Zaznacz stronę


Gdy do powszechnego użytku weszły telewizory i monitory o rozdzielczości Full HD, słychać było same zachwyty. Do wielkości ekranu 40 cali w telewizorach i około 27 cali w monitorach komputerowych, do dziś jest to dominująca rozdzielczość, która zapewnia wysoki komfort oglądania cyfrowego obrazu. Naturalną kolejnością rzeczy w rozwoju technologi jest ciągłe robienie kroków naprzód. Standard 4K jest kolejnym krokiem do zapewnienia realistycznego obrazu, który cechuje się czterokrotnie większą liczbą pikseli. Już teraz poczwórna rozdzielczość Full HD posiada ponad 30% rynku telewizorów. A pionierem w produkcji matryc i urządzeń jest firma LG.

Budżetowe 4K dostępne w Polsce

Pomimo wysokiej pozycji dolara, która obija się na cenach sprzętu elektronicznego trzeba przyznać, że w końcu doczekaliśmy się budżetowych telewizorów w rozdzielczości 3840 × 2160. Za kwotę budżetową, czyli najniższą dostępną w sklepach RTV za ten rodzaj matrycy, uznaję 1999 złotych. Klasa energetyczna modelu, który opiszę to A+ a wielkość ekranu 43 cale. Istnieje także kilka modeli o klasie energetycznej A, które potrzebują 17 Wat mocy więcej do zasilenia i pobierają o ponad 25 kWh prądu więcej w skali rocznej. Na temat klasy energetycznej A++ i najwyższej przeczytacie później. Budżetowy telewizor 4K stosuje nieco leciwą, ale zmodyfikowaną przez LG technologię podświetlania Edge LED. Jej zdaniem jest zredukowanie grubości i wagi wyświetlacza. Nie zabrakło także technologii Natural Colour oraz Dynamic Clear White. Moim faworytem jest 24p Real Cinema. Zwrócą na nią uwagę gracze konsolowi i komputerowy przyzwyczajeni do wyższych ilości wyświetlanych klatek obrazu na sekundę. Jeżeli traficie na model SMART TV, otrzymacie znane z Androida aplikacje oraz LG Store i LG Cloud w przypadku telewizorów tej marki.

Za 3 lata OLED w każdym domu

Nikt nie ukrywa, że technologia OLED rozwija się dosyć słabo w dużych wyświetlaczach. Postępy, jakie poczynili producenci, są ogromne jednak do dzisiaj, nie powstał tani telewizor lub monitor podświetlany organicznymi diodami. Zauważyłem również, że producenci matryc stosują OLED w telewizorach nie mniejszych niż 55 cali. To wielkość, którą nie powstydziłoby się żadne kino domowe. Czy Organic Light-Emitting Diode jest wart kwot zaczynających się od 12 tysięcy złotych? Wrażenia z oglądania filmów czy grania są na takim telewizorze jeszcze bardziej immersyjne. Współczynnik kontrastu 100 tysięcy do 1 oraz jeszcze szersza paleta barw niż w zwykłym LED jest warta wysokiej ceny. Dzisiejsi potentaci w produkcji telewizorów OLED mówią, że w przeciągu 3 lat prawie każdy będzie korzystał z takiego urządzenia w swoim domu. Oby te słowa się sprawdziły, bo zalety tej technologii przyćmiewają wady, które za 2-3 lata uda się pewnie całkiem wyeliminować. Nie trudno się domyślić, że połączenie 4K i większej palety barw to przyszłość rozrywki multimedialnej.

Co oprócz wysokiej rozdzielczości?

Wysoka rozdzielczość nie jest jedynym kryterium wyboru telewizora. Młode osoby przyciąga przede wszystkim SMART TV. Możliwość oglądania filmików na portalu YouTube lub wideo rozmowy przez wbudowany komunikator Skype jest dla niektórych ważniejsza od oglądania filmów 3D. W szczególności warto dopłacić za optymalizację ruchu (częstotliwość odświeżania) na poziomie 1000 Hz. Filmy Blu-Ray potrzebują zwykle 120 Hz natomiast 3D 240 Hz. Poprawianie i wyostrzanie obrazu to drugorzędne dodatki, którymi bym się interesował. Bardzo ważne dla ekranów o rozdzielczości 4K jest dobre wykorzystanie funkcji Upscaler. Dzięki niej Full HD zostaje lepiej dopasowana do dużego wyświetlacza a piksele, nie rażą po oczach. Każdy z użytkowników nowej technologii 4K dojdzie do wniosku, że oglądanie programów czy filmów, wymaga odpowiedniej odległości od wyświetlacza. Skalowanie obrazu z niższych rozdzielczości jest ważne, ale jako priorytet powinniście wziąć odległość od telewizora. Przy 55 calach 4K jest to 1,2 metra. Natomiast 1080p dla tej samej wielkości ekranu, wymaga 2 metrów.