Zaznacz stronę

Opcje krawędzie w programie PhotoScape. Opcja, która mimo tego, że jest fajna i ciekawa, nie zawsze tworzy dla nas efekt, którego się spodziewaliśmy.

Jak jej w tym pomóc?

Najprościej mówiąc, odpowiednio ustawić obiekt do światła. Czyli tym lepszy efekt, im bardziej światło będzie wycinało nam kontury sfotografowanego obiektu, ale nie wolno przesadzić w druga stronę, wtedy otrzymane kontury staną się grube i nie ładne.

Musimy również pamiętaj, że im bardziej powiększymy obraz tym krawędzie staną się cieńsze. Jeżeli obraz będziemy zmniejszać, czasem linie mogą stać się grube i nieładne, mogą po prostu przestać odwzorowywać nasz obiekt. Nie należy się zrażać, trzeba trochę popróbować.

Pierwsze, co pragnę przedstawić, to powiązanie tej opcji z funkcją wyostrz. Oto nasz edytowany obraz:

obraz, który będziemy edytować

Po zastosowaniu na nim opcji krawędzie uzyskamy:

efekt po naniesieniu samej opcji krawędzie

Jednak jeżeli wcześniej (przed opcją krawędzie) zastosujemy opcję wyostrz uzyskany obraz zmieni się:

tutaj najpierw zastosowałem opcję wyostrz o wartości 13

Jak widzimy, uzyskane krawędzie stały się wyraźniejsze, a płatki na dole zostały dokładnie odwzorowane. Nie zawsze będzie potrzebna, a czasami nawet niewłaściwa, aż tak wysoka wartość opcji wyostrz. Warto przetestować parę opcji i wybrać najodpowiedniejszą.

Drugą opcją, którą chciałbym przedstawić, to możliwości jakie daje powiązanie opcji „Krawędzie” z opcją „Kontrast” znajdującą się w przycisku „Jasność, Kolor”.

Oto nasze zdjęcie:

zdjęcie normalne

Tak wygląda zastosowanie opcji krawędzie:

zastosowanie opcji krawędzie

To efekt po zwiększeniu kontrastu do maksymalnej wartości na normalnym zdjęciu:

zwiększony kontrast

I efekt po zastosowaniu opcji krawędzie:

krawędzie po skorzystaniu z opcji kontrast

Zdjęcie zostało specjalnie przekontrastowane (właściwie było by to zrobić na około 1/3 paska), aby pokazać, że ma to wielki wpływ. Wszystkie poprzednie elementu, które byłby wyświetlane, zostały wzmocnione. Najlepsze efekty daje oczywiście połączenia niestety „po omacku” różnych funkcji programu, co dopiero w rezultacie da nam dobry efekt.

Ramka cyfrowa samsung spf 71es – porównaj ceny w Nokaut.pl