Zaznacz stronę

Tania czy droga pasta?

Pasta termoprzewodząca to taki mała rzecz, która może zrobić wielką różnicę. Z dobrą pastą zyskujesz czas, ale w pewnym sensie też oszczędzasz pieniądze. Pasta jest w stanie przedłużyć życie podzespołów oraz poprawić ich wydajność. To przekłada się automatycznie na sprawniejsze działanie komputera i naszą spokojną oraz mniej zestresowaną głowę.

Najtańsze pasy teremoprzewodzące kosztują kilka złotych. Najdroższe kilkadziesiąt. Różnica ta jest uzależniona nie tylko od renomy producenta, ale też od składu danej pasty. Im on lepszy, tym produkt droższy. Skład ma ogromny wpływ na działanie i wydajność. Naprawdę lepiej jest dopłacić za droższą pastę i nakładać ją rzadziej, niż „inwestować” w tani produkt i na niego narzekać. Prześledźmy, co dokładnie odróżnia jedne pasty od drugich i co wynika z tych różnic.

  • Rodzaj pasty – pasty termoprzewodzące produkowane są na bazie silikonu, miedzi, ceramiki, srebra, a nawet diamentów syntetycznych. Najniebezpieczniejsze są pasty miedziane, bo po nałożeniu na aluminiowe elementy mogą doprowadzić do zwarcia. Silikonowe mają najmniejszą trwałość, ale są jednoczenie też najtańsze i przez to często wybierane. Najlepsze są pasty na bazie diamentów. Ich trwałość jest znacznie dłuższa, konsystencja ułatwia nakładanie, a wysokie przewodnictwo cieplne gwarantuje prawidłowe odprowadzanie ciepła z podzespołów. Takie pasty są droższe, ale jedno opakowanie wystarcza na kilka razy.
  • Konsystencja pasty – jedna pasta będzie bardzo gęsta i klejąca, inna rzadka. Doświadczeni użytkownicy mogą się z powodzeniem zdecydować na bardziej lejący produkt. Początkujący powinni wybrać w miarę gęstą pastę. Uchroni to przed dosłownym umazaniem innych elementów i ewentualnym spływaniem, kiedy nałożymy za dużą ilość.
  • Czas działania – pasta o dobrym składzie, która była właściwie przechowywana i odpowiednio nałożona, może działać nawet przez kilka lat. Słabe, silikonowe lub ceramiczne pasty „wypalają” się nawet po kilku tygodniach, a podzespoły zaczynają się nadmiernie grzać. Na niektórych pastach producenci podają czas działania, ale ten nigdy nie jest tak idealnie dokładny. Wiadomo natomiast, że lepsza będzie pasta termoprzewodząca, która cechuje długim czasem działania.
  • Zakres temperaturowy – każda pasta może działać w innych temperaturach. Im wyższa jest deklarowana temperatura, tym lepiej. Dobra pasta powinna mieć zakres temperaturowy przynajmniej -500 – +200 0 Celsjusza. Dodatkowo konieczna jest jak najniższa impedancja termiczna i jak najwyższa przewodność cieplna. Te parametry podane są zawsze na opakowaniach past.