Zaznacz stronę

Poradników o tym, jaki laptop kupić i czym się kierować jest już całkiem sporo. Mimo tego postanowiłem wrzucić swoje 3 grosze do tematu i zaprezentować ten temat z nieco innej perspektywy.

Ostatnimi czasy laptopy coraz częściej zastępowane są przez tablety, ultrabooki i wszelkiej maści hybrydy. Nie ma się co dziwić takiemu stanowi rzeczy, gdy coraz więcej osób zajmuje się konsumpcją treści, a nie jej tworzeniem. Mimo wszystko jakieś urządzenie do pracy też jest potrzebne, dlatego duża część z nas szuka laptopa do prac biurowych.

dell 15

Dell Inspiron 15

Idealny laptop do pracy to ten, który…

Jednak, kierując się jego niską ceną, zapominamy, że wcale nie ona powinna być najważniejsza, a komfort pracy. Dodatkowo większość z nas zapomina, że w tym przypadku najbardziej powinniśmy kierować się klawiaturą. Laptop do pracy powinien mieć wyspową klawiaturę o zdecydowanie dużych klawiszach.

Podsumowując, laptop do pracy powinien posiadać:

  • wyspową, wygodną klawiaturę o całkiem dużych klawiszach,
  • odpowiednio dużo miejsca na nadgarstki,
  • ekran, który będziemy mogli dowolnie odchylać według potrzeb,
  • touchpad umiejscowiony tak, żeby nie przeszkadzać nam podczas pisania,
  • funkcje multitouch na touchpadzie,
  • odpowiednio umiejscowione gniazda (najważniejsze to sprawdzić, czy najważniejsze dla nas wejścia nie znalazły się w miejscu, w którym trzymamy myszkę).

Coś bardziej uniwersalnego?

Kiedy szukamy czegoś bardziej uniwersalnego, zazwyczaj skupiamy się na przedziale cenowym do 2500 złotych. Jest to budżet, który można jeszcze udźwignąć. A laptop we wspomnianej cenie da sobie rady z obsłużeniem wszystkiego, od edytora tekstowego, poprzez media, na nowej grze nie kończąc.

Lenovo IdeaPad G510

Lenovo IdeaPad G510

Tak właściwe taki model powinien jeszcze, oprócz większości wymagań z laptopa do pracy, spełniać jeszcze jedno – posiadać odpowiednio dobre odprowadzanie ciepła. Nie należy zapomnieć, że urządzenie powinno posiadać dedykowaną kartę graficzną i stosunkowo pojemny dysk twardy, tak żebyśmy zmieścili zarówno gry, jak i rodzinne filmy i zdjęcia.

I tak najczęściej szukamy laptopa według ceny

Nie da się ukryć, że można pisać bez końca o cechach laptopa, ale i tak ostateczny kryterium jest cena. To ona najczęściej decyduje o wybranym przez nas producencie. Bazując na najnowszym zestawienie cenowym z portalu wybieramlaptopa.pl (który takie porównania prowadzi systematycznie od kilku lat), widać, że obecnie najpopularniejszym producentem spośród tanich laptopów jest firma Lenovo i Acer.

Natomiast w segmencie droższych urządzeń znajdziemy głównie firmę MSI z jej serią produktów dla graczy, jak i firmę Dell, której serie Q15 i Q17 są coraz częściej stosowane przez grafików i osoby szukające komputera przenośnego zdolnego wykonywać pokaźną liczbę operacji, a przy okazji nie rozgrzewają się do niebotycznych temperatur. I na tym zakończę część pierwszą, natomiast w drugiej skupię się przede wszystkim na materiałach, które są wykorzystywane do produkcji laptopów.