Zaznacz stronę

Olympus STYLUS SZ-16 to aparat, który na pierwszy rzut oka niczym szczególnym od konkurencyjnych rozwiązań się nie różni. Jednak, kiedy przyjrzymy się jego możliwościom z bliska, a dodatkowo sprawdzimy cenę, okazuje się, że może być ciekawie.

Olympus STYLUS SZ-16 czarny

Aparatów z dużym zoomem optycznym na rynku nie brakuje, na naszym portalu już wielokrotnie opisywaliśmy podobne modele (jak np. Nikon L810, czy bardziej kompaktowy S9100). Model Olympus STYLUS SZ-16 posiada jednak parę zasadniczych różnic w porównaniu z powyższymi. Pierwsza z nich to fakt, że model jest nowy. Nie dawno miał swoją premierę. Druga sprawa to marka, firma Olympus jest co prawda mniej znana w naszym kraju (natomiast w Japonii ma prawie 30% rynku) niż np. Nikon czy Sony, ale jej aparaty również są wybierane przez profesjonalistów oraz jest ich coraz więcej w sklepach. Więc sprawdźmy, co oferuje nam model STYLUS SZ-16.

Przede wszystkim aparat jest przystępny cenowo, jego cena w sklepach nie przekracza w tym momencie 900 złotych. To co cechuje STYLUS SZ-16, to hybrydowy 5-osiowy system stabilizacji obrazu dla filmowania. W trybie fotografowania aparat korzysta z 3-osiowego systemu stabilizacji. Warto wspomnieć, że 5-osiowe rozwiązanie zostało wprowadzone w kompaktowym aparacie fotograficznym po raz pierwszy. 5-osiowy system dla filmowania wykorzystuje zarówno stabilizację mechaniczną jak i cyfrową, dzięki czemu uzyskujemy stabilny obraz naszych filmów.  Sam obiektyw posiada 24-krotny zoom optyczny (struktura: 11 szkieł w 10 grupach, ogniskowa (adekwatnie 35mm) 25-600mm).

 

Zdjęcia Olympus STYLUS SZ-16

[nggallery id=18]

Dodatkowo aparat jest jak każdy kompakt bardzo prosty w obsłudze. Menu jest przejrzyste, a dodatkowo do naszej dyspozycji oddano 11 magicznych filtrów, które stosować możemy zarówno do zdjęć jak i filmów. Procesor obrazu, który został zastosowany w tym modelu, to TruePic V. Dzięki jego wydajności mamy możliwość filmowania obrazu w rozdzielczości 1920×1080 (Full HD). Co ciekawe, mamy tutaj również możliwość zapisu kadru z prędkością 120 klatek na sekundę w maksymalnej rozdzielczości 640×480 oraz 240 klatek na sekundę w rozdzielczości 320×240.

 

kliknij i porównaj cenę Olympus STYLUS SZ-16

L. p. Nazwa . Cena średnia . Cena minimalna . Cena maksymalna
1 Olympus STYLUS SZ-16
899.00 zł 899.00 zł 899.00 zł
2 Panasonic DMC-FT3 3D 1200.00 zł 1179.66 zł 1568.00 zł
3 Sony DSC-HX5V
950.00 zł 599.00 zł 1662.00 zł

Matryca, którą zastosowano w omawianym modelu, to 1/2.3” CMOS o pełnej rozdzielczości 17.5 megapikseli (efektywna rozdzielczość wynosi 16 megapikseli). Filmowany lub fotografowany obraz podejrzymy na 3-calowym ekranie o rozdzielczości 460000 punktów. Możemy zmieniać jego jasność pracy w zależności od naszych potrzeb. Jak widać, model prezentuje się nie najgorzej i w swoim przedziale cenowym jest naprawdę bardzo konkurencyjny. Lekki, mały z możliwością ładowania przez USB oraz dużym zoomem.

Jak zwykle w tym wypadku wysoka wartość zoomu (aż tak wysoka) jest tematem do dyskusji. Z jednej strony jest to zbędne. Każdy wie, że stałoogniskowe aparaty są lepsze i obraz, który dzięki nim uzyskujemy, wygląda naprawdę super. Fotografując modelem STYLUS SZ-16 jesteśmy z zupełnie drugiej strony. Jednak każdy, kto fotografował, lub chciał fotografować swoje dziecko podczas przedszkolnych i szkolnych imprez, wie, że przebicie się przez grono innych rodziców jest bardzo trudne. W takiej sytuacji omawiany aparat z tak dużym naciskiem postawionym na stabilizację obrazu oraz z dużym zoomem ratuje całą sytuację. Dodatkowo warto dokupić jednonogi statyw i sądzimy, że takim zestawem bez problemu nakręcimy i sfotografujemy nasze dziecko, nawet wtedy gdy na sali będzie naprawdę wielki tłok.