Zaznacz stronę

Olympus XZ-2 to aparat kompaktowy, który na tle konkurencji wyróżnia się przede wszystkim wysoką jakością zdjęć, ale również bardzo dobrymi i rozsądnie zbalansowanymi parametrami. Nie będzie przesadą powiedzienie, że ten kompakt oferuje nam zaskakujące dobre, i odpowiednio stonowane zdjęcia. 

Olympus XZ-1

Kiedy popatrzymy na aparat, od razu zauważymy, że nie zbrakło tutaj stopki na akcesoria. Nie wiele na rynku jest kompaktów, do których możemy dodać dodatkowe akcesoria. Olympus XZ-2 został wyposażony w szereg najróżniejszych ciekawych funkcji, tymczasem skupmy się jednak na jego wnętrzu. W samym sercu znajdziemy matrycę o efektywnej rozdzielczości 12 mln pikseli (4:3) i rozmiarze 1/1.7 cala. Jest to matryca typu CMOS.

Obiektyw składa się z 11 elementów (w 8 grupach), a jego ogniskowa (ekwiwalent dla filmu 35mm) wynosi 6-24 mm, posiada on 4-krotny zoom optyczny oraz tryb super makro od 1 centymetra. Zapis zdjęć odbywa się w formacie RAW, JPEG lub RAW+JPEG w maksymalnej rozdzielczości wynoszącej 3689×2976.

Olympus XZ-2 jest flagowym, zaawansowanym kompaktem tego producenta. Nie zabrakło tutaj zaawansowanej automatyki, pierścienia wspomagającego korygowanie aparatu oraz filmów w wysokiej rozdzielczości FullHD (1920×1080).  Aparat ten został tak zaprojektowany, aby zapewnić nam pełny komfort podczas fotografowania. Pośród zalet tego urządzenia nie można nie wymienić bardzo jasnego, szerokokątnego obiektywu 1:1.8-2.5 i.ZUIKO DIGITAL, wydajnego procesor TruePic VI oraz programu Low Light Mode, który zapewnia nam ostre i nastrojowe zdjęcia, kiedy wykonujemy je w słabym oświetleniu.

[nggallery id=22]

zdjęcia aparatu Olympus XZ-2

Zdjęcia kadrujemy przy pomocy 3-calowego odchylanego i dotykowego wyświetlacza o rozdzielczości 920000 punktów, co za tym idzie mamy tutaj dotykowy AF, który podąża za wybranym obiektem. W aparacie wbudowane zostało 11 filtrów artystycznych, które możemy wykorzystywać zarówno podczas fotografii jak i filmowania. Pośród nich znajdziemy Pop Art, Fotografie otworkową, Doramę oraz Cross Process.

 

kliknij i porównaj cenę Olympus XZ-2

[table style=”table-striped”]
L. p. Nazwa . Cena średnia . Cena minimalna . Cena maksymalna
1 Olympus XZ-2
2320.00 zł 2198.00 zł 2500.00 zł
2 Panasonic DMC-TZ40 1100.00 zł 929.00 zł 1049.00 zł
3 Sony DSC-HX7V
950.00 zł 599.00 zł 1662.00 zł
[/table]

*aktualizacja druga połowa 2014 roku

Obecność portu akcesoriów pozwala nam rozbudować aparat i dodatkowo zwiększyć jego możliwości np. poprzez dodanie mocniejszej lampy błyskowej lub dodatkowego mikrofonu stereo. Olympus XZ-2 jest kompatybilny z kartami SDHC, SDXC oraz SDHC UHS-I oraz Eye-Fi. Na koniec warto wspomnieć, że grip aparatu jest wymienny, pozwala to spersonalizować w jakiś (niewielkim) zakresie jego wygląd. Innymi słowy ten aparat jest sprzętem idealnym do fotografowania takich sytuacji, które zapewne nigdy więcej się nam nie przydarzą – komunii, chrztu oraz zapewne wesela. Gwarantuje on wysoką jakość oraz doskonałe, wysokiej jakości zdjęcia.