Zaznacz stronę

Obecnie modne są kamery o wysokiej rozdzielczości – HD. Jednak nie każdy model posiada takie parametry. Za standardową wartość rozdzielczości uznaje się tą oznaczaną SD.

Sony DCR-SX21E

powyżej niezłe kamera o standardowej rozdzielczości, czyli Sony DCR-SX21E

Wiele osób zastanawia się nad kupnem urządzenia z SD, ale ma pewne wątpliwości. Czy są słuszne? Jeżeli potrzebujesz taniego modelu, ale z wieloma funkcjami, to może być to odpowiedni wybór. Jednak należy pamiętać, że rozdzielczość tych kamer jest bardzo mała, a ich ceny są obecnie prawie takie same jak kamer HD (lub FullHD).

Nie da się więc ukryć faktu, że SD powoli wychodzą z rynku. Jednak są to dobze urządzenia dla osób, które nie chcą wiele wydawać, ale chcą mieć możliwość kręcenia filmów, ponieważ obecnie ich cena znacznie spadła. Dużym plusem jest to, że są one o połowę tańsze w porównaniu do kamer HD z podobną funkcjonalność oraz więcej używanych modeli dostępnych jest na aukcjach internetowych.

[youtube]https:/www.youtube.com/watch?v=8uy92aL5KsQ[/youtube]

Warto również wspomnieć, że rodzaj kamery trzeba również współgrać z rodzajem telewizora. W wielu domach nadal korzysta się jeszcze ze standardowych modeli telewizorów, a technologia HD jest dla niektórych zupełnie obca. Jeżeli kupujemy kamerę HD to inwestujemy pieniądze w wyższą rozdzielczość naszych nagrań. A jeżeli dodatkowo posiada telewizor w takiej samej rozdzielczości, to obraz wygląda znacznie lepiej niż ten z kamer SD.

[youtube]https:/www.youtube.com/watch?v=GB7HwVmMKC8[/youtube]

Jednak, kiedy używamy standardowego telewizora, to pod znakiem zapytania można postawić sens zakupu kamery HD (bądź Full HD), chyba że zaprzemy się i nie kupimy nowego telewizora. Tak właściwie nie ma obecnie innej drogi jak kamera nagrywająca obraz w wysokiej rozdzielczości ponieważ na rynku nie ma już telewizorów o małych rozdzielczościach, a my przyzwyczailiśmy się już do wyższych rozdzielczości.
Kolejny minus to fakt, że za lat 2 kiedy technologia zrobi kolejny krok nasze nagrania w formacie SD będą wyglądać po prostu bardzo słabo, dlatego też najlepiej wybrać już teraz kamerę, którą nakręcimy obraz w rozdzielczości FullHD (1920×1080) i nie inwestować swoich pieniędzy w starą technologię.

 

Zobacz wpis główny serii poradników o kamerach oraz wszystkie inne