak wygaszacz, który spowoduje powolne wygaszanie filmu na jego końcu. Nagrywanie poklatkowe (0.5, 1, 3, 5 sekund). Możemy również ustawić któryś z cyfrowych efektów takich jak Czerń/biel, Sepia, Negatyw, Efekt Art, Noir, Western, Blask, Zjawa. Tryby te działają dobrze i fajnie się nimi bawi.
Podsumowanie
Kamera HMX-Q10 to lekka i poręczna kamera, która daje możliwość komfortowe kręcenia filmów również osobom leworęcznym. Obraz z kamery jest dobry, nie zauważyłem na nim żadnych zniekształceń czy innych błędów.
parametry kamery:
Producent/Model | Samsung HMX-Q10 |
Przetwornik obrazu | 1/4,9″ BSI CMOS |
Całkowita liczba pikseli | 1.5 Mpx |
Ekran LCD | 2.7 „ |
Zoom Optyczny | 10x |
Interfejs HDMI | TAK |
Format nagrywania VIDEO | H.264 |
Format zdjęć | JPEG |
Nagrywanie poklatkowe |
TAK |
Złącze AV | TAK |
Zoom działa płynnie, a bateria starczyła na nakręcenie całego rodzinnego, majowego pikniku. Koszt kamery to około 650 złotych w większości sklepów internetowych (lista sklepów). Wśród opinii, które znalazłem w sieci, z zalet wymieniana jest poręczność kamery oraz ilość opcji. Wśród wad natomiast użytkownicy sieci wymieniają również jakość zdjęć oraz brak pamięci wewnętrznej.
szkoda tylko, że nie ma żadnego pokrętła na wierzchu ten sam problem co z wszystkimi innymi kamerami video 🙁
Zdecydowałem się na zakup kamery w sklepie internetowym i jestem bardzo zadowolony. Okazało się niestety, że mój komputer nie odczytuje prawidłowo obrazu HD, ale po konwersji na format DVD i nagraniu na płytę mój odtwarzacz radzi sobie znakomicie.
nie chce nic mówić, ale zdjęcia z tego wpisu wyglądają lepiej niż te robione moim kompaktem więc nie wiem na co narzekać
Zgadzam się. Nie mogę zrozumieć natomiast zdziwienia spowodowanego ręcznym odsłanianiem obiektywu, czy wszystkie inne kamery maja automatyczny?
Moja stara kamera (był to chyba Panasonic) również miała ręcznie i nie przeszkadzało to jakoś szczególnie.
szkoda, że nie ma opcji robienia zdjęć podczas filmowania 🙁 było by wtedy super
Cenowo kamera nie jest droga i zapewne z tego powodu zabrakło tam wspomnianej funkcji
W końcu jakaś recenzja napisana po ludzku z, której coś rozumiem, wielkie dzięki !