Zaznacz stronę

Chcesz mieć dobrej jakości sprzęt z rozdzielczością HD? Przenośny, niedrogi i łatwy w użyciu? W taki razie tradycyjna konsumencka kamera HD (FullHD) jest najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

Sony HDR-CX260VE

kamera Sony HDR-CX260VE

Kamera taka posiada wiele zalet, które pozwalają na komfortowe korzystanie z niej oraz nagrywanie dobrej jakości materiału bez (prawie) jakiejkolwiek wiedzy na temat filmowania.

Co prawda są one większe od kamer kieszonkowych, które kiedyś opisywaliśmy, jednak jeżeli mamy duże kieszenie w spodniach, to damy rade i te modele do nich schować. Ogólnie można powiedzieć, że kamery HD nie tylko dają lepszej jakości filmy, ale również więcej możliwości i wygodną kontrolę (w porównaniu do kamer kieszonkowych). Możemy modyfikować wybrane ustawienia, co pozwala na lepsze dobranie parametrów do sytuacji, które chcemy kamerować. Dodatkowo kręcenie nimi dłuższych stron jest o wiele wygodniejsze niż w gdybyśmy mieli użyć kamer kieszonkowych czy aparatów fotograficznych.

[youtube]https:/www.youtube.com/watch?v=m4-CIo0Pn1Q[/youtube]

Większość konsumenckich kamer o rozdzielczości HD używa kodeka AVCHD, który wymaga mocnego komputera (min. 2 rdzenie, 4 GB RAM oraz sporo miejsca na dysku twardym). Jednak dzięki temu nagrany materiał zachowuje większą gamę barw oraz wyrazistość oryginalnego obrazu. W porównaniu do kamer kieszonkowych dostajemy więcej pamięci, lepsze obiektywy i nieco większą matrycę szczytującą obraz, większą ostrość i przestronny panel LCD, który w 90% modeli jest obecnie dotykowy (co niestety utrudnia wybieranie z niego opcji podczas filmowania).

 

Poniżej linków do naszych wybranych zasobów dotyczących kamer HD (Full HD):

JVC GZ VX700 || Ranking kamer Panasonic TOP 10 || Ranking kamer JVC || Ranking kamer cyfrowych

 

W trochę droższych kamerach można spotkać gniazda mikrofonowe, gorące stopki, do których można podłączyć różne akcesoria na przykład: światło, mikrofon kierunkowy czy lampę błyskową. Tak właściwie jest to już wtedy segment prosumer, który omawiamy w oddzielnym wpisie.

Jest jedna cecha, która całkowicie została wyparta w przejściu na kamery z ekranem LCD. Chodzi tutaj oczywiście o wizjer elektroniczny. Ekrany są teraz ostre i posiadają żywe kolory, jednak wielu użytkowników woli modele z wizjerem. Dlaczego? Ponieważ przez niego można odpowiednio ustawić wszystkie parametry nawet w słoneczny dzień oraz zaoszczędzić baterię, którą nie trzeba karmić dużego, bo zazwyczaj 3 calowego ekranu, tego typu kadrowanie pochłania więcej energii, a więc akumulator starcza nam na mniej zdjęć.

Jeżeli więc przyjdzie Ci kupować kamerę to najlepiej wybrać tą o rozdzielczości Full HD (1920×1080) o zrównoważonym zoomie optycznym (maks. 12 krotnym) oraz jak największą matrycą w środku. Warto poczytać o niej w sieci przed zakupem oraz sprawdzić w sklepie jak leży w ręce.

*poprzez określenie kamery HD mamy na myśli również te pracujące w rozdzielczości Full HD