Zaznacz stronę

Model Olypus PEN E-P3 jest przedstawicielem systemu Mikro Cztery Trzecie. Charakterystyczna cecha aparatu to oczywiście jego wygląd. Jest on bardzo podobny do tego z lat 60. Warto dodać, że w momencie wypuszczenia na rynek na początku sierpnia 2011 roku model ten dysponował najszybszym autofocusem spośród wszystkim modeli aparatów z wymienną optyką.

Dodatkowo do tego modelu można podłączyć obiektywy z innych systemów. Korzystając z adaptera zyskujemy więc według producentów dostęp do prawie 500 obiektywów. Idąc dalej, model ten posiada bardzo ciekawe dwa pokrętła umiejscowione na tylnej ściance. Pozwalają one płynnie regulować czas ekspozycji czy wartość przysłony bez potrzeby wchodzenia w menu. Lampa błyskowa w tym modelu umiejscowiona jest u góry aparatu i wysuwa się ona prawie pionowo z jego obudowy.

Olympus PEN E-P3 posiada dotykowy ekran OLED o rozmiarze 3″ cale i ilości punktów 614 000. Serce modelu stanowi matryca 17,3×13 mm typu CMOS o rozdzielczości 13.1 Mpx, z czego efektywna liczba pikseli wynosi 12.2 Mpx, dając nam maksymalny rozmiar zdjęcia 4032×3024. Zdjęcia możemy zapisać w formacie JPEG, RAW oraz RAW+JPEG. Aparat kręci oczywiście również filmy w rozdzielczości FullHD (1920×1080) w formacie AVCHD.

Cena samego body wynosi około 3000 złotych (porównanie w skąpiec.pl). Jeżeli chcemy stać się posiadaczami choćby najtańszego zestawu z obiektywem, musimy przygotować się na koszt około 3300 złotych. Są to ceny porównywalne z innymi systemami jak choćby opisywanym już systemem Nikon 1. Model Olympus Pen E-P3 posiada jednak o wiele bardziej ponadczasowe wzornictwo oraz (co jest oczywiście subiektywne) o wiele bardziej rozbudowany system kontroli nad obrazem.

źródło: olympus.pl, skapiec.pl, partner.olympus.pl