Zaznacz stronę

Tematem, który najczęściej jest poruszany w internecie, dotyczącym kamer , to temat jej wyboru.

Kamera jak każde urządzenie posiada wiele, mniej, lub bardziej znaczących parametrów, o tym wie każdy. Problem pojawia się natomiast, jeżeli musimy zainwestować nasze pieniądze w kamerę i nie mamy pewności, czy ta kamera na pewno jest skonstruowana na miarę naszych potrzeb. Mam nadzieje, że po przeczytaniu tego postu ten wybór stanie się łatwiejszy.

 

Firma

Postaram się pozostać w tej materii bezstronny. Warto zaznaczyć, że im firma bardziej znana, tym łatwiej będzie o serwis, pomoc techniczną lub poradę ze strony forumowiczów na różnych forach.

Akumulator

Tutaj wybór jest stosunkowy prosty. Każda kamera podczas zakupu jest już wyposażona w akumulator, który jednak nie jest wersją z najwyższej półki. W razie gdyby nasze potrzeby były większy, warto zdobyć drugi akumulator. Najlepiej o większych możliwościach od pierwszego.  Przyda się on również podczas dłuższych wypadów, będziemy mogli wtedy w razie zerowego stanu energii na pierwszym skorzystać z zapasowego.

Nośnik pamięci

Materiał nagrać można obecnie na wielu różnych nośnikach, czyli:

  • kamera z wbudowanym dyskiem twardym (warto dodać, że zazwyczaj mają wejście na kartę pamięci),
  • kamery na karty pamięci,
  • kamery nagrywające obraz na DVD,
  • kamery na MiniDV, czyli HDV,

Który wybrać? Ja z własnych doświadczeń polecam dysk twardy jako bezproblemowy. Kasety HDV są dobre, na dodatek powinniśmy uzyskać wyższą jakość audio. Czas zgrywania do komputera jest jednak dłuższy, głowice się brudzą, a kasety trzeba przecież kupić. Do zastosowań domowych polecam jednak kamery z dyskiem twardym lub na karty pamięci. Obecnie format HD zapisywany jest w formacie AVCHD, który jest pewny. Jedyna wada to konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu komputerowego, który będzie w stanie obsłużyć te nagrania.

Sprawdzić nagrania

Warto wejść na youtube lub inny serwis do zamieszczania filmów (np. vimeo) i zobaczyć, jak wyglądają nagrania wykonane poszczególnymi kamerami i jak zostało to skomentowane same kamery.

Uchwyt kamery

Jeżeli chodzi o kamery do amatorskich zastosowań, nie mamy zbyt dużego wyboru. Kamery amatorskie zazwyczaj są łapane, przy pomocy paska. Jedyną alternatywą są modele kamer o całkowicie zmienionej architekturze. Jednak nie polecam takiego zakupu. Zazwyczaj oferowana pamięć wewnętrzna jest mniejsza, brak możliwości zaczepienia akcesoriów i niekomfortowa praca, skutkująca szybszym drżeniem rąk niż w przypadku amatorskich kamer z paskiem.

Tak o to prezentują się jedne z najważniejszym parametrów kamer. W razie wątpliwości zapraszam do pozostawienia ich w komentarza, na pewno uda nam się je rozwiać. W przyszłości postaram się powiedzieć więcej na ten temat z własnych doświadczeń.