Tablet, laptop, smartfon, a może komputer stacjonarny, co dla młodego ucznia?

Co kupić studentowi? Co uczniowi? Na co zwrócić uwagę i czym się kierować? Kilka słów na ten temat w najnowszym poradniku.

Ilość elektroniki dostępnej w sklepach rośnie. Kilkanaście lat temu rodzice zastanawiali się nad wyborem komputera stacjonarnego lub laptopa. Obecnie mamy jeszcze tablety, smartfony i wszelkiej maści hybrydy. Odpowiadamy, co wybrać i jak nie pogubić się w gąszczu sklepowych ofert.

Obecnie komputer znajdziemy w każdym domu. Dzieci wychowują się od małego w cyfrowym świecie. Nie korzystają z tradycyjnej encyklopedii, nie siedzą w bibliotece. Większość informacji z łatwością wyszukują w sieci. Warto więc zadbać, aby sprzęt, który dajemy dziecku, był mu rzeczywiście pomocny i dobrze sprawdził się w codziennej nauce i rozrywce.

Smartfon do szkoły?

Smartfon w szkole służy do… ściągania. Małe, poręczne, wszechwiedzące urządzenia ze stałym dostępem do sieci. Jeżeli myślisz, że dziecko wykorzysta je do czegokolwiek innego, to jesteś w błędzie. W przerwach smartfon zamienia się w konsole do gier.

Jeżeli chodzi o licealistów czy studentów, Ci chętniej wykorzystają urządzenie do bardziej ambitnych rzeczy. Często w ramach dbałości o swój czas zainstalują oni aplikację, który pomoże im zaplanować dzień tak, aby zmieścić w jego trakcie szkołę, naukę i znajomych.

Tablet z klawiaturą, jako…

Czy warto kupić dziecku tablet z klawiaturą? Może to okazać się dobrym wyjściem, ale po pierwsze musimy być pewni, że dziecku nikt sprzętu nie zniszczy, a po drugie, że rzeczywiście warunki tego wymagają. Jeżeli nasza pociecha chodzi na wiele dodatkowych zajęć, czasem musi zostać w szkole, czy zjeść coś na mieście. Wtedy niedrogi, niewielki tablet z klawiaturą będzie strzałem w dziesiątkę. Pozwoli tworzyć proste notatki, korzystać z zasobów internetu, czy pisać proste prace w kawiarni czy bibliotece.

MODECOM FreeTAB 1002 IPS X4

Wybrane tablety z klawiaturą

[table style=”table-striped”]
Nazwa* cena system operacyjny RAM funkcja telefonu
Kruger & Matz KM1080 1090 zł Windows 2 GB nie
Modecom FreeTab 1002 IPS 699  zł Android 1 GB nie
Acer Aspire Switch SW5 1549 zł Windows 2 GB nie
Asus Eee Pad Transformer TF103C 1100 zł Adroid 1 GB nie
[/table] [alert variation=”alert-success”]Jak wybrać tablet? Po pierwsze zwróćmy uwagę na rozdzielczość ekranu (najlepsza to ta wynosząca około 1280×720), procesor (co najmniej dwurdzeniowy, zegar powyżej 1 GHz), i pamięci RAM (min. 1 GB). Jeżeli chodzi o system operacyjny, w zależności od naszych potrzeb możemy wybrać te z systemem Windows lub Android. [/alert]

Dodatkowo jest znacznie bardziej poręczny od laptopa, a wcześniej przygotowaną pracę będzie można przeczytać w autobusie w drodze do domu. Pamiętajmy jednak, że jeżeli pociecha ma pięć minut ze szkoły do domu, a w domu posiada komputer stacjonarny czy laptop, to taki tablet posłuży jako konsola do gier.

Laptop czy komputer stacjonarny?

Dla studenta najlepszym wyjściem będzie laptop. Obecnie coraz więcej zajęć, bez względu na kierunek wygodniej przejść z własnym komputerem. Dodatkowo ilość okienek między zajęciami powoduje, że laptop pozwoli zająć się swobodnym pisaniem sprawozdań, poprawianiem notatek czy tworzeniem prac zaliczeniowych w przerwach między kolejnymi zajęciami.

Dla ucznia, a w szczególności fana gier, lepszym wyjściem będzie komputer stacjonarny. Za mniejsze pieniądze uzyskamy większą wydajność, modernizacja również będzie tańsza, a sprzęt sprawdzi się znakomicie podczas rozrywki czy pracy z multimediami.

W takim razie co wybrać?

Przede wszystkim należy robić zakupy z głową. Jeżeli Twoja pociecha ma już w domu komputer stacjonarny nie ma potrzeby kupowania laptopa, chyba, że absolwent wyjeżdża na studia. Nie oszukujmy się również, że szybki, nowoczesny smartfon posłuży w szkole do czegoś więcej, jak ściągania czy grania na przerwach i nudnych zajęciach.

Najciekawszym rozwiązaniem dla zabieganych uczniów jest poręczny tablet z klawiaturą, dzięki któremu będą mogli zawsze napisać proste prace, odpisać na e-mail, czy zaplanować plan dnia. Dla wszystkich innych pozostaje dobry i niedrogi komputer stacjonarny, który każdy z domowników będzie mógł wykorzystać do nauki, czy jako domowe centrum multimedialne.

Autor: Karol

Recenzował sprzęt dla dziesiątek portali. Napisał setki przeglądów. Przedstawia, omawia i opisuje sprzęt multimedialny dla negatywHD.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *