Zaznacz stronę

Rynek zalany jest najróżniejszymi modelami laptopów. Niektóre z nich znajdziemy w prawie każdym sklepie internetowym. W momencie, w którym chcemy dobrać coś idealnie dopasowanych do swoich potrzeb, zaczynają się schody.

Recenzja Lenovo ThinkPad Edge E531

Schody o istnieniu których większość osób nie zdaje sobie sprawy. Sklepy oferujące swoje produkty bardzo często posiadają dokładnie te same modele w dokładnie tych samych konfiguracjach, których oczywiście nie możemy edytować. Powoduje to, że w momencie, kiedy szukamy sprzętu dopasowanego do swoich potrzeb w pełnym tego słowa znaczeniu, ciężko jest cokolwiek znaleźć.
[pullquote_right]Warto zaznaczyć (…)[/pullquote_right]Opisywany w tej recenzji laptop stał się nowym wyposażeniem redakcji negatywHD, jest to Lenovo ThinkPad EDGE E531 w konfiguracji, której sam poszukiwałem od dłuższego czasu. Warto zaznaczyć, że znalezienie sklepu, który był wstanie zaproponować urządzenie o określonej konfiguracji, było dość ciężkie i poszukiwania trwały kilka dni. Ostatecznie najlepszą (a prawie jedyną) ofertę zaproponował sklep kuzniewski.pl i tak o to po tygodniu spędzonym ze sprzętem piszę tę recenzję.

 

Konfiguracja EDGE E531

Na rynku znajdziemy głównie 3 typy konfiguracji komputerów przenośnych: do biura, uniwersalne modele (załóżmy, że są to laptopy w cenie do około 2500 złotych) i zestawy tzw. dla graczy. Mi osobiście brakowało segmentu nieco wydajniejszych komputerów, które zaprzęgnąć można do biurowej pracy. Ostatecznie konfiguracja, na którą się zdecydowałem, to:

  • Procesor: Intel Core i3 3120M 2.50 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB RAM
  • Dysk: Samsung SSD840 Evo MZ-7TE120BW 2.5
  • Grafika: Intel HD Graphic 4000
  • Ekran: 15.6 matowy ekran
  • Rozdzielczość pracy ekranu: 1366×768

Według mnie takie parametry gwarantują nam stabilną pracę na urządzeniu, a przede wszystkim swobodne korzystanie z wielu aplikacji na raz. Brak karty graficznej wykorzystującej własną pamięć pozwala zminimalizować zużycie energii. Laptop ThinkPad Egde został zakupiony z systemem Ubuntu, który jest tutaj jedynym system operacyjnym i sprawdza się po wieczorze poświęconym jego konfiguracji znakomicie.

Jakość wykonania, temperatura, komfort pracy

Seria ThinkPad Edge E531 to segment SOHO. Komputery te w domyślne przeznaczone są dla osób poszukujących dobrego urządzenia do biura w małej firmie oraz domu. Laptop został wykonany z dobrych jakościowo materiałów. Klapa jest miła w dotyku, posiada matową powierzchnię i charakterystyczne logo ThinkPad z kolorową nierażącą diodką sygnalizującą pracę komputera. Ekran jest stabilny (sztywny), nie wygina się podczas otwierania, a zawiasy chodzą prawidłowo.

lenovo-thinkpad-edge-e531gniazda

Bateria laptopa trzyma się stabilnie (nie wypada), a czas pracy na jednym pełnym ładowaniu wynosi od 4 do 5 godzin (dla systemu Ubuntu 12.04 TLS, aktywne WiFi, jasność ekranu 55%). Jeżeli mówimy już o ekranie, to pracuje on w rozdzielczości 1366×768, matryca jest typu matowego i oferuje przyjemny dla oka obraz o dość bladych barwach, co jednak nie przeszkadza w pracy. Ramka opiewająca ekran nie jest na szczęście zbyt duża, więc całość prezentuje się jak najbardziej profesjonalnie. Niestety po złożeniu w momencie przenoszenia laptopa, ekran w widoczny sposób ugina się w tylnej części, jeżeli za niego złapiemy, co wymusza niejako inny sposób jego trzymania.

Po otwarciu naszym oczom ukaże się ergonomiczna klawiatura charakterystyczna dla modeli ThinkPad. To co od razu rzuci się nam w oczy to brak wszelkich dodatkowych przycisków multimedialnych lub innych, które znajdziemy np. w laptopach VAIO od Sony czy wybranych modeli od MSI. Śmiało można powiedzieć, że ta klawiatura została stworzona do pracy. Przy strzałkach kierunkowych znalazły się przyciski PgUp i PgDn, które pozwalają nam szybko przeglądać dokumenty bez sięgania palcami daleko nad klawiaturę.

Klawisze chodzą wygodnie, a w SHIFT i ENTER trafia się instynktownie. Na początku trochę może nas jedynie mylić obecność przyciski PrtSc umiejscowionego zaraz za Altem po prawej stronie od Spacji, jednak idzie się do jego obecności bardzo szybko przyzwyczaić. Jeżeli chodzi o touchpad to ten jest dość wygodny. Przykładowo możemy go nacisnąć, co spowoduje, że w dokumencie tekstowym będziemy w ten sposób zaznaczać tekst. Działa płynnie i wygodnie, a jeżeli korzystamy z systemu Windows dodatkowo mamy do dyspozycji specjalne gesty. Na klawiaturze znalazł się tutaj również charakterystyczny czerwony trackpoint do poruszania myszką, a pod nią czytnik linii papilarnych.

lanovo-thinkpad-edge-e531-zawiasy
15 sekund – tyle czasu mija od momentu naciśnięcia przycisku zasilania do pokazania się gotowego do pracy pulpitu. Z obecnością w autostarcie dodatkowych aplikacji od kontroli temperatury, pracy procesora oraz budzika.
Podczas zwykłej pracy średnia temperatura procesora z otwartą pocztą, chatem, przeglądarkami, programami biurowymi i edytorem kodu wynosi do 45 stopni i nie słychać, że laptop pracuje, jedynie co jakiś czas chłodzenie pracuje trochę mocniej, potem znowu cichnie.

Najbardziej mieszane uczucia mam do gniazd Lenovo EDGE E531. Zabrakło tutaj USB 3.0, a ze względu na charakterystyczny sposób otwierania klapy ekranu, która zasłania cały tył wszystkie gniazda usadowione zostały o bokach. Z lewej strony znajdziemy gniazdo VGA, HDMI, dwa gniazda USB i gniazdo na słuchawki. Natomiast z prawej strony znajduje się USB 2.0, gniazdo zasilania oraz DVD. Z gniazd korzysta się stosunkowo wygodnie, choć USB znajdujące się z lewej strony mogły zostać nieco bardziej rozsunięte.

Kilka słów o grze na laptopie

Jeżeli chodzi o granie, to podczas wielogodzinnej rozgrywki w Dota 2 procesor laptopa EDGE E531 nagrzewa się do około 65 stopni, po czym usłyszymy szumiące wewnątrz wiatraki, a temperatura wyżej nie podskoczy. Wiatraki wyłączą się po około 5 minutach intensywnej pracy. Jeżeli chodzi o grę, to ta działa płynnie, a obraz jest czytelny. Poniżej zrzut ekranu z ustawień graficznych. Należy wspomnieć, że cienie były domyślnie ustawione na wartość High, a aktywne były takie parametry jak Water Quality oraz Specular Bloom. Jednak gra online z aktywnymi wszystkimi możliwymi „upiększaczami” jest po prostu trudniejsza i bardziej męcząca, dlatego są wyłączone.

parametry dota 2

Kilka słów o systemie

System Ubuntu 12.04 TLS jak i sama architektura sprzętowa nie stwarza po odpowiedniej konfiguracji problemów. Czas uruchamia się aplikacji jest naprawdę minimalny, a fakt, że nawet PDF’y zawierające kilkaset stron po prostu nie muszę się ładować, jest zaskakująco przyjemny i umila pracę. Aplikacje z pakietu Libre Office uruchamiają się z prędkością notatnika. System wykrył bez problemu sterowniki do wszystkich podzespołów oprócz czytnika linii papilarnych. Touchpad działa intuicyjnie, działa też przycisk FN po jego wcześniejszej aktywacji w BIOS’ie. Aktualizacje automatyczne nie przyniosły żadnych problemów, wszystko działa szybko i przyjemnie.

 

Podsumowanie

Podsumowując Lenovo ThinkPad EDGE E531 w omawianej tutaj konfiguracja to laptop stworzony do pracy, który dobrze radzi sobie z systemem Ubuntu. Gwarantuje nam stabilną pracę, dużą wydajność oraz krótki czas uruchamia się aplikacji.
Waga komputera nie jest duża, temperatura pracy jak i generowany hałas są bardzo niskie, co w zauważalny sposób zwiększa komfort pracy. Koszt omawianej konfiguracji wynosi trochę ponad 2500 złotych. Za konfiguracje z dyskiem HDD i mniejszą liczbą RAM zapłacimy mniej. Na koniec należy napisać, że warto szukać takich konfiguracji i warto o nie walczyć, znacznie uprzyjemniają pracę zarówno w domu jak i poza nim. Nie warto natomiast po raz kolejny płacić za gigantyczny i powolny dysk talerzowy, którego i tak nigdy nie przyjdzie nam zapełnić.