Zaznacz stronę

Na rynku modeli z wymienną optyką nie brakuje. Prawie wszystkie firmy wypuściły już własne modele. Tak też zrobił Olympus i wypuścił na rynek model E-PL3. Jest to niewielki aparat posiadający spore możliwości, dobrą konfigurację oraz typowe funkcje. Przyjrzyjmy mu się więc z bliska.

Front aparatu prezentuje się naprawdę minimalistycznie i jest naprawdę ładny. Od razu widać, że model ten jest mniejszy od swoich poprzedników (np. opisywanego już na łamach negatywHD modelu PEN E-P3). Widzimy zaczepy na smycz, obiektyw i czujnik umiejscowiony po prawej stronie. W dolnym prawym rogu widać natomiast niewielką ikonkę systemu Mikro Cztery-trzecie. Od razu widzimy, że nie ma tutaj na szczęście zbyt wiele plastiku. Dobrze, że z niego zrezygnowano, aparat wygląda teraz ładniej i wydaje się być o wiele trwalszy.

Od góry natomiast mamy również raczej minimalistyczny wygląd. Znalazł się tutaj włącznik, przycisk fotografowania oraz pokrętło trybów tematycznych. Jest tutaj również stopka, do której będziemy mogli podłączyć sporo zewnętrznych akcesoriów. Tutaj również umiejscowione zostały mikrofony.

Tył modelu w dużej mierze należy do ekranu o przekątnej 3” cala i ilości punktów równej 460 000. Ekran ten jest uchylny, co pomaga niwelować przekłamania ekranu. Oprócz tego znalazł się tutaj również (idąc od lewej) przycisk podglądu, przycisk kasowania, przycisk funkcyjny, zoom, przycisk nagrywania wideo. Po prawej stronie umiejscowiony został przycisk wejścia do menu, główny funkcyjny oraz przycisk wyświetlający informacje, który z całą pewnością docenią wszyscy, którzy będą stawiać pierwsze kroki z tym modelem. Aparat nie posiada wbudowanej lampy błyskowej, ale bez obaw, jest ona umieszczona w zestawie. Aparat posiada również funkcję wykonywania zdjęć 3D oraz możliwość bezprzewodowego sterowania błyskiem. Serce aparatu stanowi natomiast matryca 17,3×13 mm CMOS o rozdzielczości 12.3 Mpx, dzięki której wykonamy zdjęcie w maksymalnej rozdzielczości wynoszącej 4032×3042.

 

Dane modelu

Producent/Model Olympus PEN E-P3
Typ sensora obrazowego 17,3×13 mm CMOS
Efektywna liczba pikseli 12.3 Mpx
Rozmiar zdjęć maks. 4032×3042
Zoom cyfrowy 2-krotny
Rodzaj nośnika danych Secure Digital SD/SDHC/SDXC
Zdjęcia seryjne (szybkość, pełna rozdzielczość) 4.1 kl./s
Format zapisu filmów AVCHD
Rozdzielczość filmów 1920×1080
Czułość ISO Auto, ISO 200, 400, 800, 1600, 3200, 64000, 12800
Wizjer TAK
Szerokość/Wysokość 109,5 mm / 63,7mm

 

Koszt body E-PL3 to około 2000 złotych. Do tego należy oczywiście doliczyć koszt obiektywu oraz karty pamięci. Najtańszy zestaw, jaki udało mi się znaleźć, kosztuje około 2000 złotych, czyli lepiej kupić zestaw z obiektywem. Aparat warto obejrzeć w sklepie, nie leży w ręce tak dobrze jak wspomniany E-P3, jednak jest to zupełnie subiektywne  odczucie.