Jaki wybrać laptop do pracy

Laptop do pracy? Silny czy słaby? Wydajny, a może coś znacznie bardziej ekonomicznego? Prezentujemy co wybrać i czym się kierować.

Wybór laptopów jest bardzo duży i trudno się zdecydować na to, który będzie dla nas najlepszy. Najczęściej pierwsze, na co zwracamy uwagę to cena. Trzeba sobie ustalić pułap cenowy i wtedy będzie nam łatwiej szukać czegoś odpowiedniego.

Ceny dzisiaj są bardzo niskie, bo nowego laptopa można kupić za tysiąc złotych. Oczywiście nie będzie on posiadał super parametrów, ale jeśli ktoś korzysta z laptopa tylko w pracy i do pracy to nie ma sensu wydawać więcej pieniędzy.

Wielkość ekranu

Jeśli dużo piszemy na laptopie to trzeba się zastanowić nad tym czy nie lepiej byłoby wybrać ekran nieco większy. Optymalnym rozwiązaniem będzie piętnaście cali, ale można również wybierać większe ekrany.

Problem w tym, że im większy ekran tym większa cena. Druga sprawa to wielkość takiego laptopa. Jeśli będzie miał powyżej piętnastu cali to będzie bardzo duży i ciężki, a zatem przenoszenie go z jednego miejsca na drugie nawet w torbie nie będzie łatwe. Trzeba wybierać pomiędzy optymalną funkcjonalnością, a ciężarem i wielkością.

Parametry laptopa

To również bardzo ważna sprawa. Można kupić laptopa, który ma dwa rdzenie, ale również takiego, który ma ich osiem. Wszystko będzie zależne od przeznaczenia komputera. Jeśli korzystamy z niego tylko do pisania tekstów, przeglądania Internetu i oglądania filmów to nie ma żadnego sensu na kupowanie mocnego laptopa.

keyboard-469548_640

Te parametry nie będą przez nas praktycznie w ogóle wykorzystywane, a jakby nie patrzeć trzeba będzie za nie sporo zapłacić. Dobrze, że wybór laptopów jest bardzo duży i każdy może znaleźć dla siebie taką wielkość ekranu, taką pamięć i taki dysk żeby mu najbardziej to odpowiadało.

Gdzie kupować?

Jest wiele sklepów w całym kraju, które oferują laptopy. Można również poszukać odpowiedniego modelu za pośrednictwem Internetu. Tam wybór jest jeszcze większy i ceny są o wiele niższe niż w tradycyjnym sklepie. Nawet, jeśli chcemy wziąć komputer na raty to i tak będzie to możliwe przez Internet. Bez laptopa człowiek nie może dzisiaj normalnie funkcjonować, dlatego trzeba jakiś model sobie kupić.

Recenzja Lenovo ThinkPad EGDE E531

Lenovo ThinkPad EGDE E531 to niewielki, 15.6 calowy laptop o dobrej wydajności i niezłej jakości wykonania, który dodatkowo możemy dostosować do swoich potrzeb.

Rynek zalany jest najróżniejszymi modelami laptopów. Niektóre z nich znajdziemy w prawie każdym sklepie internetowym. W momencie, w którym chcemy dobrać coś idealnie dopasowanych do swoich potrzeb, zaczynają się schody.

Recenzja Lenovo ThinkPad Edge E531

Schody o istnieniu których większość osób nie zdaje sobie sprawy. Sklepy oferujące swoje produkty bardzo często posiadają dokładnie te same modele w dokładnie tych samych konfiguracjach, których oczywiście nie możemy edytować. Powoduje to, że w momencie, kiedy szukamy sprzętu dopasowanego do swoich potrzeb w pełnym tego słowa znaczeniu, ciężko jest cokolwiek znaleźć.
[pullquote_right]Warto zaznaczyć (…)[/pullquote_right]Opisywany w tej recenzji laptop stał się nowym wyposażeniem redakcji negatywHD, jest to Lenovo ThinkPad EDGE E531 w konfiguracji, której sam poszukiwałem od dłuższego czasu. Warto zaznaczyć, że znalezienie sklepu, który był wstanie zaproponować urządzenie o określonej konfiguracji, było dość ciężkie i poszukiwania trwały kilka dni. Ostatecznie najlepszą (a prawie jedyną) ofertę zaproponował sklep kuzniewski.pl i tak o to po tygodniu spędzonym ze sprzętem piszę tę recenzję.

 

Konfiguracja EDGE E531

Na rynku znajdziemy głównie 3 typy konfiguracji komputerów przenośnych: do biura, uniwersalne modele (załóżmy, że są to laptopy w cenie do około 2500 złotych) i zestawy tzw. dla graczy. Mi osobiście brakowało segmentu nieco wydajniejszych komputerów, które zaprzęgnąć można do biurowej pracy. Ostatecznie konfiguracja, na którą się zdecydowałem, to:

 • Procesor: Intel Core i3 3120M 2.50 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB RAM
 • Dysk: Samsung SSD840 Evo MZ-7TE120BW 2.5
 • Grafika: Intel HD Graphic 4000
 • Ekran: 15.6 matowy ekran
 • Rozdzielczość pracy ekranu: 1366×768

Według mnie takie parametry gwarantują nam stabilną pracę na urządzeniu, a przede wszystkim swobodne korzystanie z wielu aplikacji na raz. Brak karty graficznej wykorzystującej własną pamięć pozwala zminimalizować zużycie energii. Laptop ThinkPad Egde został zakupiony z systemem Ubuntu, który jest tutaj jedynym system operacyjnym i sprawdza się po wieczorze poświęconym jego konfiguracji znakomicie.

Jakość wykonania, temperatura, komfort pracy

Seria ThinkPad Edge E531 to segment SOHO. Komputery te w domyślne przeznaczone są dla osób poszukujących dobrego urządzenia do biura w małej firmie oraz domu. Laptop został wykonany z dobrych jakościowo materiałów. Klapa jest miła w dotyku, posiada matową powierzchnię i charakterystyczne logo ThinkPad z kolorową nierażącą diodką sygnalizującą pracę komputera. Ekran jest stabilny (sztywny), nie wygina się podczas otwierania, a zawiasy chodzą prawidłowo.

lenovo-thinkpad-edge-e531gniazda

Bateria laptopa trzyma się stabilnie (nie wypada), a czas pracy na jednym pełnym ładowaniu wynosi od 4 do 5 godzin (dla systemu Ubuntu 12.04 TLS, aktywne WiFi, jasność ekranu 55%). Jeżeli mówimy już o ekranie, to pracuje on w rozdzielczości 1366×768, matryca jest typu matowego i oferuje przyjemny dla oka obraz o dość bladych barwach, co jednak nie przeszkadza w pracy. Ramka opiewająca ekran nie jest na szczęście zbyt duża, więc całość prezentuje się jak najbardziej profesjonalnie. Niestety po złożeniu w momencie przenoszenia laptopa, ekran w widoczny sposób ugina się w tylnej części, jeżeli za niego złapiemy, co wymusza niejako inny sposób jego trzymania.

Po otwarciu naszym oczom ukaże się ergonomiczna klawiatura charakterystyczna dla modeli ThinkPad. To co od razu rzuci się nam w oczy to brak wszelkich dodatkowych przycisków multimedialnych lub innych, które znajdziemy np. w laptopach VAIO od Sony czy wybranych modeli od MSI. Śmiało można powiedzieć, że ta klawiatura została stworzona do pracy. Przy strzałkach kierunkowych znalazły się przyciski PgUp i PgDn, które pozwalają nam szybko przeglądać dokumenty bez sięgania palcami daleko nad klawiaturę.

Klawisze chodzą wygodnie, a w SHIFT i ENTER trafia się instynktownie. Na początku trochę może nas jedynie mylić obecność przyciski PrtSc umiejscowionego zaraz za Altem po prawej stronie od Spacji, jednak idzie się do jego obecności bardzo szybko przyzwyczaić. Jeżeli chodzi o touchpad to ten jest dość wygodny. Przykładowo możemy go nacisnąć, co spowoduje, że w dokumencie tekstowym będziemy w ten sposób zaznaczać tekst. Działa płynnie i wygodnie, a jeżeli korzystamy z systemu Windows dodatkowo mamy do dyspozycji specjalne gesty. Na klawiaturze znalazł się tutaj również charakterystyczny czerwony trackpoint do poruszania myszką, a pod nią czytnik linii papilarnych.

lanovo-thinkpad-edge-e531-zawiasy
15 sekund – tyle czasu mija od momentu naciśnięcia przycisku zasilania do pokazania się gotowego do pracy pulpitu. Z obecnością w autostarcie dodatkowych aplikacji od kontroli temperatury, pracy procesora oraz budzika.
Podczas zwykłej pracy średnia temperatura procesora z otwartą pocztą, chatem, przeglądarkami, programami biurowymi i edytorem kodu wynosi do 45 stopni i nie słychać, że laptop pracuje, jedynie co jakiś czas chłodzenie pracuje trochę mocniej, potem znowu cichnie.

Najbardziej mieszane uczucia mam do gniazd Lenovo EDGE E531. Zabrakło tutaj USB 3.0, a ze względu na charakterystyczny sposób otwierania klapy ekranu, która zasłania cały tył wszystkie gniazda usadowione zostały o bokach. Z lewej strony znajdziemy gniazdo VGA, HDMI, dwa gniazda USB i gniazdo na słuchawki. Natomiast z prawej strony znajduje się USB 2.0, gniazdo zasilania oraz DVD. Z gniazd korzysta się stosunkowo wygodnie, choć USB znajdujące się z lewej strony mogły zostać nieco bardziej rozsunięte.

Kilka słów o grze na laptopie

Jeżeli chodzi o granie, to podczas wielogodzinnej rozgrywki w Dota 2 procesor laptopa EDGE E531 nagrzewa się do około 65 stopni, po czym usłyszymy szumiące wewnątrz wiatraki, a temperatura wyżej nie podskoczy. Wiatraki wyłączą się po około 5 minutach intensywnej pracy. Jeżeli chodzi o grę, to ta działa płynnie, a obraz jest czytelny. Poniżej zrzut ekranu z ustawień graficznych. Należy wspomnieć, że cienie były domyślnie ustawione na wartość High, a aktywne były takie parametry jak Water Quality oraz Specular Bloom. Jednak gra online z aktywnymi wszystkimi możliwymi „upiększaczami” jest po prostu trudniejsza i bardziej męcząca, dlatego są wyłączone.

parametry dota 2

Kilka słów o systemie

System Ubuntu 12.04 TLS jak i sama architektura sprzętowa nie stwarza po odpowiedniej konfiguracji problemów. Czas uruchamia się aplikacji jest naprawdę minimalny, a fakt, że nawet PDF’y zawierające kilkaset stron po prostu nie muszę się ładować, jest zaskakująco przyjemny i umila pracę. Aplikacje z pakietu Libre Office uruchamiają się z prędkością notatnika. System wykrył bez problemu sterowniki do wszystkich podzespołów oprócz czytnika linii papilarnych. Touchpad działa intuicyjnie, działa też przycisk FN po jego wcześniejszej aktywacji w BIOS’ie. Aktualizacje automatyczne nie przyniosły żadnych problemów, wszystko działa szybko i przyjemnie.

 

Podsumowanie

Podsumowując Lenovo ThinkPad EDGE E531 w omawianej tutaj konfiguracja to laptop stworzony do pracy, który dobrze radzi sobie z systemem Ubuntu. Gwarantuje nam stabilną pracę, dużą wydajność oraz krótki czas uruchamia się aplikacji.
Waga komputera nie jest duża, temperatura pracy jak i generowany hałas są bardzo niskie, co w zauważalny sposób zwiększa komfort pracy. Koszt omawianej konfiguracji wynosi trochę ponad 2500 złotych. Za konfiguracje z dyskiem HDD i mniejszą liczbą RAM zapłacimy mniej. Na koniec należy napisać, że warto szukać takich konfiguracji i warto o nie walczyć, znacznie uprzyjemniają pracę zarówno w domu jak i poza nim. Nie warto natomiast po raz kolejny płacić za gigantyczny i powolny dysk talerzowy, którego i tak nigdy nie przyjdzie nam zapełnić.

Najpopularniejszy laptop Sony czyli VAIO E1113M1E

Sony VAIO E1113M1E to niewielki, lekki i poręczny notebook na co dzień, który jednak może nie zapewnić nam odpowiedniego komfortu podczas długotrwałej pracy.

Bardzo często zwracamy uwagę na dostępność komputerów w sklepach. Jedną z konfiguracji znajdziemy co najwyżej w 10, a czasem w 12 sklepach. Inne dostępne są prawie w każdym jak np. Sony VAIO E1113M1E, który możemy zakupić w prawie 150 sklepach internetowych z elektroniką.

Sony VAIO E1113M1E

Jak widać, na powyższym zdjęciu jest to niewielki komputer przenośny o przekątnej ekranu wynoszącej 11.6 cala. Pracuje on w rozdzielczości 1366×768, co jest przyjętym standardem. Warto jednak zaznaczyć, że na rynku są ekrany o podobnych wielkościach, które pracują w większych rozdzielczościach nawet 1920×1080, ale wtedy ich cena jest znacznie wyższa.

Opisywany laptop VAIO został oparty o architekturę firmy AMD. Więc znajdziemy tutaj procesor AMD E2-2000 z zegarem 1.75 GHz. Jest to 64-bitowy procesor, którego premiera przypada na początek 2013 roku. Mamy tutaj 2 rdzenie i 2 wątki, a E2-2000 został wykonany w technologii 40 nm. Natomiast karta graficzna to AMD Radeon HD 7340, która jest nieco starsza od procesora, ponieważ data jej premiery to maj 2012 roku. Ta karta graficzna współdzieli pamięć z resztą komputera, dlatego też nie można spodziewać się po niej dużej wydajności.

 

Kliknij i sprawdź dostępność laptopa Sony VAIO E1113M1E

L. p. Nazwa Cena średnia Cena minimalna Cena maksymalna
1 Sony VAIO E1113M1E 1820.00 zł 1637.00 zł 1938.00 zł
2 Samsung NP535U3C-A03PL 1670.00 zł 1599.00 zł 2299.00 zł
3 MSI S30 0M-071XPL 1820.00 zł 1682.64 zł 2057.30 zł

Całość działa pod kontrolą systemu Windows 8 i waży około 2 kilogramy. Na koniec przeglądu wypada postawić pytanie: czy warto kupić wyżej wymieniony komputer przenośny. W tym wypadku powinniśmy się zastanowić, czy aby na pewno warto. Mamy tutaj niewielki ekran, który raczej źle sprawdzi się podczas długotrwałej pracy oraz stosunkowo niewielką wydajność podzespołów. Co prawda jest to idealny laptop do zabrania ze sobą w drogę np. na uczelnie czy do szkoły, jednak nie do końca sprawdzi się w domu, chyba że podłączymy do niego dodatkowy monitor. Warto jednak podczas wizyty w sklepie ocenić jego jakość wykonania i porównać z innymi modelami. Na koniec dodam, że wyróżnia się on pozytywnie na tle konkurencji.

foto: Sony, źródło zdjęcia: skapiec.pl

Dell Vostro 3360 w roli laptopa do pracy

Dell Vostro 3360 to dobrej klasy, tani laptop do codziennej pracy po za domem w niewygórowanej cenie z systemem operacyjnym Windows 7.

Ostatnio wiele miejsca poświęciliśmy komputerom przenośnym o raczej uniwersalnym zastosowaniu, do których idealnie pasuje stwierdzenie – multimedialne centrum rozrywki.  Dlatego też tym razem prezentujemy Dell VOSTRO 3360, który to jest typowym laptopem do pracy.

Dell Vostro 3360

Jest to niewielki komputer wyposażony w 13.3-calowy ekran pracujący w rozdzielczości 1366×768. To co jednak przykuwa największą uwagę to dość spora ramka wokół niego, która powoduje, że ekran wydaje się być po prostu mały.

W samym sercu VOSTRO 3360 znajdziemy procesor Core i3 2367M z zegarem 1.4 GHz. Jest to dwurdzeniowy 4-wątkowy procesor, którego premiera przypada na koniec czerwca 2011 roku. Nie jest to niestety nowa architektura, jednak wystarczająca do prac biurowych, ponieważ do tego służy omawiany komputer.

klawiatura Dell Vostro 3360

Na wyposażeniu znalazło się również standardowe 4 GB pamięci operacyjnej RAM oraz zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 3000. Co ciekawe, na karcie tej uda nam się uruchomić wybrane gry komputerowe. Jednak zalecamy ją stosować przede wszystkim do prac biurowych. Warto wspomnieć, że komputer posiada system Windows 7 Professional. Jak widać, jeżeli uda na się zakupić laptop Dell Vostro 3360 bez systemu operacyjnego, wtedy zaoszczędzimy sporo pieniędzy, a zainstalować możemy np. darmowy i funkcjonalny system Ubuntu.

Kliknij i sprawdź dostępność laptopa Dell Vostro 3360

L. p. Nazwa Cena średnia Cena minimalna Cena maksymalna
1 Dell Vostro 3360 1850.00 zł 1736.19 zł 3149.00 zł
2 Samsung NP535U3C-A03PL 1670.00 zł 1599.00 zł 2299.00 zł
3 MSI S30 0M-071XPL 1820.00 zł 1682.64 zł 2057.30 zł

Waga VOSTRO 3360 wynosi około 1.6 kilograma, co oznacza, że bez problemu zabierzemy sprzęt nawet w daleką drogę. Warto zwrócić uwagę, że w opisywanej konfiguracji na nasze dane zostało przewidziane 320 GB miejsca. Dodatkowo że brak tutaj napędu optycznego, lecz na szczęście nie zabrakło gniazda USB 3.0 oraz gniazda HDMI. Warto zwrócić uwagę na wyspową klawiaturę, z której korzysta się wygodnie i która posiada idealnej wielkości przyciski. Z pominięciem strzałem kierunkowych, które są znacznie mniejsze niż w innych modelach tego typu sprzętu. Na koniec w ramach podsumowania należy napisać, że jest to laptop idealny dla uczniów i studentów, którzy poszukują dobrego sprzętu do pracy po za domem o niewyrugowanej wydajności.

Laptop do 1500 złotych w wykonaniu Toshiby

Toshiba Satellite C855 w konfiguracji, którą przedstawiamy to tani, przenośny komputer biurowy. Oczywiście w tej cenie możemy spodziewać się świetnych osiągów.

Toshiba Satellite C855 to laptop, który bez problemu odnajdziemy w sklepie za mniej niż 1500 złotych. Tak niska cena od razu sugeruje nam, że nie ma co się spodziewać dużych osiągów. Tym razem nie jest inaczej.

Toshiba Satellite C855

Zazwyczaj osoby poszukujące typowo biurowego komputera, który posłużyć ma im jedynie do pisania, odbierania poczty oraz przeglądania internetu napotykają problem dostępności takich urządzeń. Bardzo często wybierają przestarzałe, tanie architektury. Czy opisywana w tym artykule konfiguracja Toshiba Satellite C855 jest inna? Po części tak.

Wystarczy spojrzeć, co mamy w środku. A znajdziemy tutaj Celeron 1000M z zegarem 1.8 GHz. Ten procesor to dwurdzeniowy, dwuwątkowy model, którego premiera przypada na styczeń 2013 roku, tak więc nie jest to stara architektura (dodatkowo technologia wytwarzania to 22nm). Oprócz tego znajdziemy tutaj dysk twardy o pojemności 500 GB, czyli o pojemności standardowej, podobnej jakiej spotkamy w dużej większości innych nawet znacznie droższych laptopów.

Niestety ilość pamięci RAM wynosi zaledwie 2 GB i jest to wartość, której w laptopie do 1500 złotych nie można się było spodziewać. Natomiast karta graficzna to Intel Graphic Media Accelerator HD. Jest to zintegrowany model nie posiadający pamięci własnej, jednak ma zegar rdzenia na poziomie 500 MHz.

Data jej premiery to początek 2010 roku. Innymi słowy jest to już ponad 3-letnia karta graficzna. Skąd taki zabieg u producenta? Z całą pewnością nikt, kto poszukuje laptopa do biura, możliwości nowszej i mocniejszej karty graficznej i tak by nie wykorzystywał. W takim razie po co miałby za nią płacić? Wskazany model bez problemu poradzi sobie z obsługą dokumentów oraz pulpitu. Karta ta nie jest energochłonna, a w połączeniu z nowym procesorem sprawdza się bardzo dobrze.

Porównanie cen laptopów i modelu Satellite C855 w cenie do 1500 złotych

L. p. Nazwa Cena średnia Cena minimalna Cena maksymalna
1 Toshiba Satellite C855 1320.00 zł 1199.00 zł 1599.00 zł
2 Lenovo IdeaPad Y580 2870.00 zł 2538.00 zł 3837.00 zł
3 Toshiba Satellite Pro C850
1680.00 zł 1599.00 zł 2349.00 zł

Kwestią sporną jest natomiast system operacyjny, niestety ale systemy Windows, w którym oddano do dyspozycji zaledwie 2 GB pamięci RAM (a tutaj nawet mniej ze względu na współdzielenie przez kartę graficzną pamięci operacyjnej. Dlatego też polecamy instalację systemu linuxowego np. Ubuntu, który nie ma żadnych problemów z płynnym działaniem na 2 GB pamięci operacyjnej. Jeżeli chodzi o wykonanie laptopa, to ciężko powiedzieć, że jest złe. 15.6-calowy ekran pracuje w standardowej rozdzielczości 1366×768. Innymi słowy Toshiba Satellite C8553 to typowy laptop do 1500 złotych, od którego zbyt wiele spodziewać się nie można, a nadaje się on jedynie do prostych prac biurowych i przy pracy z siecią.

foto:Toshiba

MSI S30 0M – mały, uniwersalny komputer przenośny

MSI S30 0M to niewielki, dobrze wyglądający i uniwersalny laptop, który z powodzeniem pozwoli nam korzystać z zasobów internetu, odbierać oraz nadawać pocztę elektroniczną jak również pracować z aplikacjami biurowymi.

MSI S30 0M to niewielki i uniwersalny laptop, który zapewni nam wydajność pozwalającą w pełni korzystać z zasobów Internetu czy pakietów biurowych, a dodatkowo nie odstrasza ceną.

MSI S30 0M to niewielki laptop o wadze poniżej 1.5 kilograma i przekątnej ekranu również 13.3” cala. W tym miejscu należy wspomnieć, że taka wielkość ekranu jest znacznie bardziej komfortowa w pracy niż 10-calowe, ale znacznie bardziej mobilna od modeli 15 calowych. A tak właściwie dostajemy identyczną przestrzeń roboczą, przykładowo opisywany na łamach negatywHD laptop Toshiba Satellite PRO C850 posiada 15-calowy ekran, a jego rozdzielczość wynosi 1366×768, więc tyle samo co tutaj. Co prawda, obraz w MSI S30 0M będzie mniejszy, ale jego powierzchnia robocza jest identyczna. Warto podkreślić, że ten z MSI S30 0M będzie wydawał się znacznie ostrzejszy.

Parametry MSI S30 (0M-015PL)

 • Procesor: Intel Pentium B987 (1.50 GHz)
 • Pamięć: 4 GB DDR3
 • Matryca: 13.3 1366×768 LED
 • Dysk: 500 GB
 • Karta graficzna: Intel HD 4000
 • WiFi: TAK
 • USB 3.0: TAK jedno gniazdo
 • Czytnik kart: TAK (4in1)
 • Bateria: 4-komorowa
 • System: Windows 8
 • Waga 1.40 kilograma

W samym środku znajdziemy procesor Pentium 987 z zegarem 1.5 GHz. Jest to nowy model, którego premiera przypada na czerwiec 2012 roku. Bez problemu obsłuży on 64-bitowe instrukcje. Jest to dwurdzeniowy i dwu-wątkowy procesor. Na wyposażeniu mamy dysk o pojemności 500 GB, w którym zmieścimy większość potrzebnych nam danych. Jeżeli potrzebujemy czegoś szybszego, warto zastanowić się nad zastosowaniem dysku SSD, który znacząco zwiększy prędkość działania komputera. Co prawda w tej samej cenie otrzymamy mniejszą jego pamięć. Jednak jeżeli ktoś nie ma zamiaru przetrzymywać na komputerze albumów ze zdjęciami, to może się to okazać bardzo dobre wyjście, które korzystnie wpłynie na jakość pracy z urządzeniem.

[alert variation=”alert-info”]

Na łamach naszej strony opisywaliśmy już model MSI X370, który jest również wyposażony w 13-calowy ekran, jednak pracuje na architekturze firmy AMD. Zamieściliśmy również artykuł opisujący modele z 13.3-calowym ekranem.

[/alert]

Kliknij i porównaj cenę MSI S30 0M

L. p. Nazwa Cena średnia Cena minimalna Cena maksymalna
1 MSI S30 0M 1850.00 zł 1747.01 zł 2189.74 zł
2 Acer Aspire 5733 1840.00 zł 1699.00 zł 1998.37 zł
3 HP EliteBook 8560p LQ589AW 5140.00 zł 4680.00 zł 5981.75 zł

Standardowe 4 GB RAM zapewni odpowiednią dla większości aplikacji wydajność. Karta graficzna, która znalazła się tutaj, to Intel HD Graphic 4000. Nie należy spodziewać się po niej zbyt wiele, jednak do przeglądania internetu i większości prac na komputerze jest dobra, a dodatkowo zużywa nie wiele energii, co pozytywnie przekłada się na czas pracy na jednym ładowaniu. MSI S30 to przenośny komputer, któremu powinny przyjrzeć się przede wszystkim osoby potrzebujące mobilnego, niewielkiego komputera zapewniającego komfortowy czas pracy z aplikacjami biurowymi, którzy nie chcą wydawać na swój sprzęt zbyt dużo pieniędzy.

Z procesorem AMD w środku czyli MSI X370

MSI X370 to niewielki, biurowy notebook, który idealnie sprawdzi się jako mobilne biuro.

Niewiele prezentowaliśmy ostatnimi czasy komputerów przenośnych wyposażonych w komponenty firmy AMD, a przecież sprawdzają się one równie dobrze jak ich konkurencja.

Dlatego też prezentujemy notebook MSI X370 (444XPL). Jednostkę centralną tego komputera stanowi procesor AMD E2-18000. Jest to procesor wyposażony w 2 rdzenie z zegarem 1.7 GHz, który wyposażony został w 1 MB pamięci podręcznej. Parametry procesora pozwalają na komfortowe korzystanie z wszystkich biurowych aplikacji, a w połączeniu z innymi komponentami notebooka również na grę w wybrane tytułu gier.

Ilość pamięci RAM wynosi 4 GB, jest to pamięć DDR3 1066MHz. Karta graficzna, którą zdecydowane się umieścić w tym modelu, to Radeon HD 6320. Niestety posiada ona pamięć współdzieloną. Data jej premiery to koniec 2010 roku. Nie jest to co prawda najnowsza technologia, jednak nadal sprawdza się ona dobrze, a dodatkowo koszt urządzenia jest znacznie mniejszy w porównaniu do modeli wyposażonych w nowe karty graficzne.

[one_half]

Warto zwrócić uwagę, że przekątna ekranu czyni ten model znacznie bardziej mobilnych od popularnych piętnastek. Natomiast rozdzielczość pracy jest identyczna jak w większości modeli z 15-calowymi ekranami i wynosi 1366×768.

[/one_half][one_half_last]

Jeżeli poszukujesz notebooka o przekątnej 13 cali odwiedź nasz wpis „Rankingi najpopularniejszych komputerów o przekątnej 13 cali„, w którym przedstawiamy również różnicę między ultrabookiem, a notebookiem.

[/one_half_last]

Ekran ma przekątną 13.4” cala i pracuje w rozdzielczości 1366×768.  Nie mamy tutaj napędu optycznego. Laptop MSI X370 wyposażony został w wyspową klawiaturę, która posiada komfortowych rozmiarów klawisze. Piszę się na niej wygodnie. Całość zapakowana została w dobrze wyglądającą obudowę, której tworzyło mogło być mocniejsze. Z góry notebook został pokryty czarnym plastikiem, który bardzo dobrze wygląda z metalicznymi wykończeniami na krawędziach.

 

Kliknij Zobacz w sklepie MSI X370-444XPL

L. p. Nazwa Cena średnia Cena minimalna Cena maksymalna
1 MSI X370-444XPL 2180.00 zł 1744.00 zł 2497.00 zł
2 Acer Aspire 5733 1840.00 zł 1699.00 zł 1998.37 zł
3 HP EliteBook 8560p LQ589AW 5140.00 zł 4680.00 zł 5981.75 zł

 

Żywotność pracy notebooka na jednym ładowaniu wynosi około 6 godzin. Oznacza to, że zabierzemy go na cały dzień pracy i nie będziemy musieli szukać gniazdka, aby go załadować. Podsumowując MSI X370 (444XPL) to niedrogie i mobilne centrum pracy, które z całą pewnością zadowoli przede wszystkim te osoby, które codziennie muszą przemierzyć ze swoim komputerem spore dystanse.