Zaznacz stronę

Szukasz sprzętu do pracy poza domem, który długo podziała na jednym ładowaniu? W tym artykule sprawdzamy czym taki komputer przenośny być powinien i co można znaleźć w środku niego.

Samsung Chronos Seria 7

Od razu należy zaznaczyć, że oprócz laptopów w zestawieniu znalazły się również ultrabooki, ponieważ to właśnie one pracują długi czas na jednym ładowaniu. Innymi słowy jeżeli szukamy sprzętu do pracy poza domem i nie chcemy co chwilę szukać gniazdka, to prócz klasycznych laptopów pod uwagę powinniśmy wziąć ultrabooki, które są dostosowane do długiej pracy na jednym ładowaniu. Obecnie większość producentów oferuje je w dość przystępnych cenach.

Dlaczego ultrabook jest energooszczędny?

To, że ultrabooki są energooszczędne, jest zasługą nie tylko ich konfiguracji, ale również wielkości. Ekran o przekątnej od 11 do 14 cali zużywa po prostu mniej energii od tych wyposażonych w przekątne 15-, a o wiele mniej od 17-calowych.
[pullquote_left]Procesory montowane w (…)[/pullquote_left]Kolejny powód to bardziej energooszczędne podzespoły. Procesory montowane w ultrabookach to w większości Core i3 od firmy Intel. Nie są one tak wydajne jak ich wyżsi oznaczeniem bracia (i5 oraz i7), ale wystarczające do codziennej pracy z siecią, pocztą oraz dokumentami. Dodatkowo w ultrabookach nie ma (zazwyczaj) dedykowanej karty graficznej, a znajdziemy takie układy takie jak np. Intel HD Graphic 3000 które zużywają mniej energii. Ultrabook nie służy do gier, więc w ich zastosowaniu nie ma nic złego. Dodatkowo są one tańsze od dedykowanych kart graficznych.
[pullquote_right]Do tego wszystkiego (…)[/pullquote_right]Powszechnie stosowane w tym segmencie są dyski hybrydowe, które spotkać możemy już w komputerach za 2000 złotych, które często nie uruchamiają talerzy dysku twardego dopóki korzystamy z pamięci flash, dzięki czemu zużywają znacznie mniej energii. Do tego wszystkiego dołożyć należy również założenie samego sensu istnienia tego segmentu rynku, jako małych i lekkich komputerów przenośnych.
Oczywiście jeżeli jesteśmy zwolennikami klasycznych laptopów, powinniśmy szukać urządzeń o podobnych podzespołach, co choć trochę gwarantuje niższy pobór energii podczas pracy.

Laptopy energooszczędne to ultrabooki

Dlatego też poniżej prezentujemy 4 wybrane ultrabooki oraz ich parametry, które polecamy jako tanie i małe komputery do pracy poza domem.

[box_light]
L. p. Nazwa Cena średnia Cena minimalna Cena maksymalna
1 HP Envy 4-1010ew B6H79EA 2240.00 zł 1989.00 zł 2660.97 zł
2 Lenovo IdeaPad U310 2540.00 zł 2029.00 zł 3548.00 zł
3 Dell Inspiron 15z ( 5523 ) 2680.00 zł 2319.00 zł 3448.00 zł
4 Samsung NP530U4C-A01PL 2980.00 zł 2641.00 zł 3348.00 zł
[/box_light]

Warto zaznaczyć, że Dell Inspiron 15z jest dość dużą wersją ultrabooka, która nie koniecznie do końca mieści się w ramach, które opisaliśmy powyżej. Jednak ze względu na niewielką wagę wynoszącą około 1.8 kilograma, obecność zintegrowanej karty, dysku hybrydowego oraz procesora i3, nie można było nie zaklasyfikować go jako ultrabook.

Na uwagę zasługuje również model HP Envy 4, który posiada ciekawy i charakterystycznie wydzielony od reszty sprzętu touchpad oraz ładny wygląd. Dodatkowo dostępny jest w kilku kolorach. W linkowanej przez nas konfiguracji jego cena wynosi około 2000 złotych i jest jak najbardziej adekwatna do ceny urządzenia. Na szczególną uwagę zasługuje zastosowanie tutaj dysku hybrydowego oraz waga wynosząca zaledwie około 1.8 kilograma.