Zaznacz stronę

Często powtarza się, że bloger powinien rozmawiać z swoimi czytelnikami i jest w tym wiele prawdy.

Najczęściej rozmowa odbywa się poprzez komentarze zamieszczane pod publikacjami. Warto zadbać więc o ich odpowiedni wygląd oraz stworzyć przyjazne dla użytkownika i zachęcające do komentowania formularze. Dające im dodatkowe możliwości. Oto najciekawsze propozycji wzbogacenia swoich komentarzy.

1. Ciekawy styl dla komentarzy

Jeżeli chcemy odmienić wygląd naszego komentarza i przejść z standardowego w nieco bardziej egzotyczny, warto zapoznać się z zawartością strony darrenhoyt.com. Autorka prezentuje w bardzo prosty sposób, jak łatwo odmienić wygląd pozostawianych na blogu komentarzy.

Na stronie do każdego przykładu znajdziemy gotowy kod dla pliku comments.php oraz style.css. Wystarczy je już tylko skopiować. W razie potrzeby na dole każdego z przykładów zamieszczono Download dla gotowego skryptu w kodzie.

Link do wpisuStyling your WordPress Comments

2. Twórz i numeruj strony dla komentarzy

Zdarza się, że ilość komentarzy pod jednym z wpisów rośnie i rośnie, co wtedy zrobić? Ciekawym rozwiązaniem może okazać się zainstalowanie wtyczki „Paginated Comments”, która podzieli komentarze na strony. Dodatkowo w opcjach będziemy mogli ustawić np. ilość komentarzy na stronę, ilość stron itp.

Link do wtyczki „Paginated Comments” 

3. Przypomnij o dyskusji

Każdy po napisaniu komentarza jest na pewno ciekaw, co o jego opinii sądzą inni odwiedzający lub jest ciekawy reakcji samego autora wpisu. Można znacznie ułatwić komentującym uczestniczenie w dyskusji instalując wtyczkę „Subscribe to Comments„. Wtyczka ta spowoduje, że użytkownik, który zostawi swój adres email pod wpisem, dostanie na niego informację zwrotną o kolejnym pierwszym komentarzu dokonanym po jego zapisaniu się na listę. Znacznie ułatwia to prowadzenie ciągłej dyskusji.

Link do wtyczki „Subscribe to Comments” 

4. Zwróć ładnie uwagę, gdy coś jest niewłaściwie uzupełnione

Nie ma formularzy idealnych, z tego też powodu warto pomóc użytkownikowi w jego wypełnieniu i najlepiej robić to na bieżąco w miarę uzupełniania przez niego pól w formularza. Najwygodniej jest w tym celu zastosować jQuery. Na stronie net.tutsplus.com został zamieszczony poradnik, jak krok po kroku stworzyć taki system wspomagania odwiedzającego na własnym blogu.

Link do wpisu „Adding Form Validation to WordPress Comments using jQuery” 

 5. Trackback to nie komentarz

Warto zaznaczyć, że trackback to nie jest komentarz. Zwykły użytkownik może nie wiedzieć co to jest, do czego do służy i poczuć się lekko zagubionym. Najlepiej więc rozdzielmy jedno od drugiego. Autor strony problogdesign.com opisał ten proces krok po kroku.

Link do wpisu: „Separating Trackbacks from Comments” 

6. Zsumuj wszystkie komentarze

Wiele osób zamieszcza podsumowanie ilości komentarzy z jednego dnia.  A gdyby tak zsumować wszystkich komentarzy od momentu startu bloga i pochwalić się nimi przed swoimi czytelnikami? Na stronie phpmagicbook.com opisano krok po kroku jak to osiągnąć, a nie jest to wcale ciężkie.

Link do wpisu: „Display The Total Number of Comments On Your WordPress Blog”

Jeżeli macie jakieś własne sposoby na poprawę komentarzy oraz na zwiększenie ich atrakcyjności koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach. Co sądzicie o tym przedstawionych tutaj?

źródło: instantshift.com, darrenhoyt.com, net.tutsplus.com,  problogdesign.com, phpmagicbook.com