Zaznacz stronę

Najważniejsze parametry laptopów do biura pozostają niezmienne od wielu lat – matowa matryca, duży obszar roboczy (przekątna ekranu 15-17 cali), ergonomiczna klawiatura i wysoka kultura pracy (przede wszystkim niski hałas i temperatura).

Nie jest to segment tak bardzo nastawiony na innowację i podatny na mody jak laptopy mobilne, ale z roku na rok oferta producentów powoli się zmienia. Zapraszamy na subiektywny ranking laptopów do biura dostępnych na rynku na jesień 2013.

1. HP ProBook 470

ProBooki to popularna seria biznesowa od jednego z większych producentów laptopów – firmy Hewlett-Packard. Model ProBook 470 to jedna z nowości HP, wprowadzona na rynek w drugiej połowie 2013r., i następca pozostającego jeszcze przez pewien czas w sprzedaży modelu HP ProBook 4740s. HP ProBook 470 charakteryzuje się dużym, 17- calowym ekranem z matrycą o rozdzielczości HD+. Oznacza to pokaźny obszar roboczy dla użytkownika o wystarczająco dobrej jakości, żeby swobodnie pracować z aplikacjami biurowymi czy internetem. Matowa matryca zapewni komfort pracy bez względu na charakter i intensywność oświetlenia.

Obudowa i klawiatura są stonowane, ale solidne jak na ten rozmiar sprzętu. Pewne zastrzeżenia można mieć do sztywności wieka laptopa. Układ chłodzenia utrzymuje temperaturę na niskim poziomie i nie jest zbyt głośny.
Najtańsze konfiguracje z systemem operacyjnym dostaniemy już za niewiele ponad 2 tysiące złotych, co sprawia, że stosunek jakości do ceny jest w tym modelu wyjątkowo atrakcyjny.

2. Toshiba Satellite Pro C70

Toshiba Satellite Pro C70 to również niedrogi, duży laptop do biura z serii biznesowej znanego producenta notebooków. Jest następcą Satellite C870 i jedną z wielu jesiennych nowości od Toshiby. C70 to laptop o przekątnej matrycy 17,3 cali oraz rozdzielczości HD+. Z testów jakości ekranu wynika, że Toshiba może pochwalić się naprawdę dobrym odwzorowaniem kolorów jak na tą klasę sprzętu.

Model może występować w wersji z dedykowaną kartą graficzną nVidia GeForce lub zintegrowaną Intel HD. Dzięki tej pierwszej możemy cieszyć się większą multimedialnością komputera. Najtańsze konfiguracje laptopa Toshiba Satellite Pro C70 z systemem zaczynają się od 2,5 tysiąca złotych.

3. Lenovo ThinkPad Edge E531

Seria ThinkPad Edge to budżetowa propozycja laptopów biznesowych od Lenovo. Model E531 różni od ProBooka 470 i Satellite Pro C70 kilka istotnych elementów. Po pierwsze rozmiar ekranu – E531 ma ekran o przekątnej 15,6 cala, wciąż wystarczająco dużo, żeby bez problemów pracować przez większość dnia z komputerem w biurze, ale jednak o 1,5 cala mniej niż modele 17-calowe. ThinkPad Edge E531 występują w rozdzielczości od HD do Full HD. Mniejsze rozmiary nadają temu modelowi uniwersalności – pracownicy firmy nie powinni mieć problemu z przenoszeniem sprzętu i używaniem go poza biurem.

Lenovo ThinkPad Edge E531

Laptop z pewnością wyróżnia się solidnością wykonania. Wypada też dobrze w kategorii kultura pracy – jest bardzo cichy i nie nagrzewa się nadmiernie. Lenovo ThinkPad Edge E531 występuje w dużej liczbie konfiguracji. Bez systemu operacyjnego i na podzespołach niższej jakości możemy kupić go za ok. 2 tysiące złotych. Bardzo zaawansowane, bogatsze konfiguracje potrafią kosztować ponad 5 tysięcy złotych.

4. Dell Vostro 3560

W przeciwieństwie do ProBook 470 i Satellite Pro C70, ani Lenovo ThinkPad Edge E531, ani Dell Vostro 3560 nie należą do jesiennych nowości tych producentów. Vostro 3560 jest już na rynku ok. półtora roku i przez ten czas należał do grona najpopularniejszych laptopów dla biznesu.
Podobnie jak ThinkPad Edge E531 jest to model z ekranem o przekątnej 15,6 cali. Większość modeli w dystrybucji może pochwalić się rozdzielczością Full HD, a także obecnością procesorów czterordzeniowych. To więcej niż potrzebuje przeciętny pracownik biurowy, ale naprawdę dobra propozycja dla bardziej wymagających użytkowników.

dell vostro 3560

Dzięki bardzo wysokiej jakości podzespołów i wykonania oraz stosunkowo niewielkim rozmiarom jak na sprzęt biurowy Vostro 3560 może służyć w różnych warunkach. To bardzo uniwersalna maszyna.
Mniej zaawansowane konfiguracje Della Vostro 3560 można kupić za ok. 3,5 tysiąca złotych, co nie jest jednak wysoką ceną za sprzęt tej klasy.