Rzut okiem na HMX QF20 od firmy Samsung

Kamera Samsung HMX QF20 jest lekka, niewielka i nie kosztuje wiele. Pozwala za to nakręcić dobrej jakości film, posiada spory zoom oraz matrycę typu CMOS.

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się kamery firmy Samsung. Są one tańsze od konkurencji, a według znaczącej większości z nas obraz jest podobny do tego z droższych modeli konkurencji. Mimo tego że kamerom (amatorskim) jakością filmu daleko do lustrzanek, są one ciągle chętnie kupowane. Powodów takiej decyzji jest kilka. Po pierwsze kręci się nią o wiele wygodniej niż lustrzanką, po drugie można kręcić nią dłużej, po trzecie podczas kręcenia można swobodnie korzystać z zoomu (w większości modeli). Sprawia to, że zwykłemu Kowalskiemu o wiele wygodniej kręci się wspólny wypad za miasto, komunię, czy choćby spacer kamerą a nie lustrzanką. W tym przeglądzie opisuję model HMX QF20 od firmy Samsung.

Firma ta (podobnie jak JVC) postanowiła wyposażyć swoją kamerę w moduł WiFI. Pozwala to przesyłać obraz bezprzewodowo wprost do telewizora, komputera lub smartphona. Oczywiście najwygodniej będzie korzystać z tej opcji właścicielom telewizora smart TV i miejmy nadzieję, że również właściciele notebooków (oraz ultrabooków) firmy Samsung odczują pełny komfort korzystania z obu urządzeń jednocześnie. Niestety nie miałem możliwości sprawdzić, jak sprawuje się WiFi wraz z innymi urządzeniami tego producenta. Kamera HMX QF20 wyposażona została w optyczną stabilizację obrazu oraz 20-krotny zoom optyczny. Oczywiście, mimo tego że stabilizacja działa nie najgorzej, będziemy musieli się natrudzić, aby stabilnie utrzymać kamerę, gdy zoomu będzie powyżej połowy maksymalnej wartości.

Kamera ta wyposażona została w matrycę 1/4 BSI CMOS o rozdzielczości 5.1 Mpx. Nie jest to duża matryca jak w większości konsumenckich kamer. Zdjęcia z kamery są średniej jakości.

Filmy z kamery

Najważniejsza rzecz, czyli filmy. A te kamera kręci dobre. Stabilizacja optyczna spisuje się dobrze, nie ma szczególnych problemów z AF, choć ten na obiektach bardzo bliskich oraz dalekich potrafi się niestety zgubić.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SvRgUcKNtwo[/youtube]

Obraz na maksymalnym zbliżeniu jest zdecydowanie ciężko utrzymać z ręki. Jednak powiększenie nie powoduje szczególnych problemów z samym obrazem i wygląda on dobrze również na sporych ekranach telewizorów. Oczywiście stabilizacja sprawuje się bardzo dobrze do połowy maksymalnej wartości zoomu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JLG3LIMSd-s[/youtube]

Jeżeli miałbym porównać do wcześniej opisywanego modelu HMX Q10, to mamy tutaj lekki wzrost jakości video. Nagrywany materiał podejrzymy na ekranie LCD o przekątnej 2.7” cala. Oczywiście wszystkie opcje ustawimy również na nim. Dotyk działa dobrze i nie trzeba się szczególnie natrudzić, żeby wybrać jakąkolwiek z opcji.

 

Podsumowanie

Kamera jest bardzo lekka, waży zaledwie 170 gram. W pudelku oprócz jej samej znajdziemy również pełne okablowanie oraz pasek na rękę.

Dane modelu HMX QF20
Producent/Model Samsung HMX QF20
Przetwornik obrazu 1/4” BSI CMOS
Całkowita liczba pikseli 5.1  Mpx
Ekran LCD 2.7 „
Zoom Optyczny 20x
złącze mikrofon/słuchawki nie/nie
format video H.264
HDMI mini TAK
Tryb zdjęć Golfa Tak
Złącze COmposite TAK

 

Osobiście muszę powiedzieć, że brakuje mi tutaj USB 3.0, który znacznie przyspieszyłby transmisję video do komputera. Jednak jest bardzo niewiele kamer wyposażonych w USB 3.0 i są one drogie.

[table style=”table-striped”]
L. p. Nazwa Cena średnia Cena minimalna Cena maksymalna
1 Samsung HMX-QF20 1210.00 zł 1258.00 zł 1330.00 zł
1 Samsung HMX-H 300 1010.00 zł 899.99 zł 1059.00 zł
1 Samsung HMX-H105 1370.00 zł 1248.00 zł 1638.00 zł
[/table]

Kamera, jak widać, utrzymuje się w przedziale od 1210 do około 1310 złotych. Jest to stosunkowo młody model na naszym rynku, ciekawe jest natomiast to, jak zostanie on odebrany przez konsumentów. Kamera jest wykonana należycie, ciężko dopatrzeć się w niej jakiś konkretnych wad. Widać, że firma Samsung rozwija się powoli w tym kierunku i miejmy nadzieję, że niedługo zaskoczą nas jakimś ciekawym modelem kamery.

Autor: Karol

Recenzował sprzęt dla dziesiątek portali. Napisał setki przeglądów. Przedstawia, omawia i opisuje sprzęt multimedialny dla negatywHD.

2 myśli na temat “Rzut okiem na HMX QF20 od firmy Samsung”

  1. kamera całkiem fajna sam mam i też zauważyłem, że po za rodzinnymi imprezami jedyne co robię to biegam z zoomem za ptactwem 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *