Zaznacz stronę

Bardzo modny ostatnio temat. Czy warto kręcić filmy aparatem cyfrowym oraz co dzięki temu zyskujemy, a co tracimy?

Olympus E-PL5 - PEN lite

Należy zaznaczyć, że nie każdy aparat nadaje się do kręcenia filmów. Najlepiej w tym celu zakupić odpowiednią lustrzankę lub system z wymiennymi obiektywami, a z daleka omijać aparaty takie jak ultrazoom czy zwykłe kompakty.

Kręcenie filmów aparatem nie jest dla każdego. Musimy pamiętać, że film ma długość do około 30 minut, co jednak w większości przypadków nie jest problemem, ale sama forma korzystania z niego to już zupełnie co innego. Nie da się ukryć, że kamerę trzyma się wygodniej. Łatwiej korzystać z jej opcji, a w dodatku ręka nie męczy się tak bardzo jak w przypadku aparatów cyfrowych.

Z drugiej jednak strony z aparatu uzyskamy (teoretycznie) lepszej jakości film, a do tego znacznie łatwiej manipulować obrazem podczas filmowania. Oczywiście będziemy do tego celu potrzebowali dodatkowych akcesoriów, jednak efekt będzie w większości przypadków lepszy od tego uzyskanego z kamer.
Przykładowo w cenie 2000 złotych dostaniemy dobrą kamerę, ale możemy kupić również aparat z wymiennymi obiektywami. Zapewne będzie również posiadał możliwość kręcenia filmów w rozdzielczości 1920×1080, a dodatkowo posiada większą matrycę, do której dociera więcej światła, więc obraz jest (teoretycznie) bardziej wyraźny oraz posiada mniejszą ilość szumów.

[vimeo width=”620″ height=”340″]https:/vimeo.com/38144636[/vimeo]

Dodatkowo znacznie łatwiej stosować akcesoria dodatkowe, ponieważ jest ich więcej, a do tego mamy możliwość wymiany obiektywów. Ceny kamer, którym możemy zmieniać obiektywy, zaczynają się od około 7 tys., więc różnica jest spora.
[pullquote_right]Z kamery jest znacznie lepiej (…)[/pullquote_right]Niestety kręcenie aparatem ma również swoje wady, a największa z nich to wspominany komfort użytkowania. Z kamery jest znacznie lepiej korzystać podczas nagrywania filmu na przyjęciu, komunii czy wycieczce. Stabilizacja obrazu oraz wszelkie tryby automatycznie są dopracowane pod kątem filmowania, a dodatkowo można dłużej z niej korzystać (łatwiej dokupić pojemniejszy akumulator).

 

Wybrane zasoby o bezlusterkowcach: Samsung NX210 || Mikro Cztery trzecie od firmy Olympus model E-PL3 || TOP 10 bezlusterkowców

 

Droższe kamery posiadają wizjer, który ułatwia kadrowanie w słoneczne dni lub pozwala po prostu zaoszczędzić energię. Z drugiej strony niektóre kadry są poza zasięgiem kamer z segmentu konsumenckiego. Do aparatu dokupimy obiektyw makro, założymy odpowiednią soczewkę i bez problemu będziemy mogli nakręcić z bliska biegnącą biedronkę. Nigdy adekwatnego efektu nie uzyskamy przy pomocy kamery konsumenckiej z tego samego przedziału cenowego.

Na koniec warto wspomnieć, że ilość dostępnych obiektywów, lustrzanek czy aparatów z wymiennymi obiektywami (bezlusterkowców) jest naprawdę duża i jeżeli zamierzasz zająć się filmem, to masz z czego wybierać.

 

Zobacz wpis główny serii poradników o kamerach oraz wszystkie inne